ACU Combat shirt

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Pablo666
Posty: 166
Rejestracja: 10 wrz 2007, 13:43
Lokalizacja: Olsztyn
Gadu Gadu: 4097251
Płeć:

ACU Combat shirt

Post autor: Pablo666 »

Po pomysłach Crye'a, wszyscy to wprowadzaja, gdzies widziałem underarmour USMC teraz wprowadzaja to w armi:
http://combat-missions.com/in-the-news/ ... irt-debuts

A pamietam, ze na starym R tez ktos sie chwalil swoim handmejdem.
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Nikt się nie chwalił...
Tylko szukał inspiracji. A co do ACS to trochę dziwna jest ta niepalna konstrukcja... Bo co znaczy, że wszystko się spali poza ACS? Wszystko poparzone poza korpusem, ramionami i dłońmi? No chyba, że będzie się nosić spodnie od AACU a nie od ACU...
Awatar użytkownika
Pablo666
Posty: 166
Rejestracja: 10 wrz 2007, 13:43
Lokalizacja: Olsztyn
Gadu Gadu: 4097251
Płeć:

Post autor: Pablo666 »

No zapodal ktos fote polaru z doszytymi rekawami od bdu bodajze....
A mysle ze lepiej miec choc bluze niepalna niz nic takiego.
Moze beda wprowadzac powoli tez reszte, ale imho bycie calemu niepalnym nie ma sensu ze wzgledu na oddychalnosc itp... choc moze wymysla jakies chiper- duper tkaniny co to wsio potrafia.
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Pablo666 pisze:Moze beda wprowadzac powoli tez reszte, ale imho bycie calemu niepalnym nie ma sensu ze wzgledu na oddychalnosc itp...
Po prostu wydaje się to trochę nielogiczne, bo AACU to bardziej dla załóg śmigłowców itp... A ACS to niepalny komponent do noszenia pod osłoną balistyczną i skoro rękawy będą niepalne to czemu spodnie mają być palne? W sumie wolałbym mieć poparzone łapska niż klejnoty.
A co do oddychalności to moje odczucia z noszenia ABDU i rękawic z nomexu w lato to uważam że oddychalność wcale nie jest taka zła...
Pablo666 pisze:choc moze wymysla jakies chiper- duper tkaniny co to wsio potrafia.
Już są, polartec ma ma serię FR jest tam chyba thermal pro FR, windpro FR i power-stretch FR. I w stosunku do palnych odmian tych dzianin oddychalność jest chyba tylko 15% gorsza...
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

Zapodałem po prostu parę zdjęć, i to nie był polar tylko coś duuuzo cieńszego.
Są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których się jezuitom nie śniło, mój panie.
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Z racji tego, że nabyłem drogą kupna ACS'a to zapodaję jego fotki.

Widok ogólny:
Obrazek

Integralne ochraniacze łokci (Zakryte materiałem pokrytym antypoślizgowymi kropkami):
Obrazek

Metka:
Obrazek

Prawy rękaw, widoczna kieszeń z rzepami na nazwisko, flagę i stopień.
Obrazek

Lewy rękaw, widoczny rzep na naszywkę jednostki i zakryty identyfikator widoczny w podczerwieni i kieszonka na dwa długopisy.
Obrazek

Bluza jest całkiem wygodna i przewiewna. Byłaby na prawdę super gdyby nie to że strasznie śmierdzi specyfikami które zapewniają niepalność no i kamuflaż co najwyżej do miasta.
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Post autor: palowski »

eh, chyba kupie na allegro jedną z tych acu bluz co chodzą po ~60 zł i sobie uszyje swoją własną combat shirt...

----------------
Listening to: 04 The Day That Never Comes
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Jak dołożysz jeszcze dwie stówy to masz nowego ACSa...
Zresztą ACU jest z totalnie innego materiału. I nie chodzi mi tu o niepalność, ale ACS ma rękawy z materiału przypominającego podkoszulkową bawełnę o gramaturze 200g/metr kwadratowy. Jest cieńszy i przewiewniejszy.
Awatar użytkownika
Tresor
Posty: 699
Rejestracja: 28 sie 2007, 17:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tresor »

gdzie w PL mozna to kupic?
Awatar użytkownika
Cpt.Cader_S
Posty: 21
Rejestracja: 30 sty 2008, 18:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Gadu Gadu: 7346247
Tytuł użytkownika: ODA 021
Płeć:

Post autor: Cpt.Cader_S »

Aciepk, to gdzie dorwałeś nowego ACS'a za ~300zł? Bo na eGay'u to widziałem ostatnio po 100$ najtaniej, a to już przy obecnym kursie $ i przesyłce sporo przekracza 300zł.
Obrazek
Obrazek
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother;
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Ja dorwałem swojego na allegro za 250 złotych, oczywiście nowego i gratis dostałem flagę IRR. Ale facet który je sprzedaje ma tylko rozmiar XL.

O proszę nadal są i cena jaka niska.
http://www.allegro.pl/item463325342_hot ... ar_xl.html

Jak ktoś chce to mogę podać wymiary XL nuż widelec na was też będą dobre.
Awatar użytkownika
Cpt.Cader_S
Posty: 21
Rejestracja: 30 sty 2008, 18:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Gadu Gadu: 7346247
Tytuł użytkownika: ODA 021
Płeć:

Post autor: Cpt.Cader_S »

XL... Jeśli chodzi o rozmiary BDU, to mi najlepiej jest w S, wiec jakby to była powiedzmy M, to mógłbym się zastanawiać, ale XL, to drobna przesada ;) Możne gość będzie miał kiedyś inne rozmiarówki, warto zapytać. Dzięki za link.
Obrazek
Obrazek
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother;
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Rozmiarówka na stronie producenta:
http://www.massif.com/nomex_clothing/ar ... _shirt.php

Podkreślam, że tors jest bardzo rozciągliwy.
Awatar użytkownika
Tresor
Posty: 699
Rejestracja: 28 sie 2007, 17:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tresor »

lol cena 159 zl :) ladnie w dol bluzeczka idzie,kupil bym lecz ten rozmiar zdeko za wielki :)
Awatar użytkownika
Pablo666
Posty: 166
Rejestracja: 10 wrz 2007, 13:43
Lokalizacja: Olsztyn
Gadu Gadu: 4097251
Płeć:

Post autor: Pablo666 »

Kupujesz pierwsza lepsza koszulke termiczna (coolmax, polaro podobne) pol metra materialu (moze byc stara zrabana bluza) i mozna szalec, szyc. Koszt duzo mniejszy, mozna modyfikowac jak sie chce (zrobilem sobie np: dziury na kciuki), wywalilem kieszenie na rekawach, grunt to odpowiedni krawiec :-P

Fakt, to MultiKam ale zrobic da sie wsio ;-)
Obrazek
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

To już nie to samo Pablo...
Korpus ACS'a jest inny od zwykłych koszulek termicznych, bo to nie poliester tylko mieszanka sztucznego jedwabiu, bawełny i elasto-czegoś tam, no i faktura materiału (coś jak siateczka) .I muszę przyznać, że gdyby nie kamuflaż i brak wstawek z materiału z jakiego jest korpus (Jak we FROGu II i UBACSie) pod pachami to byłaby to idealna koszulo-bluza pod kamizelę jaka została stworzona.

A i chyba zapomnieliśmy o najważniejszym dla żołnierza czyli bezpieczeństwie...
Otóż ACS jest trudnopalny.
Awatar użytkownika
Pablo666
Posty: 166
Rejestracja: 10 wrz 2007, 13:43
Lokalizacja: Olsztyn
Gadu Gadu: 4097251
Płeć:

Post autor: Pablo666 »

ja tylko o samym fakcie mozliwosci zrobienia tego samemu mowie ;-) , wiem ze to troche inny typ, o tej trudnopalnosci tez kiedys rozmawialismy,
wszystko zalezy od tego co chcemy miec "w bazie" koszulke termiczna, sweter welniany, to juz nasza sprawa, reszte da sie zrobic.
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Propo koszulo-bluz pod kamizelki to zdobyłem brytyjskiego UBACSa obfotografować i porównać z ACSem?
Awatar użytkownika
Cpt.Cader_S
Posty: 21
Rejestracja: 30 sty 2008, 18:00
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Gadu Gadu: 7346247
Tytuł użytkownika: ODA 021
Płeć:

Post autor: Cpt.Cader_S »

Noo Baaaaa
Pewnie, że rób foty i wrzucaj. Porównanie także byłoby mile wskazane ;)
Obrazek
Obrazek
We few, we happy few, we band of brothers;
For he to-day that sheds his blood with me
Shall be my brother;
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

No to do rzeczy:
Koszulo-bluza wygląda ogólnie tak:
Obrazek
W przeciwieństwie do ACSa nie jest wykonana z materiałów trudnopalnych. Korpus jest z coolmaxa wykończonego tak aby nie świecił się w podczerwieni, a rękawy są z takiego samego materiału jak współczesne koszule tropikalne używane przez wojska brytyjskie. Na barkach, łokciach i przedramieniu znajdują się wyjmowalne wkłady amortyzujące z pianki. Ich zdjęć nie będę zamieszczać ponieważ cholernie trudno włożyć je z powrotem na miejsce. Na szczęście instrukcja pozwala na pranie koszuli bez wyjmowania wkładów. Wkłady na przedramionach radzę przyszłym właścicielom od razu wywalić ponieważ do niczego się one nie przydają i utrudniają nieco regulację obwodu mankietu.

Widok na to co najbardziej mi się w UBACSie podoba i co mogłoby się znaleźć w ACSie (Wtedy ACS byłby dla mnie ideałem wśród odzieży pod balistykę.), czyli paneli z coolmaxa pod pachami.
Obrazek
Widać także kieszeń na ramieniu, która idealna nie jest ze względu na to, że rzepy trzymają strasznie mocno i konstrukcja jest podobna jak w reszcie odzieży brytyjskiej, czyli kieszeń jest przedłużona i zapinając ją przedłużenie składa się pod patkę zabezpieczając przedmioty w kieszeni przed wypadaniem, co w przypadku stosunkowo małego kąta nachylenia utrudnia używanie kieszeni. No i byłbym zapomniał w kieszeniach pod patkami są wszyte tasiemki służące do przywiązania przenoszonych w kieszeniach przedmiotów. Można się tylko cieszyć, że w przypadku UBACSa Brytyjczycy nie pozostali tradycyjni i nie zastosowali kieszeni zapinanych na guziki.

Obrazek
Widok sposobu zapinania. Jest on identyczny jak w koszulach używanych przez armię JKM, ale dlaczego nie rzep? No cóż w bluzie z kompletu FROG II dla USMC mankiety są także regulowane na guziki, ale ja osobiście wolę rzep. na zdjęciu widać także co powodują piankowe wkłady na przedramieniu...

Obrazek
Kołnierzyk... Nic nadzwyczajnego, bardzo fajne jest obszycie kołnierza od wewnątrz coolmaxem dla lepszej wentylacji (W bluzie FROG II tego brakuje, a wspominam o tym ponieważ te bluzy są do siebie dość podobne). Osobiście uważam, że zastosowanie suwaka jest zbędne. Lepszy jest kołnierz typu golf jak w ACSie.

I słowne porównanie UBACS vs ACS

UBACS:
+Piankowe wyjmowalne wkłady na barkach (Ramiona kamizelki takiej jak np. IBA nie piją tak mocno)
+Wyjmowalne wkłady na łokciach
+Obszycie kołnierza coolmaxem
+Coolmaxowe wstawki pod pachami
+Można prać nie wyjmując wkładów
-Za mały skos naszycia kieszeni i utrudniające korzystanie z nich zakładki
-Regulacja mankietu na guziki
-Zbędny (Według mnie) suwak
-Piankowe wkłady na przedramionach nieco utrudniają regulację mankietów
-Jeżeli już się wyjmie wkłady z łokci i przedramion to bardzo ciężko jest je potem włożyć na miejsce
-Masa (UBACS jest chyba ze trzy razy cięższy od ACSa)
-Palność
-Nieco przykrótki

ACS:
+Kołnierz typu golf
+"Lotnicze" kieszenie na ramionach
+Materiał z którego są rękawy grubością przypomina podkoszulki zatem jest b. przewiewny
+Kieszeń na długopisy/lightsticki na przedramieniu (Jak w bluzie ACU).
+Mankiety regulowane na rzep
+Wyraźnie dłuższy od UBACS i praktycznie nie zdarzyło mi się by wyszedł ze spodni
+Niepalny
-Kamuflaż...
-Materiał z którego jest korpus jest b.delikatny
-Integralne ochraniacze na łokcie są upierdliwe gdy nosi się nałokietniki
-Brak wstawek wykonanych z materiału korpusu pod pachami

I jeszcze jedna różnica mimo, że rozmiar XL w armi brytyjskiej i amerykańskiej odpowiada mniej więcej takiemu samemu obwodowi klatki (Czyli koło 125 cm) to ACS jest wyraźnie bardziej dopasowany.
nih
Posty: 3
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:57
Lokalizacja: Wawa
Płeć:

Post autor: nih »

Witam!
Czy mógłby mi ktos podać z czego z jakiej tkaniny jest zrobiony korpus combat shirtów kontraktowych?
pozdr.
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

ACS:
43,5% Bawełna
43,5% Sztuczny jedwab
8% Spandex
5% Poliester

UBACS:
100% poliester Coolmax

Bluza FROG 2:
driFire czyli 85% Modacrylic 15% Wiskoza
nih
Posty: 3
Rejestracja: 28 lis 2008, 13:57
Lokalizacja: Wawa
Płeć:

Post autor: nih »

dzięki
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

A wracając do ACS'a, to USAF ma swoją własną wersję ACS'a która zowie się ABS (Airman Battle Shirt). Różni się kamuflażem (ABS jest w cyfrowym kamuflażu Tiger Stripe) i dwoma dodatkowymi kieszeniami na przedramionach, które są identyczne jak te na ramionach ACS'a. Jak gdzieś się natknę na zdjęcie to wrzucę.
ODPOWIEDZ