Jaka pałka teleskopowa tzw."baton"

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Post autor: hejtyniety »

Hmm czy są jakieś konkretne przepisy to ja nie wiem, ale na logikę jeżeli chcesz być "czysty" to trzeba zgłosić zaistniałą sytuację. Po co miałbyś coś ukrywać jeżeli prawo jest po Twojej stronie?
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

Ciekawi mnie tylko w tej materii prawo. Wiem że takie zachowanie bez wątpienia działało by na naszą niekorzyść.
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

RBT pisze:Ale na Policję chyba czekać nie musimy? Czy może jakieś konkretne przepisy prawa tego wymagają?
Jak najbardziej musimy czekać na Policję. Doszło do bezposredniego, bezprawnego ataku na dobro chronione prawem (w tym zdrowie i życie) a to już jest przestępstwem i należy każdorazowo taki przypadek zgłosić policji, oraz zabezpieczyć wszelkie ślady na miejscu zdarzenia do czasu przybycia tejże.
RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

Ale czy wszystkie tego typu przestępstwa mamy obowiązek zgłaszać? Część z nich nie jest ścigana z "urzędu" i potrzebny do tego jest wniosek pokrzywdzonego. Być może wystarczająca będzie sama satysfakcja z odparcia bezprawnego ataku. Ryzyko oddania się pod skrzydła naszej sprawiedliwości jest jednak ciągle zbyt duże dla broniącego się obywatela.
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

RBT pisze:Ale czy wszystkie tego typu przestępstwa mamy obowiązek zgłaszać?
Każde przestępstwo przeciwko zdrowiu, zyciu i mieniu należy zgłosić.
blady
Posty: 13
Rejestracja: 20 sie 2011, 15:31
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Płeć:

Post autor: blady »

Doczu jeśli można to proszę o przytoczenie artykułu, który mówi o tym.

Osobiście nie zgadzam się z tym co napisałeś.

Zgodnie z art. 304 k.p.k
§ 1. Każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub Policję. Przepis art. 191 § 3 stosuje się odpowiednio.
Ze względu na społeczny charakter tego czynu, jego niedopełnienie nie jest obciążone sankcją karną, jest on jedynie oceniany w sferze moralnej.

Obowiązek prawny o którym mowa, ciąży na instytucjach państwowych i samorządowych:
304 k.p.k
§ 2. Instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub Policję oraz przedsięwziąć niezbędne czynności do czasu przybycia organu powołanego do ścigania przestępstw lub do czasu wydania przez ten organ stosownego zarządzenia, aby nie dopuścić do zatarcia śladów i dowodów przestępstwa.
natomiast o obowiązku prawnym dotyczącym każdego z nas mówi art.240 k.k
§ 1. Kto, mając wiarygodną wiadomość o karalnym przygotowaniu albo usiłowanu lub dokonaniu czynu zabronionego określonego w art. 118, 127, 128, 130, 134, 140, 148, 163, 166 lub 252, nie zawiadamia niezwłocznie organu powołanego do ścigania przestępstw, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Nie popełnia przestępstwa określonego w § 1, kto zaniechał zawiadomienia, mając dostateczną podstawę do przypuszczenia, że wymieniony w § 1 organ wie o przygotowywanym, usiłowanym lub dokonanym czynie zabronionym; nie popełnia przestępstwa również ten, kto zapobiegł popełnieniu przygotowywanego lub usiłowanego czynu zabronionego określonego w § 1.

§ 3. Nie podlega karze, kto zaniechał zawiadomienia z obawy przed odpowiedzialnością karną grożącą jemu samemu lub jego najbliższym.
Artykuły wymienione w § 1 mówią o wybranych, szczególnie groźnych przestępstwach tj. ludobójstwo, zamach stanu, zamach na konstytucyjnie organy państwa, szpiegostwo, zamach na życie prezydenta, zamach terrorystyczny, zabójstwo, spowodowanie zdarzenia zagrażającemu życiu, zdrowiu lub mieniu (pożar, zawalenie budowli, eksplozja materiałów wybuchowych..., gwałtowne wyzwolenie energii jądrowej...), piractwo w komunikacji wodnej lub powietrznej, wzięcie zakładnika w celu określonego działania.

Nie ma tu mowy o artykułach 156 i 157 k.k dotyczących spowodowania uszczerbku na zdrowiu czy naruszenie czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia jak i art.288 k.k mówiącego o niszczeniu lub uszkadzaniu mienia.

Podsumowując: ośmielam się stwierdzić, że nie mamy prawnego obowiązku informować o każdym przestępstwie przeciwko życiu, zdrowiu czy mieniu.

To tyle ode mnie w kwestii obowiązku prawnego, jest już późno, jeśli będę miał więcej czasu to "wyskrobie" coś na temat pałki teleskopowej.
Jeśli cel przyświeca, sposób musi się znaleźć.
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

legio pisze:Doczu jeśli można to proszę o przytoczenie artykułu, który mówi o tym.
Osobiście nie zgadzam się z tym co napisałeś.
legio pisze:Obowiązek prawny o którym mowa, ciąży na instytucjach państwowych i samorządowych:
Nie chce mi się dłubać po kodeksach i rozporządzeniach, ale przyznaję że w tej kwestii możesz mieć rację. Ja z racji wykonywanego zawodu kwalifikuję się to w/wym. grupy i stąd moja interpretacja.
Niemniej przy nadarzającej się okazji rzucę okiem na materiały które mam dostępne i przyjrzę się sprawie.
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

Doczu, tak sie zastanawiałem wczoraj czy wrzuci te przepisy które wrzucił legio, ale nie chciałem zaśmiecać. Oczywiście to co podrzucił legio, prawdą jest
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

Prowler pisze:Oczywiście to co podrzucił legio, prawdą jest
A w to nie wątpię. Jednak zastanawia mnie czy w kwestiach szczegółowych nie precyzują tego jeszcze jakieś rozporządzenia.
Ale to jest temat na "za jakiś czas".
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

sa jeszcze jakieś zapisy w ustawach o nielatach ( o demoralizacje chodzi) i przemocy w rodzinie ale z tego co kojarzę też się do moralności odwołują. Rozporządzeń nie ma żadnych a przynajmniej ja takich nie znam :mrgreen:
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Post autor: hejtyniety »

ale dokładnie o batonach czy ogólne? Bo na chwilę obecna mocno schodzimy z tematu :-P
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
RBT
Posty: 356
Rejestracja: 18 gru 2010, 19:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: RBT »

Dobrze wiedzieć jak poruszać się z batonem tą skomplikowaną ścieżką prawa.
W razie kłopotów sąd zawsze może stwierdzić, że baton "posiada zakończenie z ciężkiego i twardego materiału", a my nie dopełniliśmy obowiązku zgłoszenia przestępstwa lub (i) sami je popełniliśmy.
Awatar użytkownika
trumpor113
Posty: 118
Rejestracja: 09 lut 2011, 21:37
Lokalizacja: Małopolska
Płeć:

Post autor: trumpor113 »

blady
Posty: 13
Rejestracja: 20 sie 2011, 15:31
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Płeć:

Post autor: blady »

Prowler pisze:sa jeszcze jakieś zapisy w ustawach o nielatach ( o demoralizacje chodzi) i przemocy w rodzinie ale z tego co kojarzę też się do moralności odwołują. Rozporządzeń nie ma żadnych a przynajmniej ja takich nie znam :mrgreen:
Tak, chodzi jedynie o obowiązek społeczny zawiadomienia o demoralizację lub popełnienia czynu karalnego przez nieletniego. Natomiast instytucje i organizację społeczne są obowiązane dokonać zawiadomienia. Zawiadomienie o przemoc w rodzinie dotyczy osób w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych...
Jest jeszcze kilka art. z innych ustaw, ale dotyczą one przeważnie konkretnych grup osób.
hejtyniety pisze:ale dokładnie o batonach czy ogólne? Bo na chwilę obecna mocno schodzimy z tematu :-P
nie tylko batonów
RBT pisze:Dobrze wiedzieć jak poruszać się z batonem tą skomplikowaną ścieżką prawa.
W razie kłopotów sąd zawsze może stwierdzić, że baton "posiada zakończenie z ciężkiego i twardego materiału", a my nie dopełniliśmy obowiązku zgłoszenia przestępstwa lub (i) sami je popełniliśmy.
Jak już było powiedziane nie mamy takiego obowiązku.

Przechodząc do sedna tematu, poniżej jedno z postanowień sadów dotyczące pałki teleskopowej:
Rozbój kwalifikowany / niebezpieczny przedmiot / pałka teleskopowa
Wyrok:
Postanowienie SA w Krakowie z dnia 14 czerwca 2006r., sygn. II Akz 185/06
Treść:
Choć przeznaczona do zadawania razów, pałka teleskopowa nie jest przedmiotem niebezpiecznym w rozumieniu art. 280 § 2 k.k., bo zwyczajnie używana nie stwarza zagrożenia dla życia ludzkiego, jakie powstaje z użycia noża lub broni palnej.
Żródło:
Prokuratura i Prawo, dodatek Orzecznictwo SN, SA, NSA i TK nr 12/2006, poz. 22
Przy stosowaniu pałki teleskopowej należy wykazać się pewną rozwagą. Teoretycznie, najlepiej użyć jej tak aby nie przekroczyć granic obrony koniecznej a osiągnąć cel w sposób wyrządzający możliwie najmniejszą szkodę osobie, przeciwko której użyto jej. Warto zapoznać się z podstawowymi technikami posługiwania się pałką poprzez poradniki czy filmy instruktażowe dostępne w sieci.
Tyle tylko, że w ferworze walki ciężko jest przełożyć teorie na praktykę, dlatego bardzo dobrą alternatywą jeśli chodzi o narzędzia samoobrony jest ręczny miotacz gazu, jego użycie jest bardziej przejrzyste w kwestii prawnej (ale to już dyskusja na inny temat i nie w tym temacie).
Jeśli cel przyświeca, sposób musi się znaleźć.
ODPOWIEDZ