Okulary przeciwsłoneczne

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1073
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Okulary przeciwsłoneczne

Post autor: Tanto »

Podobno wpływ ostrego słońca na oczy jest szkodliwy, a może to tylko 'chłyt małketingowy' producentów? Osobiście osatni raz nosiłem ciemne szkiełka jak S.Stalone zagrał w 'Cobrze' i ciężko mi stwierdzić jak to jest. W związku z tym prozę was o opinie na temat szkieł przeciwsłonecznych, nie wykluczam takiej inwestycji a głupio by było wydać nierozsądnie kasę.

Jeśli chodzi o moje oczekiwania, to myślę o czymś klasycznym w wyglądzie, do miasta i w teren, za rozsądne pieniądze żebym nie musiał bać się o to że się zarysują.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Rojek
Posty: 328
Rejestracja: 01 lut 2008, 15:50
Lokalizacja: Przemyśl
Tytuł użytkownika: PISS
Płeć:

Re: Okulary przeciwsłoneczne

Post autor: Rojek »

Tanto pisze:Podobno wpływ ostrego słońca na oczy jest szkodliwy, a może to tylko 'chłyt małketingowy' producentów? Osobiście osatni raz nosiłem ciemne szkiełka jak S.Stalone zagrał w 'Cobrze' i ciężko mi stwierdzić jak to jest.
Tanto to nie chwyt marketingowy. Przeżyłem to na własnej skórze. Cały dzień w ostrym słońcu, i chodź miałem czapkę na głowie nie osłoniłem oczu? Jakie były tego efekty?
- Ból oczu
- mroczki i ciemne punkty przy widzeniu
- straszny ból głowy
- wymioty.

Czułem się paskudnie. Nie wyciągnąłem z tego żadnych wniosków i zdarzyło mi się to jeszcze raz. Ogólnie mówiąc nie życzę nikomu takiego samopoczucia.

Co ci mogę powiedzieć to to że nie potrzebujesz niczego specjalnego by się przed tym uchronić. Ja sam używałem czegoś takiego i już wszystko było ok. http://www.military.pl/bobster_14m/bobs ... 7807t.html
Potrzebuję tylko wolności
Awatar użytkownika
Okruch
Posty: 238
Rejestracja: 14 wrz 2007, 17:30
Lokalizacja: Tarnów, Małopolska
Tytuł użytkownika: Czciciel BK-7
Płeć:

Re: Okulary przeciwsłoneczne

Post autor: Okruch »

Tanto pisze:Podobno wpływ ostrego słońca na oczy jest szkodliwy, a może to tylko 'chłyt małketingowy' producentów?
To nie chwyt, to profilaktyka. Promieniowanie UV ma kolosalny wpływ na występowanie zaćmy (około 60-70 roku życia) i AMD (starcze zwyrodnienie plamki, po 70 r.ż - ale brak profilaktyki może przesunąćte schorzenia o kilka lat w przód). Nie wspomnę o degeneracji rogówki, będącej dla nieosłoniętego oka pierwszym filtrem UV.
Tanto pisze:Jeśli chodzi o moje oczekiwania, to myślę o czymś klasycznym w wyglądzie, do miasta i w teren, za rozsądne pieniądze żebym nie musiał bać się o to że się zarysują.
Polecam Ci okulary z filtrem polaryzacyjnym. Można je zakupić w sklepach optycznych i sportowych. Niwelują odblaski od powierzchni wody, od szyb i karoserii samochodowych, etc.

Co do rysowania - niestety, musisz się z tym pogodzić. Właściwe czyszczenie powierzchni soczewek (zakurzone - najpierw spłukać wodą lub preparatem do czyszczenia okularów - lub monitorów komputerowych, a dopiero potem wycierać), unikanie odkładania "soczewkami w dół" itp znacznie wydłuży żywotność soczewek.

Szkło może być atrakcyjne cenowo, ale jest niebezpieczne - w razie wypadku odłamki mogą poharatać twardówkę i rogówkę.
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

Ja też myśle na łokularam, bo ostatnio coś musze tak mróżyć oczy aby nie zwariować że mnei wszystko boli ;-)

Myślałem nad takimi do tej pory.
http://allegro.pl/item374055958_okulary ... _nowe.html
http://allegro.pl/item373441966_okulary ... ywane.html
Są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których się jezuitom nie śniło, mój panie.
Awatar użytkownika
Snick
Posty: 62
Rejestracja: 17 maja 2008, 15:19
Lokalizacja: Zielona Góra
Gadu Gadu: 1805770
Płeć:

Post autor: Snick »

Mogę polecić okulary Arctica, ja mam model S-72 i całkiem nieźle dają radę. Filtr UV400, nie wiem czy to dużo/mało, na słońce bezpośrednio patrzeć się nie da, ale przy silnym, całodziennym oświetleniu oczy nie bolą. No i powłokę polaryzacyjną mają, widać rybki pod powierzchnią wody :mrgreen: Jedyna wada, to że się łatwo dziady rysują a i pancerne też nie są. Pod tym względem podobno Zeppelin jest lepszy, kosztuje porównywalnie czyli ok 70-80pln.
Born to be wild
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Styl oczywiście sam sobie dobierzesz, producenta też. Polecałbym obowiązkowo z szkłami polaryzującymi, ułatwia to życie i nie katuje wzroku. Tanie (złe)okulary przeciwsłoneczne potrafia zamiast wzrok chronić-go psuć
Osobiście korzystam z serii extrim i jestem zadowolony, jest to dobry wariant jeżeli chodzi o stosunek ceny do jakości
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1073
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Z tym marketingiem, to taka mała prowokacja była żeby zachęcić do dyskusji :oops: ;-)
Choć w moim przypadku problemy wynikłe ze zbyt dużego natężenia światła miałem w młodości po zabawach ze spawarką, teraz mimo szwędania się po polach, polnych drogach itp. w pełnym słońcu nie odczuwam problemów z tym związanych. O wiele bardziej oczy dostają w d... od pracy przy komputerze :-(
Oczywiście nie neguję sensu ochrony wzroku, jednak jestem odrobinę na bakier z profilaktyką, hołdując maksymie - co mnie nie zabije to mnie wzmocni.

Ale wracając do tematu - Okruch napisał o ważnej rzeczy której nie brałem pod uwagę - materiał z którego wykonane są soczewki, szkło rzeczywiście chyba trzeba wykluczyć, przy tworzywach teoretycznie można oczekiwać większej wytrzymałości, jak to wygląda w praktyce?
Kolejna rzecz, to kształt - jaki jest wg was optymalny? Powyżej, w awatarach, widzimy dwa klasyczne wzory, przy okularach bardziej 'sportowych' soczewki są bardziej rozciągnięte na boki głowy. Domyślam się że dzięki temu mamy większą ochronę przed promieniami padającymi z boku, ale czy ta różnica jest bardzo zauważalna?

Valdi, podejżewam że z dobraniem okularów które będą mi podchodzić kształtem będę miał największy problem. Z namierzeniem dobrych technologicznie nie ma problemu wystarczy: firma XXX, model YYY, cena :shock: :shock: :shock: ;-)
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
PA
Posty: 298
Rejestracja: 28 sty 2008, 21:01
Lokalizacja: Toruń
Gadu Gadu: 3500980
Płeć:

Post autor: PA »

Kup Uvexy (ja kiedyś kupiłem Ivo Uvexa i powiem Ci, że przeżyły wszystkie okulary jakie miałem). Są bardzo wygodne, prawie niezniszczalne, lekkie, mają wszystkie filtry jakie chcesz, nowoczesny design i są stosunkowo tanie.

Edyta: ups nie doczytałem - chciałeś wygląd klasyczny ;)
Awatar użytkownika
Okruch
Posty: 238
Rejestracja: 14 wrz 2007, 17:30
Lokalizacja: Tarnów, Małopolska
Tytuł użytkownika: Czciciel BK-7
Płeć:

Post autor: Okruch »

Misie moje kolorowe, oczka i okulary to mój zawód, więc tu się wyżyję :)

Materiały na soczewki:
- szkło; jakie jest, każdy widzi. Odporne na zarysowanie, tanie, ale kruche i ciężkie.
- "plastik" czyli polimer CR-39. Lekki, nietłukący, ale miękki -podatny na rysy. Możliwe barwienia.
- przyjaciel maniaka ASG, czyli poliwęglan. Bardziej miękki od CR-39, bardziej podatny na zarysowanie, ale bezodpryskowy. Trudny w obróbce, co za tym idzie - soczewki korekcyjne są dość drogie.

Pojęcia:
- fotochrom: określenie soczewki zawierającej jony srebra (jak klisza foto), ciemniejące pod wpływem UV i tracące barwę, gdy promieni UV brak - w budynkach, po zmierzchu, ale również w samochodzie, za szybą która pochłania UV.
- polaryzacja: właściwość pochłaniania światła o pewnej właściwości kierunkowej, i przepuszczania światła o innej własności kierunkowej. W efekcie filtr polaryzacyjny przeciwdziała oślepianiu przez światło odbite od wody, szyb, karoserii... Zwykle polaryzator wykonany jest z twardej folii - dość łatwo go zarysować. Dostępne są nakładki polaryzacyjne na okulary korekcyjne, oraz komplety składające się z oprawy korekcyjnej i nakładki na magnesach.

Tanto: poszukaj okularów marki Solano. Mają polaryzację.
W razie pytań - walcie, odpowiem ASAP!
Awatar użytkownika
Lisu
Posty: 160
Rejestracja: 15 wrz 2007, 09:11
Lokalizacja: Puszcza Knyszyńska
Gadu Gadu: 8563757
Tytuł użytkownika: Parła nist !
Płeć:

Post autor: Lisu »

Mowa chyba o siatce dyfrakcyjnej przy tych okularach polaryzacyjnych.

Co do pinglów :) To KONIECZNIE muszą posiadać filtry UV 400 (ten najmocnijejszy-nie znaczy że okulary są najciemniejsze).Otóż,gdy nakładamy okulary przyciemniane,nasza źrenica się rozszerza (zjawisko te same gdy wchodzimy do ciemnego pomieszczenia ,lub w czasie nocy) i do oka wpada jeszcze WIĘCEJ szkodliwego promieniowania ze względu na to że nasza źrenica sie rozszerzyła ! Mimo to słońce nie razi nas w oczy, jest to bardziej szkodliwe dla zdrowia oka niż chodzenie bez takich okularów.Dlatego należy chodzić w okularach przeciwsłonecznych z filtrami (znam UV400 , UVA, UVB dokładnie nie wiem co do czego,ale pingle powinny mieć jakiś z tych filtrów).Amerykańskie okulary balistyczne BLSP są extra bo oprócz tego że mają wszystkie filtry przeciw szkodliwemu słonecznemu promieniowaniu,to dodatkowo chronią oczy przed niewidzialnym promieniowaniem laserowym,no i są dosyć tanie !
Awatar użytkownika
Rzez
Posty: 667
Rejestracja: 03 mar 2008, 23:16
Lokalizacja: Mölndal
Gadu Gadu: 2437677
Tytuł użytkownika: F&L
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Rzez »

Okruch, jak tak, to ja mam pytanie.

Trochę w temacie czytałem na ngiecie, ale jak można dostać info z pierwszej ręki to czemu nie :)

Potrzebuję okularów przeciwsłonecznych, ale z korekcją (jakieś 2 dioptrie). Z tego co wyczytałem to część firm robi takie specjalistyczne, sportowe okulary, ale są one drogie (800 zł). Żeby więc trochę ominąć problem - czy da się wstawić plastikowe soczewki korekcyjne, przyciemniane, z polaryzacją (i ewentualnie jakimś antifogiem) do oprawek sportowych?

I tutaj która z opcji jest lepsza - wstawienie nowych soczewek korekcyjnych do danych oprawek, czy kupienie oprawek z możliwością wstawienia do nich szkieł (jak chociażby tutaj)?

Jaki jest mniej więcej koszt takich soczewek? Czy w większości zakładów optycznych są cośtakiego zrobić?

Gogle używane byłyby do górołażenia zimą i latem oraz innych aktywności, więc podwyższona odporność jest dosyć kluczowa.

Gdybyś mógł wrzucić firmę i model warte polecenia, byłbym wdzięczny. (na razie przeglądałem Zeppelin, Bobster, Uvex, Arctica) Np. Czy coś takiego dałoby radę?
Awatar użytkownika
Okruch
Posty: 238
Rejestracja: 14 wrz 2007, 17:30
Lokalizacja: Tarnów, Małopolska
Tytuł użytkownika: Czciciel BK-7
Płeć:

Post autor: Okruch »

Cześć!
@ S.F. Siatka dyfrakcyjna to co innego, niż polaryzator. Krótko mówiąc, siatka zastępuje pryzmat (pamiętać trzeba, że barwy widma są ułożone odwrotnie) a polaryzator porządkuje kierunek czoła fali.

@ Rzez:
Potrzebuję okularów przeciwsłonecznych, ale z korekcją (jakieś 2 dioptrie). Z tego co wyczytałem to część firm robi takie specjalistyczne, sportowe okulary, ale są one drogie (800 zł). Żeby więc trochę ominąć problem - czy da się wstawić plastikowe soczewki korekcyjne, przyciemniane, z polaryzacją (i ewentualnie jakimś antifogiem) do oprawek sportowych?
Niestety, za dużo szczęścia naraz. Zapomnij o wstawieniu soczewek polaryzacyjnych do oprawy sportowej, z "szybką" np. z poliwęglanu. Raz założyłem okulary BHP, mając polaroidy na nosie... w efekcie widziałem komorę zamkową mojej M-4A1 w kolorze fioletowym! A nic nie paliłem, słowo!! ;-)

Jakie masz możliwości:
a) montaż soczewek korekcyjnych z CR-39 do wskazanych przez Ciebie opraw - brak polaryzacji;
b) rozumiem, że ze względu na warunki wyprawowe soczewki kontaktowe nie wchodzą w rachubę?
c) montaż soczewek polaryzacyjnych do oprawy korekcyjnej.
d) zakup oprawy korekcyjnej z nakładką polaryzacyjną. Taka nakładka trzyma się na magnesach, można ją zdjąć o zmierzchu, ale trzeba uważać, by jej nie zgubić.

Ogólnie polaroid "nie lubi" towarzystwa innych soczewek - jest taki przyrząd, polaroskop, do badania naprężeń w materiałach optycznych, wykorzystuje właśnie polaryzację... Soczewki korekcyjne z polaryzacją kosztują około 250-400 zł. Te za 800 - to tzw. soczewki muszlowe, dostosowane do dużej krzywizny opraw sportowych.

Jeszcze pomyślę nad jednym pomysłem i Dam Ci znać... :)
ODPOWIEDZ