Życie w dziczy

przyroda, turystyka, survival

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

Długaśna średnia życia to podstawa, najpierw 20 lat w szkole, później 45 w robocie i na końcu do piachu. W międzyczasie wolny weekend raz w miesiącu żeby się życiem cieszyć :-P
Awatar użytkownika
MlKl
Posty: 582
Rejestracja: 19 paź 2010, 12:51
Lokalizacja: Błonie
Płeć:

Post autor: MlKl »

Ciek - fakt, kiedyś życie było ciekawsze. Każda zima była loterią - zasadnicze było pytanie, czy żarcia starczy do wiosny. Każda choroba mogła zabić. Każdy obcy mógł zabić, zgwałcić, okraść.

I owszem - jak się urodziło jedynym synem faraona, króla, to była bajka. Ale jak się już było którymś tam z kolei, albo miało paru młodszych braci, to trza było mieć oczy dookoła głowy, bo każdy z pozostałych marzył o sukcesji, a dla życia rodzeństwa miał niewielki respekt.

Od zawsze ludzkość do przodu pchała garstka, ogół był gnuśny i leniwy. Teraz, między innymi dzięki internetowi możesz ocenić ogrom tej gnuśności i lenistwa.

Fakt - dziś już w naszym kręgu cywilizacyjnym trudno umrzeć z głodu, stąd rosnąca ilość nierobów - nie wymierają tak szybko jak ongiś.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

unabomber pisze:Człowieku małej wiary...
Za to Ty zapomniałeś o normalnych między ludzkich relacjach. Państwo nie jest lekarzem i wcale nie musi pośredniczyć w relacji: ja-lekarz.
hm, wracając do tematu wątku, skąd znajdziesz lekarza w dziczy? Bo jak rozumiem, jeśli będziesz miał zorganizowane społeczeństwo to już nie będzie dzicz. Etap rozwoju tego społeczeństwa to już rzecz wtórna, w innym wypadku można uznać że żyjemy w takiej dziczy, dżungli, co prawda betonowej, ale dżungli gdzie również należy walczyc o przeżycie.

A co do politykowania- Państwo samo w sobie nie jest złe. Prosty układ rodzic dziecko jest już takim początkiem takiego państwa.
rodzina->krewni->szczep->plemie->państwo...->unia :)........ ???
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

Zirkau pisze:rodzina->krewni->szczep->plemie->państwo...->unia :)........ ???
„Nie wiem, jaka broń będzie użyta w trzeciej wojnie światowej, ale czwarta będzie na maczugi”.
mcbren
Posty: 79
Rejestracja: 25 sty 2010, 12:32
Lokalizacja: Wejherowo
Płeć:

Post autor: mcbren »

Po epoce zmian, nastała epoka gnuśności, przeżerania dóbr, najczęściej na kredyt i rabunkowej eksploatacji kurczących się dóbr naturalnych. Zbiegło się to z błyskawicznym rozwojem internetu. Przypadkowy zbieg okoliczności? Może tak, może nie, ja nie wiem, dostrzegam tylko wiele możliwych przyczyn
Był taki film gdzie facet cofał się w czasie i zawsze spotykał dziadka który powtarzał "dawniej to było dobrze, a teraz wszystko zeszło na psy". Taki wąż połykający ogon, najpierw rozwój, później stabilizacja, gnuśność, rewolucja lub najazd, upadek, podnoszenie z ruin/budowanie, rozwój, itd.
Był upadek Babilonu, później Rzymu, Rewolucja Francuska, itd - ale nadal istniejemy.

Mhm, i co dokładnie wynaleźliśmy w ostatnich 20 latach odkąd używamy sieci i czemu byliśmy w stanie polecieć na księżyc bez jej dobrodziejstw?
Mówię ogólnie o komunikacji/łączności między ludźmi. Najpierw były informacje ustne, później pismo i listy, telegra optyczny, mors, telefon, dalekopis, a na końcu internet.
Dzięki temu nie musimy wynajdować 2-3 razy tego samego. Przykład betonu który znali Rzymianie, a powtórnie odkryto go dopiero w XIXw.
I zgodzę się z jednym z historyków który stwierdził, że największym wynalazkiem w dziejach ludzkości była ruchoma czcionka Gutenberga.


Ogólnie problem leży w czym innym. W ogólnym socjalizmie nie daje się tym którzy by chcieli żyć w dziczy. Każdy musi mieć dowód osobisty, NIP, PESEL, płacić podatki, posyłać dzieci do szkół, itd. A ja uważam, że jak ktoś chce dobrowolnie z tego zrezygnować to jego biznes. Nawet należało by w Bieszczadach stworzyć Okręg Autonomiczny Dziczy dla chętnych.[/quote]
Awatar użytkownika
unabomber
Posty: 228
Rejestracja: 16 sie 2009, 18:52
Lokalizacja: Beskid Niski
Tytuł użytkownika: wirus homo sapiens
Płeć:

Post autor: unabomber »

mcbren pisze: Nawet należało by w Bieszczadach stworzyć Okręg Autonomiczny Dziczy dla chętnych.
Nie zgadzam się. :evil: Bieszczady są już zajęte.
Zima weryfikuje.
Ciek
Posty: 722
Rejestracja: 25 paź 2009, 10:06
Lokalizacja: z kanapy przed TV
Tytuł użytkownika: awski
Płeć:

Post autor: Ciek »

mcbren pisze: Mówię ogólnie o komunikacji/łączności między ludźmi. Najpierw były informacje ustne, później pismo i listy, telegra optyczny, mors, telefon, dalekopis, a na końcu internet.
Dzięki temu nie musimy wynajdować 2-3 razy tego samego. Przykład betonu który znali Rzymianie, a powtórnie odkryto go dopiero w XIXw.
I zgodzę się z jednym z historyków który stwierdził, że największym wynalazkiem w dziejach ludzkości była ruchoma czcionka Gutenberga.
Masz oczywiście rację tylko naturalnym zjawiskiem w przyrodzie jest to, że nadmierne natężenie pewnych zjawisk prowadzi do skutków wręcz przeciwnych niż ich występowanie w rozsądnej wielkości. Tak np. podatki wpływają na zwiększenie dochodów państwa ale tylko do pewnego stopnia, jeśli są zbyt wysokie to dochody z tego tytułu zaczynają spadać. W momencie gdy podatki osiągną wartość 100% to dochody państwa spadają do zera bo nikt już nie pracuje (albo nie żyje, hehe). Moja teoria zakłada, że z informacjami jest podobnie, do pewnego stopnia faktycznie przyspieszają rozwój społeczeństw ale po przekroczeniu jakieś wartości granicznej doprowadzają do skutków wręcz odwrotnych, które obserwujemy dzisiaj; gnuśność, zdebilenie, lenistwo, stagnacja, brak postępu, konflikty zbrojne, etniczne, religijne …

Poza tym bardzo naiwnym założeniem jest, że cywilizacja może i powinna się tylko rozwijać. Żeby się rozwijać trzeba mieć przede wszystkim gdzie i posiadać środki ku temu, a z tym wcale nie jest tak różowo. Zasoby naturalne się wyczerpują, a zamienników coś nie widać. Ziemia jałowieje, lasy są wycinane, wody skażone, zwierząt coraz mniej. Herodot opisując swoje podróże po Afryce wzdłuż brzegu morza pisał o orzeźwiającym cieniu jakie zapewniały mu bezkresne gaje. Dziś w tym miejscu jest tylko jałowy piasek. Ten sam proces cały czas postępuje, również w naszym bezpośrednim otoczeniu, chociaż staramy się jak możemy by go nie dostrzegać, a i władze mydlą nam oczy na całego. Jak będzie wyglądać nasza rzeczywistość za jakiś czas gdy utrzyma się obecna tendencja to pokazują już dzisiaj relacje np. z Sudanu.
mcbren pisze:W ogólnym socjalizmie nie daje się tym którzy by chcieli żyć w dziczy.
Socjalizm jaki mamy w Polsce (mam nadzieję, że nikt nie jest już tak głupi by mówić, że mamy kapitalizm) to właśnie najlepszy system dla współczesnych pustelników. Kupujesz ziemię i żyjesz z dopłat, czyli tego, co urzędnik zabierze normalnie pracującemu człowiekowi i odda tobie, po potrąceniu swojego wynagrodzenia oczywiście. Gdybyśmy mieli kapitalizm to nie byłoby tak lekko bo pustelnik musiałby coś stworzyć i sprzedać, a tak wystarczy sam fakt, że coś posiada, np. konie huculskie (1500 od łebka? Pan Kaczynski pewnie wie lepiej) albo kawałek łąki, którą kosi ręcznie i już jest „ekologiczny” (dwa tysiączki od hektara). To jest właśnie dobrodziejstwo socjalizmu, jak się izolować od cywilizacji to tylko teraz bo jak kiedyś nastanie kapitalizm to większość współczesnych pustelników albo zdechnie albo przestanie być pustelnikami.
mcbren
Posty: 79
Rejestracja: 25 sty 2010, 12:32
Lokalizacja: Wejherowo
Płeć:

Post autor: mcbren »

Socjalizm jaki mamy w Polsce (mam nadzieję, że nikt nie jest już tak głupi by mówić, że mamy kapitalizm) to właśnie najlepszy system dla współczesnych pustelników.
Dobre Ciek, o tym nie pomyślałem.

Gdybyśmy mieli kapitalizm to nie byłoby tak lekko bo pustelnik musiałby coś stworzyć i sprzedać.
Tu się nie zgodzę. Mormonom w bardzo kapitalistycznej Ameryce, w niegościnnym terenie nad słonym jeziorem się udało. Zresztą zobaczmy jak z socjalistycznych Prus w XIXw (tak socjalistycznych, były już emerytury i obowiązkowe szkolnictwo) ludzie uciekali do kapitalistycznej Ameryki.

Poza tym bardzo naiwnym założeniem jest, że cywilizacja może i powinna się tylko rozwijać. Żeby się rozwijać trzeba mieć przede wszystkim gdzie i posiadać środki ku temu, a z tym wcale nie jest tak różowo. Zasoby naturalne się wyczerpują, a zamienników coś nie widać.
Bo biorąc pod uwagę poziom rozwoju, powinniśmy już być od kilku lat na Marsie, a na księżycu mieć stałą bazę. Tylko, że USA wydaje na walkę z otyłością więcej niż na program kosmiczny.[/quote]
klusownik
Posty: 36
Rejestracja: 03 lut 2012, 15:45
Lokalizacja: 123
Płeć:

Post autor: klusownik »

Przeniesione do oddzielnego tematu pt "z poradnika klusownika"
Ostatnio zmieniony 06 lut 2012, 17:53 przez klusownik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rudy rydz
Posty: 90
Rejestracja: 16 gru 2010, 19:07
Lokalizacja: roztocze zach
Tytuł użytkownika: ex pawel
Płeć:

Post autor: rudy rydz »

Dobrze gada, dać mu wódki.
Pisz waść szybciej dalsze części bo się niecierpliwie :mrgreen:
Kiedy wędrujesz w samotności to skupiasz się na tym co robisz.
Wlewasz się w teren i słuchasz co mówi knieja.
Każdy krok staje się bardziej przemyślany cichy i płynny.
Więcej widzisz, więcej słyszysz, głębiej oddychasz.
Odpoczywasz
- yaktra.
Awatar użytkownika
Daredevil
Posty: 14
Rejestracja: 13 mar 2012, 11:28
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:

Post autor: Daredevil »

Polecam dla tych co nie oglądali świetny film w tematyce "Życie w dziczy" - "Into the Wild". Film zrobił na mnie duże wrażenie, mega ciekawy ;)
Najważniejszy jest survival!
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 832
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

Juz było ale we właściwszym miejscu :-P . A film jest OK :-)
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

Daredevil pisze:Into the Wild
akurat słabo to życie w dziczy pokazuje. Historia może i ciekawa, ale mało tam elementów stricte survivalowych.
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 832
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

No. Życie w dziczy to akurat mu nie wyszło :-P
Awatar użytkownika
Morion
Posty: 97
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:33
Lokalizacja: Śląsk
Tytuł użytkownika: tuptuś wędrowniczek
Płeć:

Post autor: Morion »

Nom, raczej podróżował więc z dziczą niewiele ma to wspólnego :)

A polskie tłumaczenie to chyba "Wszystko za życie"
Droga wybiega zawsze w przód
Spod progu, gdzie początek ma.
Odeszła już daleko tak...
Podążać nią, ile sił
Muszą ochoczo stopy me,
Aż dotrze na rozległy trakt,
Gdzie celów wiele splata się.
A stamtąd kędy? Nie wiem, nie.
Awatar użytkownika
Rojek
Posty: 328
Rejestracja: 01 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Przemyśl
Tytuł użytkownika: PISS
Płeć:

Post autor: Rojek »

Daredevil pisze:Polecam dla tych co nie oglądali świetny film w tematyce "Życie w dziczy" - "Into the Wild". Film zrobił na mnie duże wrażenie, mega ciekawy ;)
Było, było...

viewtopic.php?t=157
Potrzebuję tylko wolności
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

temat juz był ale ten chyba nie jest o tym filmie zostało o nim jedynie wspomniane.
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
Awatar użytkownika
Daredevil
Posty: 14
Rejestracja: 13 mar 2012, 11:28
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:

Post autor: Daredevil »

Tak BTW życie w dziczy chyba w naszych realiach oznacza życie na dworcu ;/
Najważniejszy jest survival!
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 789
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

Życie w dziczy to ja rozpoczynam za 40 minut, kończę o 14:20. Dworzec to oaza ciszy i spokoju.
"Mężczyzna musi mieć nałogi, najlepiej wyszukane, w przeciwnym wypadku nie ma się z czego wyzwalać."
http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Hakas
Posty: 209
Rejestracja: 03 lip 2008, 00:08
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie
Tytuł użytkownika: KAPKANCZYK
Płeć:

Post autor: Hakas »

Jeżeli poszukujecie filmu, który pokazuje życie w dziczy to mogę polecić film pt.: OSTATNI TRAPER. Jest to mój ulubiony film i bardzo często do niego wracam.
Hakas
Wędruję poprzez świat polując, walcząc
i uzdrawiając

Przeklęty, kto miecz swój trzyma z dala od krwi - Bellicosa anima
Damnatus, qui gladio suo ab sanguem reservat - Bellicosa anima
Awatar użytkownika
Rojek
Posty: 328
Rejestracja: 01 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Przemyśl
Tytuł użytkownika: PISS
Płeć:

Post autor: Rojek »

Hakas pisze:Jeżeli poszukujecie filmu, który pokazuje życie w dziczy to mogę polecić film pt.: OSTATNI TRAPER. Jest to mój ulubiony film i bardzo często do niego wracam.
Hakas
Potwierdzam! Wspaniały film i również gorąco go polecam. Realistyczny i czysty obraz.
Potrzebuję tylko wolności
Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

Racja, całkiem zacny filmik. I pieski ładne ;)
http://www.filmweb.pl/film/Ostatni+Traper-2004-224189
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
Awatar użytkownika
BRAT_MIH
Posty: 352
Rejestracja: 21 sty 2011, 17:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 5219235
Tytuł użytkownika: Mihu
Płeć:

Post autor: BRAT_MIH »

Daredevil pisze:"Into the Wild"
mnie osobiście zawiódł. Wcale mi się nie spodobał, żal mi było łosia bardziej jak tego pseudo bohatera. Nudy, nudy, nudy. Muszę zobaczyć Ostatniego trapera zatem :)
"Nie ma nikt na świecie domu jak my mamy, jest zielony latem , zimą śnieżnobiały, mamy dach z gałęzi, z mchu miękkiego łóżko, lampą jest nam księżyc ponad leśną dróżką. Idą, idą leśni, kompas mają z gwiazd ... "
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Ostatni traper jest super, ja ino go po francusku mam :) Może kto ma wersję polskojęzyczną(jeżeli taka istnieje)
Awatar użytkownika
Hakas
Posty: 209
Rejestracja: 03 lip 2008, 00:08
Lokalizacja: Pomorze Zachodnie
Tytuł użytkownika: KAPKANCZYK
Płeć:

Post autor: Hakas »

Valdi pisze:Ostatni traper jest super, ja ino go po francusku mam :) Może kto ma wersję polskojęzyczną(jeżeli taka istnieje)
Posiadam po polsku Ostatniego Trapera. Tylko jak Ci go dostarczyć??
Hakas
Wędruję poprzez świat polując, walcząc
i uzdrawiając

Przeklęty, kto miecz swój trzyma z dala od krwi - Bellicosa anima
Damnatus, qui gladio suo ab sanguem reservat - Bellicosa anima
ODPOWIEDZ