Czynniki wpływające na twardość stali (obróbka)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Skiba
Posty: 102
Rejestracja: 16 sty 2011, 13:12
Lokalizacja: Radoszyce
Gadu Gadu: 11567778
Płeć:

Post autor: Skiba »

Wie ktoś może jaka jest twardość stali 408? Bo skołowałem ją od kumpla w postaci zdezelowanego noża, więc może wezmę się do roboty ;-)
Obrazek
Awatar użytkownika
Brodkes
Posty: 332
Rejestracja: 11 kwie 2009, 19:51
Lokalizacja: Nysa
Tytuł użytkownika: Knifemaker
Płeć:

Post autor: Brodkes »

Skiba pisze:Wie ktoś może jaka jest twardość stali 408? Bo skołowałem ją od kumpla w postaci zdezelowanego noża, więc może wezmę się do roboty ;-)
A wiesz jaka jest twardość N690, D2?

Twardość danej stali zależy od jej obróbki cieplnej.
SURVIVAL-trening,wielka próba,wola przetrwania
Skiba
Posty: 102
Rejestracja: 16 sty 2011, 13:12
Lokalizacja: Radoszyce
Gadu Gadu: 11567778
Płeć:

Post autor: Skiba »

Przepraszam, zaszła pomyłka. Chodzi o stal 804, nie wiem jaki stopień obróbki cieplnej, ale to na pewno zwykły chiński badziew z bazarku. Czegosz można się spodziewać... :roll:
Obrazek
Awatar użytkownika
Brodkes
Posty: 332
Rejestracja: 11 kwie 2009, 19:51
Lokalizacja: Nysa
Tytuł użytkownika: Knifemaker
Płeć:

Post autor: Brodkes »

Skiba pisze:Przepraszam, zaszła pomyłka. Chodzi o stal 804, nie wiem jaki stopień obróbki cieplnej, ale to na pewno zwykły chiński badziew z bazarku. Czegosz można się spodziewać... :roll:
Srry, nie kapujesz. :-P

Nie chodzi mi o gat., ale o to, że TWARDOŚĆ zależy od obróbki cieplnej stali, czyli hartowania, odpuszczania, normanizacji, chłodziwa, temp. hartowania i odpuszczania, temp. chlodziwa itp. :p
SURVIVAL-trening,wielka próba,wola przetrwania
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1116
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

Mówiąc prościej stal jest tak twarda, jak zostanie zahartowana (generalizując)
Czyli obrabiając ją cieplnie możesz nadać jej twardość jaką chcesz.
Idąc dalej, nie można określić twardości stali po jej gatunku.
Jeśli bardzo tego potrzebujesz to są takie specjalne pilniczki do sprawdzania twardości stali. Nie używałem, ale wiem, że istnieją.
Obrazek
Awatar użytkownika
Brodkes
Posty: 332
Rejestracja: 11 kwie 2009, 19:51
Lokalizacja: Nysa
Tytuł użytkownika: Knifemaker
Płeć:

Post autor: Brodkes »

mwitek pisze: Czyli obrabiając ją cieplnie możesz nadać jej twardość jaką chcesz.
quote]

Z tym się nie zgodze.
Jeśli hartuje 5 noży na przykład w tym samym piecu, w tej samej temp, w tej samej temp, chłodziwa i w tym samym czasie, to noże mogą mieć różną twardość.
Bo jeden np. ktoś obracał szybciej podczas chłodzenia, drugi wolniej. I to są sekundy, więc nawet nie zauważymy różnicy.
Po drugie mogło się tak zdarzyć, że nóż był nieznormanizowany, a podczas szlifowania chodzony w cieczy, to również bedzie miał inną twardość.
SURVIVAL-trening,wielka próba,wola przetrwania
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1116
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

Ale nie czepiaj się szczegółów, chodzi o zasadę.
Obrazek
Skiba
Posty: 102
Rejestracja: 16 sty 2011, 13:12
Lokalizacja: Radoszyce
Gadu Gadu: 11567778
Płeć:

Post autor: Skiba »

Dzięki za pomoc. Zobaczę co z tego wyjdzie.
Obrazek
skiper
Posty: 73
Rejestracja: 06 gru 2010, 00:34
Lokalizacja: wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: skiper »

mwitek pisze:Mówiąc prościej stal jest tak twarda, jak zostanie zahartowana (generalizując)
Czyli obrabiając ją cieplnie możesz nadać jej twardość jaką chcesz.
Idąc dalej, nie można określić twardości stali po jej gatunku.
Jeśli bardzo tego potrzebujesz to są takie specjalne pilniczki do sprawdzania twardości stali. Nie używałem, ale wiem, że istnieją.


tylko ze kazda stal moze miec inna wartosc nominalną twardosci (nawet przed odpuszczaniem) znaczy ze nc6 mozna do ~63 d2 do ~62, 4h13 do ~58 i wiecej nie wycisniesz bez specjalnych zabiegow (naweglanie = ale to zmienia wiele rzeczy nie tylko twardosc)

a wracajac do besposdreniego pytania to bazaroweic a chin moze mieć 52-55 choc to i tak było by duzo

sprawdz w tabelach co to jest za stal i czy wogole sie hartuje bo sa tez takie stale co nie da sie ich zahartowac
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1116
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

skiper pisze:
tylko ze kazda stal moze miec inna wartosc nominalną twardosci (nawet przed odpuszczaniem) znaczy ze nc6 mozna do ~63 d2 do ~62, 4h13 do ~58 i wiecej nie wycisniesz bez specjalnych zabiegow (naweglanie = ale to zmienia wiele rzeczy nie tylko twardosc)

a wracajac do besposdreniego pytania to bazaroweic a chin moze mieć 52-55 choc to i tak było by duzo
Może mieć też 40, 45 czy 50 bo skąd niby wiadomo jak został wyprodukowany? Skąd wiesz, że w ogóle ktoś się przyłożył do hartowania

dekster-11 pisze:
mwitek pisze: Czyli obrabiając ją cieplnie możesz nadać jej twardość jaką chcesz.
Z tym się nie zgodze.
Jeśli hartuje 5 noży na przykład w tym samym piecu, w tej samej temp, w tej samej temp, chłodziwa i w tym samym czasie, to noże mogą mieć różną twardość.
Bo jeden np. ktoś obracał szybciej podczas chłodzenia, drugi wolniej. I to są sekundy, więc nawet nie zauważymy różnicy.
Po drugie mogło się tak zdarzyć, że nóż był nieznormanizowany, a podczas szlifowania chodzony w cieczy, to również bedzie miał inną twardość.
Chyba denerwuje mnie wasze czepialstwo.

Przecież chodzi o naświetlenie tematu, nie jestem znawcą stali ale myślę, że nic głupiego nie powiedziałem. Jak napisałem "generalizując" !!!!!! wypowiedź ma charakter uogulniający. Można by pierd.... wykład, ale nie o to tu chodziło.

dekster, bez urazy ale są firmy które potrafią nadać stali (oczywiście uzależnione jest to od jej gatunku) pożądaną twardość.
Oczywiście nie robią tego na pewno w warunkach domowych tylko w specjalnych tam piecach czy cuś :D Ale jeśli już mamy być tacy dokładni to bądźmy.
Obrazek
skiper
Posty: 73
Rejestracja: 06 gru 2010, 00:34
Lokalizacja: wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: skiper »

zle odebrales moje "wymądrzanie sie" wartosc podana dla bazarowca byla max jesli chodzi o oferowane chinskie noze, moze byc tak jak piszesz ze ma mniej i to prawie pewne jest

i nie pisalem bezposrednio do Ciebie ale odpowiadalem, czesciowo rozwijajac temat, autorowi.

tez mnie chyba wkurza ostatio ogolne odpowiadanie na pytania.
ogolnie rzecz biorac stale daja sie hartowac*

nie mialem za bardzo czasu na szukanie ale ta 804 to chyba zwykla nierdzewka glebko tloczna, na noze to raczej sie nie nada - jak chcesz sie pobawić to albo kup plaskownic z jakiejs odpowiedniej stali (sa dostepne niedrogie ok 30 zl) a bedziesz mial pewnosc zo do czegos sie nada, hartowacmozna samamu w palenisku czy piecach ale trzeba troszeczke poczystać by wiedziec jak to sie robi

jak chesz sam hartwac to lepiej 50hs "trudniej" popsuc w palenisku/piecu (nawet takim domowym)

*-ale nie wszystkie i hartuja sie roznie w zaleznosci od swojego skladu, o ile pozwala on zmienic strukture na martenzyt albo bainit (sa jeszcze inne struktury ale raczej malo wykorzystywane, a z tych korzysta sie najczesciej)
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1116
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

Właśnie, rozgorzała w zasadzie niepotrzebna dyskusja i szukanie dziury w całym :D
Obrazek
skiper
Posty: 73
Rejestracja: 06 gru 2010, 00:34
Lokalizacja: wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: skiper »

z tym sie trzeba zgodzić :D zatem peace :D
ODPOWIEDZ