Warsztaty Dzikiego Gotowania Łuczaja - Wiosna 2010

Relacje, zaproszenia i pomysły na ...

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Warsztaty Dzikiego Gotowania Łuczaja - Wiosna 2010

Post autor: puchalsw »

Wydzielone z wątku:

wodne mieczaki polski- czy jadalne?

[...]

CzarnyWilku. Powinieneś się zakręcić koło kursów Łuczaja. Tam wiedzę dobrą posiądziesz. Ja wybieram się na wiosnę. Wolfshadow i Mr. Wilson byli, i rekomendują.
Ostatnio zmieniony 18 lis 2010, 15:04 przez puchalsw, łącznie zmieniany 4 razy.
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

A do tego rekomendują. Ja będę w przyszłym roku na jesieni.
CzarnyWilk pisze:Niebawem zacznie się zima. Jak jest z tymi wodnymi mieczakami zima?? Da się je gdzies z mułu wygrzebac?? Gdzie ich szukac?? Pytam zarówno o małze jak i o slimaki.
Wybijasz w lodzie przerębel. Wchodzisz do wody i próbujesz wymacać i podnieść stopami zagrzebane w mule/piachu skorupiaki.
Uwaga: Dla kilku nędznych kawałków białka nie warto zamieniać klejnotów rodowych na klejnoty lodowe. ;-)
Ostatnio zmieniony 18 lis 2010, 15:05 przez wolfshadow, łącznie zmieniany 1 raz.
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
CzarnyWilk
Posty: 27
Rejestracja: 15 lis 2010, 01:00
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Post autor: CzarnyWilk »

Kursy Łuczaja... a mozna cos wiecej o tym?? Jakis namiar itd. Co to wogle za kursy??
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Awatar użytkownika
CzarnyWilk
Posty: 27
Rejestracja: 15 lis 2010, 01:00
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Post autor: CzarnyWilk »

Dzieki;) Ciekawa sprawa, moze tez sie wybiore;)
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

thrackan, w relacji z maja 2009 nawet mnie przy dole ziemnym (mora na szyi) widać. :-)
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Wolfshadow, za krótko na zlocie byłem. Kajam się ponownie. Mam nadzieję, że już nikogo nie pomylę ;-)

Też myślę nad tym kursem, ale wybiorę się nań dopiero, gdy będę miał opanowane rozpoznawanie przynajmniej 400 krajowych roślin zielnych. Z doświadczenia wiem, że gdy próbuję się nauczyć rozpoznawania i zastosowania na raz, to niewiele z tego wychodzi.
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

Panowie a tak odnośnie Łuczaja to ktoś wspominał na zlocie że wybiera się wiosną, ja też bym reflektował, może jakąś ekipa z forum się zbierzemy :?:
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Awatar użytkownika
CzarnyWilk
Posty: 27
Rejestracja: 15 lis 2010, 01:00
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Post autor: CzarnyWilk »

Sporo kobiet tam.... nie wiedziałem ze tyle przedstawicielek plci pieknej się interesuje survivalem;) Hehe czemu te które akurat ja znam tego nie lubia, a ich ulubiona rozrywka to malowanie pazurków;P

[ Dodano: 2010-11-18, 13:00 ]
Ja bym wzasadzie z chęcią pojechal. Tylko czy jako „świeżak” miało by to sens, czy lepiej jest pojechac jak już się troche wiecej umie?? Choc z drogiej strony do maja kawał czasu i bym się poduczyl.
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

Po to się tam jedzie żeby się czegoś nauczyć, dziwne podejście niektórzy tu mają. Podejrzewam, że ze zlotem mogło być podobnie, część osób w ogóle się nie wybrała bo uważała, że za mało wie czy umie, a to zupełnie błędne myślenie. Ja też jestem jeszcze totalnie zielony w sprawie roślin jadalnych dlatego tam właśnie chcę jechać. Bo wiedza na temat roślin z książek jakoś mi nie wchodzi. Dlatego chce właśnie żeby mi ktoś pokazał, żebym dotknął, powąchał i już taka roślinka na pewno tak łatwo mi nie umknie z pamięci. Jestem po prostu praktykiem. Poza tym ta impreza nie wydaje mi się stricte survivalowa, Łuczaj raczej survivalowcem nie jest, a biologiem Dla mnie to bardziej pasja kucharzenia w terenie, która przy okazji może się przydać.
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Awatar użytkownika
CzarnyWilk
Posty: 27
Rejestracja: 15 lis 2010, 01:00
Lokalizacja: Białystok
Płeć:

Post autor: CzarnyWilk »

Jaca w takim razie ja sie pisze. Zwlaszcza ze nie znam nikogo z kregu survivalowcow
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Jaca, jeżeli pijesz do mnie, to ja po prostu wiem, jak przyswajam wiedzę. I wiem, że 20 gatunków dziennie to dla mnie maksymalna ilość do solidnej nauki. Więcej po prostu nie załapię dobrze. Byłem już na kilku obozach botanicznych i wiem, że przez 24h mogę zebrać 80 gatunków i nauczyć się je rozpoznawać, nazywać po polsku i łacinie oraz znać o nich jakieś ciekawostki, aby zdać następnego dnia z tej wiedzy egzamin. Ale po miesiącu niewiele mi z tej wiedzy w głowie zostanie. :roll: Wolę pojechać z solidnymi podstawami, żeby więcej z kursu wynieść. (z podobnego powodu przed niektórymi ćwiczeniami na studiach trzeba zdawać tzw. wejściówki, aby móc brać udział w zajęciach - to nie jest takie głupie)

Ale każdy przecież może mieć swoje podejście do sprawy. ;-)
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

Nic nie piję a chciałbym :-P Wiesz mi nie zależy na tym żeby przez dwa dni od razu nauczyć się polskich i łacińskich nazw wszystkich roślin które poznam, dokładnej budowy itp. Po prostu zależy mi na tym, że jak będę szedł przez las i zobaczę roślinkę to stwierdzę, o ta roślinkę jadłem na warsztatach wiem że się od biedy nadaje. Nazwy można przyporządkować później. Poza tym do maja jeszcze trochę czasu. Ale jak napisałeś każdy ma inne podejście do sprawy. Bardziej chodziło mi o to żeby nowi użytkownicy którzy uważają że mają jeszcze małą wiedzę na ten czy inny temat nie blokowali się przez to i nie chcieli się pojawiać na wspólnych wyprawach żeby np. nie wyjść na laików. Bo to bez sensu, po to jesteśmy istotami myślącymi żeby się dogadywać, a nie rywalizować.
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Jaca, Ja się wybieram! Trza by jeszcze resztę teamu warszawskiego namówić.
F..k it, I'll Do It Myself!
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

Trochę robimy OT ale wiadomości się przydadzą.
Tych roślin na warsztatach nie jest znowu tak dużo do zapamiętania. Ok. 20-30 gatunków. Pamiętajcie, że to co się pozyskuje zależy od pory roku. Nie trzeba się wcześniej uczyć ale dobrze na miejscu zadawać dużo pytań. Warto też mieć nawet najprostszą cyfrówkę z "rozgryzioną" funkcją makro. Zdjęć z detalami cykamy dużo bo nie zawsze ostrość się złapie. Macamy i oglądamy szczegóły każdej omawianej rośliny. Ot cała filozofia dobrego przyswajania wiedzy dla zielonego kursanta.

Na wiosnę wybiera się tam Puchalsw.
Trzeba pamiętać, że nie są to zajęcia stricte survivalowe i ludzie, którzy na nich się pojawiają też niekoniecznie są związani z survivalem. Ot po prostu rośliny (i slow foody) stanowią jeden skromny element przetrwaniowej układanki.
Może się okazać, że nie będzie już noclegów na polanie a całe bytowanie i gotowanie Łukasz zorganizuje w chacie i jej pobliżu. Wiosną wspominał mi, że dzięki temu będzie łatwiejsza logistyka i organizacja całego przedsięwzięcia. Pewnie jak ktoś się uprze to będzie mógł się rozłożyć z tarpem i hamakiem w ogrodzie. ;-)
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

No żesz...
Maj, powiadacie?... Hmm.... Hmm... Aj hejt Ju.
Przez zimę mam zamiar i tak się wykuć roślinek na pamięć w dużej ilości via Flora Ojczysta 2004. Zupełnie niezależnie od warsztatów.

Zaczynam kombinować. Przez Was, paskudy jedne! ;-)

[ Dodano: 2010-11-18, 14:26 ]
Wolfshadow, nie wiesz, jak tam jest z miejscami? Są mocno ograniczone? Trzeba się jakoś bardzo spinać z zapisem?
Awatar użytkownika
wolfshadow
Posty: 1050
Rejestracja: 17 kwie 2008, 07:30
Lokalizacja: Jaworzno
Tytuł użytkownika: tuptuś leśny
Płeć:
Kontakt:

Post autor: wolfshadow »

thrackan pisze:Wolfshadow, nie wiesz, jak ta jest z miejscami? Są mocno ograniczone, trzeba się jakoś bardzo spinać z zapisem?
No ja wczoraj zaklepałem sobie już jesienne warsztaty. ;-)
Ale tak poważnie to w okolicach Nowego Roku będą podane daty. Zazwyczaj najszybciej zapełnia się edycja kwietniowa. Maj ciut wolniej. Nie polecałbym zwlekać do ostatniej chwili. W końcu człowiek się decyduje albo nie. :-)
.:fortes fortuna adiuvat - Terencjusz:.
.:Miej odwagę posługiwać się własnym rozumem - I. Kant:.
Awatar użytkownika
Jaca
Posty: 401
Rejestracja: 13 maja 2009, 16:06
Lokalizacja: okąd
Płeć:

Post autor: Jaca »

Wyczytałem na stronie Łuczaja że zapisy już po świętach będą na wiosenne warsztaty. Puchal jakby co to pragnąłbym zarezerwować sobie jedno miejsce w Twoim samochodzie, bo jako żeś wygodnicki człek to chętnie bym się zabrał z Tobą. PKP i PKS się boję ;-)
...smelling the air when spring comes by raindrops reminds us of youthful days...
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1030
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

Przydatne linki by zobaczyć co i jak. Ja jeszcze nie byłem ale kiedyś się wybiorę.




A tu jeszcze dwa:


"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Awatar użytkownika
Młody
Posty: 894
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

Chyba już na zlocie wspominałem, że chętnie wybiorę się na wiosnę.
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
Awatar użytkownika
Mr. Wilson
Posty: 422
Rejestracja: 27 paź 2010, 22:55
Lokalizacja: xyz
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mr. Wilson »

Byłem u Łukasza Łuczaja na ostatnich jesiennych warsztatach. Wiek uczestników i ich zainteresowania bardzo różne. Większość osób była zainteresowana zdrowym odżywianiem, wykorzystaniem roślin przez człowieka w kuchni i medycynie. Zajęcia trwały od rana do nocy i nie było chwili na nudę. Wiedza dotycząca roślin (jesienią było też o grzybach i jadalnych robalach) którą, przekazał nam Łukasz była tak obszerna że tylko niewielką część można sobie przyswoić. Jednak potrawy z roślin które próbowaliśmy to ok. 20 -30 gatunków, warto robić zdjęcia i notatki. Zainteresowanie warsztatami jest duże, trzeba sie zapisać jak najwcześniej. Warsztaty odbywają sie w grupach ok. 12 osobowych. Teren warsztatów to głównie łąki i lasy, są też niewielkie pola i sztuczne stawy (na działce Łukasza). Jeżeli jest zimno to noclegi są w starym domu który jest bazą wypadową i zapleczem (warsztaty kwietniowe, jesienne), jeżeli jest ciepło, nocleg w terenie w zbudowanych własnoręcznie schronieniach - dla chętnych oczywiściwe. Dużo informacji o warsztatach na stronie Łukasza w relacjach z poprzednich warsztatów. Na warsztatach można dowiedzieć się wiele o roślinach i nie nie tylko. Wszystkim bardzo polecam. :569:

Wybieram się ponownie w kwietniu lub maju. :mrgreen:
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 789
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

Prawdopodobnie i ja się wybiorę, pokosztuję tego i owego, a co mi podejdzie, rozmnożę na swoim poletku nad jeziorem.
"Mężczyzna musi mieć nałogi, najlepiej wyszukane, w przeciwnym wypadku nie ma się z czego wyzwalać."
http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Chyba też się skuszę :-) Wszystko zależy od tego czy w momencie zapisów będę miał chajs.
Obrazek
Awatar użytkownika
Offtime
Posty: 350
Rejestracja: 09 paź 2010, 18:57
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: niedzielny harcerzyk
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Offtime »

Ja to jestem uprzedzony, tak uprzedzony do różnych rzeczy że głowa mała. Wiem że to źle.
Z jednej strony olbrzymia dawka wiedzy, z drugiej strony "klimat" jakiś taki mi nie odpowiadający. Zmusić się i zdobyć trochę wiedzy na której mi zależy, czy odpuścić i użalać się nad sobą że się mało wie...
Odpowiedz niby prosta a taka trudna...
Moja kolekcja militariów

Casual Survival Blog
_________________
Forum internetowe nie służy dyskusji, co najwyżej wymianie poglądów.
Awatar użytkownika
puchalsw
Posty: 1742
Rejestracja: 07 lis 2009, 13:36
Lokalizacja: Zielona Białołęka
Tytuł użytkownika: Skandynawski Oprawca
Płeć:

Post autor: puchalsw »

Offtime pisze:Z jednej strony olbrzymia dawka wiedzy, z drugiej strony "klimat" jakiś taki mi nie odpowiadający
Czuję o co Ci chodzi. Też mam podobne wrażenia. Ale z drugiej strony w dwa dni można posiąść wiedzę, którą sam (pewnie z przygodami) zbierał byś latami.
Jak dla mnie to warto. Jedź Offtime..
F..k it, I'll Do It Myself!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Imprezy, wyprawy oraz spacery”