Harmonijka

dyskusje na tematy nie związane z tematyką Forum (co wcale nie oznacza że można tu pisać co tylko się zamarzy)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

Ja gram z pamięci.
Początkujący korzystają z tabulatur to takie inne nuty. 8-)

http://pl.wikipedia.org/wiki/Tabulatura

Ułatwiają one sprawę jednak lepiej uczyć słuch, ponieważ gdy wpadnie Ci jakaś melodia w ucho to zagrasz ją na harmonijce po uprzednim szybkim rozpracowaniu. Nie wypracujesz sobie ucha korzystając z gotowców w postaci tabulatur tak uważam, ale to tylko moje zdanie.

U mnie przebiega to tak, słyszę jakiś utwór, następnie go gwiżdżę i kolejno biorę harmoszkię i szukam pierwszego dźwięku. Gdy go znajdę mam " bazę" z której szukam kolejnego. Gdy mam już trzy dźwięki powtarzam całość kilka razy i z tej pozycji atakuję dalej. Po paru miesiącach "rozpykanie" utworu zajmuję chwilę. Mam nadzieję, że w miarę jasno to opisałem :mrgreen:
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

No jeśli ktoś jest kompletnym laikiem to raczej się bez tabulatur nie obejdzie na początku. Ja tak walczę z gitarą i nie wyobrażałem sobie żeby coś na starcie rozpracowywać samemu. Ale z czasem już coraz więcej rzeczy jestem w stanie wyłapać.
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Awatar użytkownika
Driver
Posty: 315
Rejestracja: 02 mar 2009, 15:53
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 6876158
Tytuł użytkownika: Supertramp
Płeć:

Post autor: Driver »

kalyk3 pisze:Na youtube jest również "kurs" gry na harmoszce. Koleś nazywa się Adam Gussow i prowadzi serię filmików zarówno dla początkujących jak i zaawansowanych. (polskie napisy). Podaję link do pierwszego odcinka kursu.



co ten koleś robi z harmonijką to jest masakra :651: :651: przejrzałem chyba do 15 filmiku czad

ale jeden z czołówkowych graczy na harmoszce :mrgreen: :mrgreen:
Gdybym schował ręce do kieszeni,skazali by mnie za ukrywanie broni.
Awatar użytkownika
xenomorph
Posty: 48
Rejestracja: 14 kwie 2008, 23:27
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć:

Post autor: xenomorph »

Jeśli chcecie więcej materiałów, to podaję wam jeszcze dwóch nauczycieli, którzy przedstawiają nam tajniki gry i najważniejsze elementy dla początkujących.

David Barrett

Ben Hewlettuk

Przyjemnej nauki i wielu udanych zagrywek.

Pozdrawiam 8-)
Obrazek
Awatar użytkownika
zarat
Posty: 12
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:45
Lokalizacja: Polska
Gadu Gadu: 8261459
Tytuł użytkownika: nic nie rozumiem
Płeć:

Post autor: zarat »

Gwizdanie to inna sprawa, umiem dosyć głośno i dźwięcznie gwizdać i mogę wygwizdać większość moich ulubionych utworów :). 5 z 7 dźwięków w gamie - z dwoma najwyższymi już sobie nie radzę. Czyli dobrze się zapowiada, jeśli harmonijka byłaby tak łatwa jak gwizdanie to byłby cud miód i orzeszki :D
Awatar użytkownika
slaq
Posty: 675
Rejestracja: 20 wrz 2007, 08:39
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: slaq »

Zauważ kolego zaracie, że jak gwiżdżesz to raz dźwięk powstaje na wdechu raz na wydechu, trzeba to następnie przełożyć na harmonijkę. Pokombinuj to naprawdę łatwe ino trzeba troszkę cierpliwości.
Walker95
Posty: 52
Rejestracja: 09 paź 2009, 15:01
Lokalizacja: Poland
Płeć:

Post autor: Walker95 »

Ja zasuwam na Blues Harp, od prawie dwóch lat...
Jak znajdę czas to zamieszczę jakieś nagrania (no i jak kupię jakiś mikrofon :P )

Rewelacja. Jedyny instrument, który da się wsadzić do kieszeni...
I bardzo efektowny. Szczególnie w połączeniu z ciętym, przyjemnym bluesem na gitarze...

Dziewczyny też na to lecą (przynajmniej większość).
Awatar użytkownika
zarat
Posty: 12
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:45
Lokalizacja: Polska
Gadu Gadu: 8261459
Tytuł użytkownika: nic nie rozumiem
Płeć:

Post autor: zarat »

Wczoraj przyszedł Hohner Special 20. Dopiero uczę się wydobywać czyste dźwięki - po 4,5 godziny grania w końcu zagrałem gamę w miarę czysto :)
Awatar użytkownika
Góral
Posty: 75
Rejestracja: 17 paź 2010, 17:07
Lokalizacja: Wadowice
Płeć:

Post autor: Góral »

Harmonijka to naprawdę świetna sprawa.
Swoją mam od pół roku, ot zwykła, Hohner'a w tonacji C, za niecałe 30 złotych..
Ale ile radości daje.. mogę śmiało powiedzieć, że mam swój instrument i nie zawaham się go użyć! No, chyba, że ktoś oprócz gotowych ukatrupić mnie domowników słucha.

Polecam instrument.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
JakubJ152
Posty: 43
Rejestracja: 24 gru 2010, 20:49
Lokalizacja: 45 km. od Torunia.
Gadu Gadu: 337337
Tytuł użytkownika: Początkujący
Płeć:

Post autor: JakubJ152 »

Harmonijki mają to do siebie że już naprawdę profesjonalny sprzęt można kupić nie wydając w sumie nawet 200 złotych. A tak do tematu to ja miałem jednak nie jakąś tam profesjonalną tylko zwyczajną :-/ Poproś matkę żeby kupiła.. Miałem 40 tych kanalików ,no ale dawałem rady i kilka piosenek ze słuchu grałem :) Jednak miałem kiedyś w lesie wypadek na rowerze i złamała się na pół..
Więc póki w nas ten serca czas niech szumi nam zielony las.
Zielone myśli w głowie miej, marzenia rozśpiewane.
Żyj tak jak chcesz i umiesz żyć, pozwól swej duszy dalej śnić
i do przodu śmiało idź, sam jest sobie panem"
ODPOWIEDZ