Eagle LRP FORCE MOLLE RUCK

...i inne wynalazki do przenoszenia sprzętu

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Eagle LRP FORCE MOLLE RUCK

Post autor: palowski »

Ostatnio przypadkowo znalazłem plecak, który po krótkich oględzinach zyskał u mnie pozytywną ocenę i miano plecaka bliskiemu ideałowi. Trzeba Wam wiedzieć, że jestem fanem militariów i preferuję sprzęt wojskowy przed turystycznym. Tyle informacji na początek.

Plecak, który chciałbym przedstawić to znaleziony niestety tylko w przestrzeni wirtualnej plecak LRP Force w systemie Molle. Widziałem go jedynie na kilku zdjęciach, jednak te kilka wystarczyło do zakochania się :)
Dlaczego? Bo łączy w sobie cechy systemów ALICE i MOLLE, które osobiście poczytuję za zalety:
wykonanie z Cordury - w ALICE nie uświadczysz, a znacząco zwiększa wytrzymałość,
system taśm PALS, którego brak upośledzał epickie "możliwości troczenia" w ALICE,
dojście do bagażu z dwóch stron - ALICE oferowało tylko wlot od góry,
wentylacja pleców - niespotykana nigdzie poza ALICE, której cywilne CoolMesh'e mogą pozadrościć,
duży litraż - na oko 80l, wystarczający na schowanie do środka całego szpeju czy to militarnego, czy wspinaczkowego. Są minimaliści, którzy pakują się w plecaki 40l na 3 tygodnie samotnej wyprawy, ale kiedy zamiast tego co niezbędne do przeżycia zabierasz jeszcze dodatki związane z pasją (chociażby sprzęt foto), dodatkowe litry wcale nie przeszkadzają. Podobnej wielkości są plecaki CFP-90 i MOLLE, ale one mają jedną zasadniczą wadę, która w pojedynku z LRP zdecydowanie przeważa na ich niekorzyść.

Chodzi mi o stelaż.
Jest to dokładnie ten kawałek żelastwa, co w ALICE. Więc w czym jest tak rewelacyjny? W tym, że dodany do plecaka o konstrukcji zbliżonej do turystycznych, a jednak wciąż wojskowego. Ponadto bije na głowę plastikowe ramy MOLLE, które na rynku polskich demobilów trafiają zazwyczaj naprawiane, bo wcześniej się połamały (wyjątek to ulepszone wersje drugiej serii, które nie rozwalały się tak szybko) oraz metalowe szyny CFP, które nie zapewniają dobrego przenoszenia ciężaru na biodra, także ze względu na pas biodrowy, który bardziej stabilizuje bagaż niż odciąża ramiona.

LRP jako plecak przeznaczony do noszenia podczas patrolowania terenu na długich dystansach kwalifikuje się do plecaka wyprawowego. Kontrowersje może budzić kształt stelaża, który mimo wszystko potrafi przeszkadzać. W moim przypadku jest on jednym z wygodniejszych sposobów na dzierżenie ładunku.

Zdjęcia omawianego plecaczka:

Obrazek
Obrazek

A teraz opis ze strony źródłowej w moim wolnym tłumaczeniu:
Plecak LRPS (Long Range Recon Patrol) został zaprojektowany wraz z radami Us MARINES dotyczącymi jednostek LRP

Plecak wykonany jest z Cordury, posiada wiele punktów mocowania zgodnych z systemami MOLLE, RACK i SPEAR. Dodatkowo na zewnątrz znajduje się jedna kieszeń na apteczkę bądź inny sprzęt wymagający natychmiastowego dostępu.

Do zawartości plecaka uzyskujemy dostęp przez zamykane na zamek błyskawiczny wejścia na dole lub w klepie plecaka, która dodatkowo posiada dwa wyjścia na antenę lub rurkę camelbag'a. Klapa ma dodatkową, zamykana na zamek, kieszeń na mapę lub dokumenty oraz miejsce na kartkę z nazwiskiem. Wewnątrz komory głównej znajdują się taśmy kompresyjne i kieszeń na radio / camelbag'a zamykaną fatexem.

Po obu stronach plecaka znajdują się miejsca na umocowanie nart.

Istnieje system mocowania śpiwora u dołu plecaka, który w razie potrzeby może być odczepiony (na zdjęciach jest zamontowany).

Stelaż ALICE, szelki i pas biodrowy widoczne na zdjęciach nie są sprzedawane razem z plecakiem i należy wmontować w ich miejsce swoje własne gadżety :) przy czym rekomendowane są szelki i pas biodrowy w wersji ulepszonej (czyli nie te z zielonego nylonu, doskonale znane każdemu użytkownikowi ALCIE, ale cordurowe odpowiedniki, z fastexami i bajerami)

Waga: 2.5 kg bez stelaża, pasa i szelek.
i bez szpeju, of coz
Cena: około 370$, ale konia z rzędem temu, kto go znajdzie na ebay'u czy naszym allegro

link do źródła
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Mózg pisze:posiada wiele punktów mocowania zgodnych z systemami MOLLE, RACK i SPEAR.
Zmień te wszystkie systemy na PALS, bo to jeden system mocowania wspólny dla wszystkich oporządzeń (Nie systemu mocowania) które wymieniłeś. Będzie bardziej PRO.

Co do szelek i pasa biodrowego: reklama żeby mieć wszystko od Eagle'a :mrgreen:
Nie mówię że są złe, ale klasyczne szelki i pas biodrowy ALICE też są wygodne (Szczególnie w wersji LC-3).

I co do mocowania na narty: Czy koniecznie na narty? Częściej niż narty do plecaka w tych miejscach nosi się przytroczone karimaty i namioty...

Ale plecor spoko trza przyznać.
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

wyjątek to ulepszone wersje drugiej serii, które nie rozwalały się tak szybko
Odnośnie tych ram. To chyba mówimy o gen 3(4).

Gen1.
Obrazek

Używna w plecakch chyba tylko molle I

Gen2.
Obrazek
Molle II woodland.

Gen 3 albo 4. Nie wiem czym się różnią, albo producentem albo materiałem. Ostatnie robi Eagle.
Obrazek
Molle II 3 color i ACU.

Gen 3 /4 jest praktycznie nie do zajechania, czy złamania.

Obrazek
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Post autor: palowski »

w0jna, dzięki za info, w sumie nie słyszałem o 3 i 4 gen
Aciepk, część tekstu jest tłumaczona ze strony anglojęzycznej, nie wnikałem w treść tylko podałem jak było. faktycznie, częściej będzie tam karimata i namiot, jednak zapięcia do nart różnią się od zwykłych taśm kompresujących i chyba o to chodziło w tym opisie. wiem jak narzekali moi znajomi że im turówki wypadają spod zwykłego mocowania i dopiero coś na kształt systemu w polskich zasobnikach piechoty górskiej zdawało egzamin
Awatar użytkownika
aciepk
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:32
Lokalizacja: Warszawa
Tytuł użytkownika: UCePe ssie
Płeć:

Post autor: aciepk »

Rama III gen jest koloru FG i dodaje się ją do najnowszych plecaków MOLLE II, a VI gen jest robiona przez eagle ind. i są dostępne w kolorze khaki i oliwkowe.

Ja po bokach na zdjęciach widzę nadal dwa paski do troczenia jak jest w większości plecaków, najwidoczniej na stronie z której opis pobrałeś bawią się tak samo jak pewien użytkownik na allegro, którego nicka nie wymienię bo jeszcze jest zarejestrowany na tym forum. Zasobnik piechoty górskiej jest ewenementem bo ma trzy paski po każdej stronie.
ODPOWIEDZ