Ścieranie membran w kurtkach "turystycznych"

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Tresor
Posty: 699
Rejestracja: 28 sie 2007, 17:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tresor »

turystyczne kurtki z membranami sa do d...., to jest sprzet na narty
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Tresor pisze:turystyczne kurtki z membranami sa do d...., to jest sprzet na narty
Niekoniecznie. Cioram jednego zwykłego Wolfganga od pięciu lat, wszystko chyba już w niej robiłem poza wspinem i speleo, a nadal się ładnie trzyma (dwa małe, załatane rozcięcia od zwiedzania ruin, jeden oderwany i przyszyty rzep na mankiecie, oraz uszkodzony suwak w jednej z kieszeni na dokumenty za pazuchą). I to cordura plecaka mechaci się od niej a nie ona od cordury plecaka ;)
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

thrackan, pozwolę sobie na małe wtrącenie offtopowe, ale sprawa jest dość poważna. Obawiam się, że WOLVERINE i Tresor, mają rację.
Dzisiaj, kupując "ultra zajefajną, lekką, i w ogóle nowoczesną 8-) kurtkę" trzeba się pytać sprzedawcy, jaka może być maksymalna waga noszonego plecaka :roll:.
Okazuje się, że wiele kurtek membranowych (szczególnie te UL) mogą ulec zniszczeniu pod wpływem ciężaru szelek, systemu nośnego.

Twoja kurtka Wolganga, może na oko wydawać się OK, ale nawet w kurtce klasycznej, membrana może po prostu się wytrzeć. Szczególnie na ramionach, pod szelkami.

Rozmawiałem sobie kiedyś tak "szczerze" ze sprzedawcą z ... nieważne jakiego sklepu (znany sklep w Wawie). Opowiedział mi historię klienta, który reklamował kurtkę Marmota Nano (tak z 900PLN), która noszona była pod plecakiem. I zgadnij co.. "kurta używana niezgodnie z przeznaczeniem" :D Reklamacja została odrzucona.
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
Tresor
Posty: 699
Rejestracja: 28 sie 2007, 17:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tresor »

wiele kurtek to sprzet na narty czy deske a ludzie nie wiedza i nosza ciezkie plecaki,zostalem przy 1 gen ecwcsa :)
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

To, że te wdzianka UL są efemeryczne i mogą się rozlecieć, to od początku wiedziałem, ale żeby zwykłe kurtki "ciężkie" też?... Kurcze. Tego się nie spodziewałem.

Ok, Tresor, w takim razie jeszcze dopowiedz, czemu zostałeś przy 1 gen ECWCSa? Kolejne są mniej wytrzymałe?
Awatar użytkownika
Tresor
Posty: 699
Rejestracja: 28 sie 2007, 17:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tresor »

1 gen latwiej i taniej zakupisz
polowalem ostatnio na 2 gen lecz nie bylo w miare sensownej cenie
a 3 gen nie odpowiada mi bo nie posiada wiatrolapu
Mr.Sloth
Posty: 144
Rejestracja: 02 sie 2010, 16:40
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: leń leśny
Płeć:

Post autor: Mr.Sloth »

Widzę że jestem autorem tematu :lol: , to i się wypowiem, tak ku przestrodze.
Nie prać w detergentach. To żadna nowość, ale matka uprała mi ecwcsa w płynie do płukania -bo delikatniejsze niż proszek yhy. No i kurteczka straciła swoje właściwości.

Co do kurtki to nie zauważyłem by gdziekolwiek się przecierała czy coś, a noszę ze 3 lata w lesie i po mieście
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Mr.Sloth, do membran się kupuje przeca specjalne płyny, przy zakupie nawet o tym informują. Czy się mylę? :shock:
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Abscessus Perianalis, szare mydło też dobrze pierze, jest tanie a krzywdy nie robi. (najlepiej je do prania zetrzeć na tarce). Oczywiście są i odpowiednie preparaty. Do prania mogę polecić specyfiki TOKO. Uprały mi kurtę solidnie upapraną nierafinowaną ropą naftową :)
Awatar użytkownika
Tresor
Posty: 699
Rejestracja: 28 sie 2007, 17:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tresor »

Mr.Sloth pisze:matka uprała mi ecwcsa w płynie do płukania
z 10 lat temu moja matka szukala czegos co by zapchalo jej pralke:) wiec postanowilila zrobic mi niespodzianke i wyprac smierdzoncego dymem ecwcsa,masakra sie stala:).Proszek powbijal sie w membrane,membrana ogolnie sie rozwarstwila,kurtka do wyrzucenia
thrackan pisze:szare mydło też dobrze pierze
szare mydlo jest najlepsze! a do impregnacji smierdzacy Nikwax w plynie
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

Mr.Sloth pisze:ale matka uprała mi ecwcsa w płynie do płukania
bo kobity trzeba poinformować ,że swoje ciuchowe "zabaweczki" to pierzemy sami :mrgreen: . A naszym dobrym duchom (matkom, żonom, kochankom) pozostawmy co by nie czuły się niepotrzebna majty ,skarpety, jeansy ... ;-)
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
Mr.Sloth
Posty: 144
Rejestracja: 02 sie 2010, 16:40
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: leń leśny
Płeć:

Post autor: Mr.Sloth »

Abscessus Perianalis pisze:Mr.Sloth, do membran się kupuje przeca specjalne płyny, przy zakupie nawet o tym informują. Czy się mylę? :shock:
jak juz pisałem MATKA UPRAŁA.
Awatar użytkownika
WOLVERINE
Posty: 25
Rejestracja: 24 maja 2008, 09:42
Lokalizacja: Gdańsk
Gadu Gadu: 1335888
Płeć:
Kontakt:

Post autor: WOLVERINE »

u mnie to nie membrana dostała tylko szwy tak naprawdę się wytarły. Grot 20, miał szorstką cordurę na plecach. w plecaki zawsze było trochę gratów a towarzyszył mi bardzo długo i pewnie dalej by gdyby nie włam do samochodu...

Kurtkę udało się naprawić, dziarski starszy Pan, który krawiectwo ma w genach od dziada rozłożył kurtkę z tyłu na części pierwsze, naprawił i zszył od nowa;)

obecnie kurtka do roboty na jesień ;)
Awatar użytkownika
Daredevil
Posty: 14
Rejestracja: 13 mar 2012, 11:28
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:

Post autor: Daredevil »

Dokładnie, membran nie należy prać w pralce ;) najlepiej ręcznie z użyciem preparatów specjalnie do tego przeznaczonych. Jednak IMO żywotność takiej membrany w kurtce to około 5 lat, później się rozwarstwia, odkleja (pojawiają się pęcherze). To już druga moja kurtka z gore sof-shell berghausa i dzieje się dokładnie to samo. A niestety ten sprzęt do tanich nie należy.
Najważniejszy jest survival!
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Daredevil pisze:Dokładnie, membran nie należy prać w pralce ;) najlepiej ręcznie z użyciem preparatów specjalnie do tego przeznaczonych. .
Ci, zdradzę tajemnicę: szare mydło najlepsze. Ogólnie pranie delikatne, a wtedy da się tez w pralce.
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

A ja mam inną przypadłość, szwy mi się poodklejały...i już :) Kurtałka od takiego czeskiego producenta Trimm. Używałem ją, jak każdy, szedłem w niej przez dzeszcze i wiatry islandzkie, plywałem kajakiem, jezdiłem rowerem, takie tam spokojne używanie... :mrgreen:
Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

Zirkau pisze:
Daredevil pisze:Dokładnie, membran nie należy prać w pralce ;) najlepiej ręcznie z użyciem preparatów specjalnie do tego przeznaczonych. .
Ci, zdradzę tajemnicę: szare mydło najlepsze. Ogólnie pranie delikatne, a wtedy da się tez w pralce.
Po moim praniu namiotu w pralce nikt się chyba nie zdziwi, że potrafię prać w niej również membrany ;) :P program do prania bielizny, albo do prania ręcznego 8-)
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
ODPOWIEDZ