Pochwal się swoim nożem

zanim spytasz co na początek wpisz w google: mora lub frosts ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Grzechu24
Posty: 21
Rejestracja: 05 lis 2009, 19:52
Lokalizacja: Gdańsk ;)
Gadu Gadu: 11737014
Płeć:

Post autor: Grzechu24 »

Blizbor, to jest mój pierwszy sensowny scyzoryk , więc w sumie ja też nie jestem za bardzo obeznany , od czasu świąt (wtedy go dostałem) nie miałem zbytnio jak go używać w terenie , bo po prostu nie było czasu . Ale jak dla mnie jest świetny , bo nie potrzebowałem wielu funkcji , ale chciałem aby było spore blokowane ostrze i podstawowe funkcje typu : śrubokręty , otwieracze itp . Jak będę go gdzieś używał w terenie to Ci napisze .
;D
Awatar użytkownika
Brodkes
Posty: 332
Rejestracja: 11 kwie 2009, 19:51
Lokalizacja: Nysa
Tytuł użytkownika: Knifemaker
Płeć:

Post autor: Brodkes »

Blizbor, własnie zauwazylem ze nie do mnie to było.
Nie przeczytalem cytatu i napisalem o swoim, no ale trudno świat się nie zawali.
SURVIVAL-trening,wielka próba,wola przetrwania
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Dziękuję :)

Treasure Hunter, dobrze rozpoznał. To mora od Nordulfa, jak zreszta kilka innych na tym forum.
Treasure Hunter pisze:Pochewka elegancka ale nad profilem rękojeści jeszcze trochę bym popracował ;-)
Troszkę mnie wprawiłeś w konsternację, bo mi się pochewka nie podoba i żałuję, że ją tak wyprofilowałem, no ale prezent już zapakowany w customowy papier, więc nawet szkoda rozpakowywać, a i drewna już odpowiedniego na nowe mieszkanko nie mam chwilowo. Rękojeść natomiast jest taka pękata specjalnie. Nóż dostanie dosyć drobna kobieta z dłonią mocno różniącą się rozmiarem od mojej. Zakładam, że będę jeszcze przeprofilowywał nieco oprawę ostrza wedle wskazań przyszłej właścicielki, dlatego zostawiłem zapas (inna sprawa, że już mnie łapy bolały od szlifowania - muszę zainwestować w tarczę szlifierską na papier ścierny do wiertarki :roll: ).
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

Zostań przy obróbce ręcznej...
Tarcza szlifierska nie jest najlepszym pomysłem i wystarczy chwila nieuwagi i po robocie. Wiem bo w ten sposób załatwiłem kilka rękojeści. Niby robota była już zrobiona zostały jeszcze tylko prace wykończeniowe. Po chwili trzeba było nową rękojeść robić...
Praca narzędziami szybkoobrotowymi tylko w początkowej fazie. Potem wykańczanie reczne papierkiem ściernym :mrgreen:
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Nie no, nożyk też elegancki ;-) Poprawki, które miałem na myśli to w zasadzie kosmetyka.
Ewentualne poprawki po konsultacji z właścicielką to najlepszy pomysł. ;-)
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

maly pisze:Zostań przy obróbce ręcznej...
Tarcza szlifierska nie jest najlepszym pomysłem i wystarczy chwila nieuwagi i po robocie.
Zamierzam tego używać do odchudzania początkowego. Strasznie długo doprowadzałem rękojeść do stanu "wszstkie warstwy ten sam zgrubny kształt". Widziałem w sklepie tarcze z papierem ściernym na rzep (do nakładki na wiertarkę) o gradacjach: 40, 60, 80, 100, 120, 150, 180, 200, 240. Myślę, że 60, 100, 180, 240 będą przydatne. Potem ręcznie papierem 320, a na koniec polerowanie filcem - może właśnie zmajstruję taki na rzep. Nie powinien zrobić krzywdy przy 1000-2000 obr/min...

[ Dodano: 2010-01-09, 16:13 ]
Inna sprawa, że chciałbym ręcznie robić oprawy przy ognisku, słuchając przyjaciół. Ale niestety na razie nie mam okazji (za zimno na trzymanie dłoni poza rękawicami) ;-)
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

moim zdanie największa gradacja papiery to od 120 wzwyż. Papier 10niżej setki jest bardzo "agresywny".
Ale jak nie spróbujesz to się nie dowiesz. Ja montuje tarczę w wiertarce stołowej i obrabiam rękojeść w ręku. Moim skromnym zdaniem tak mam większe pole do manewru. Latwiej mi również nadawać odpowiedni kształt. Jak nie miałem wiertarki stołowej to montowałem zwykłą wiertarkę w imadle tarczą do góry i w ten sposób obrabiałem rękojeść. A obroty 2000/min to sporo :mrgreen:
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Ja nawet imadła ani ścisku stolarskiego nie mam. Będę między nogami wiertarkę ściskał - BHP rządzi ;-)
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

thrackan pisze:Ja nawet imadła ani ścisku stolarskiego nie mam. Będę między nogami wiertarkę ściskał - BHP rządzi ;-)
Ja kiedyś przywiązywałem wiertarkę repikiem do ławki przed warsztatem.
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Pewnie wykorzystam ten pomysł z uwiązaniem.
Czy da się kupić papier o drobniejszej gradacji, niż 320 ale "nie wodny"? Ewentualnie jak używać wodnego? Gdy spróbowałem nim polerować na mokro, to powstała szara maź polerska, która trwale barwiła drewno...

Czy rzeczywiście pozostać przy końcowym polerowaniu filcem/miękką częścią rzepa? To się w sumie sprawdza...

(jeżeli zbyt mocno przekraczamy granicę OT, proszę o wydzielenie wątku)
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

320 w zupełności wystarczy. To najmniejsza gradacja jakiej ja używam. Potem poleruje filcem. Ale dopiero po woskowaniu :lol: Papier wodny nadaje się do stali nie do drewna.
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

Thrackan: używaj papieru do drewna - podstawowa różnica to kolor- są jasne, wodny papier się do tego nie nadaje, nawet używany na sucho :)
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Dobrze - zatem papier wodny zostanie do ostrzenia/satynowania noży. :)
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

Zainspirowany tekstem o prymitywnych metodach połowu ryb, jak również tekstami na innych stronach traktujących o survivalu postanowiłem wykonać nóż, neck, który w sytuacji awaryjnej mógłby posłużyć jako grot harpuna.
Materiał: kawałek starego resoru. Długość ostrza: 55mm, całego noża: 123mm, grubość: 3,5mm. Rękojeść: oplot linką nylonową o grubości 1mm.
Dla wyobrażenie wielkości kilka zapałek :mrgreen:
Wykonanie tego nożyka zajęło mi ok 1h. Następnie szybkie hartowanie, polerowanie i gotowe :mrgreen: Użyteczność? Znikoma... Ale to był tylko taki eksperyment.
http://img21.imageshack.us/i/neck1.jpg/
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Takiego jelco-haka to się nie spodziewałem :) Dedukuję, że on ma powstrzymywać harpun przed wypadnięciem z tkanki. Próbowałeś na jakimś kotlecie, czy nie hamuje on harpuna przez zagłębieniem w cel? Do niego będzie jakaś pochewka, czy ino twardzi ludzie na gołej klacie mają prawo luzem go nosić? :-D
Ostatnio zmieniony 18 sty 2010, 21:06 przez thrackan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

No mam zamiar popełnić jakową pochwicę... :mrgreen: Bo aż taki twardy to nie jestem żeby go na gołej klacie nosić :roll: Szczególnie podczas mrozów. Jelco-haka nie sprawdzałem ale jak mniemam będzie się dobrze czepiał zdobyczy. Nie mam zamiaru tego sprawdzać bo też użycie go jako harpuna jest czysto hipotetyczne. icon_twisted
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
zdybi
Posty: 435
Rejestracja: 01 lut 2009, 22:46
Lokalizacja: zachpom
Gadu Gadu: 9522989
Płeć:
Kontakt:

Post autor: zdybi »

maly pisze:Użyteczność? Znikoma..
Eeee tam,takie cacko zajęło by honorowe miejsce na moim stoliku przy kompie :mrgreen:
Piwo otworzysz,ołówek naostrzysz,do drobnych prac(wędkarskich) jak się patrzy.W teren też by poszedł,choćby na grzyby-jednym słowem gdyby nie był Ci kiedyś potrzebny...... :mrgreen: :mrgreen: A poważnie,to małe jest piękne...(nie dotyczy-pensji,członków i wolnego czasu :mrgreen: )
http://lukaszzdyb.blogspot.com
http://mybushcraft.blogspot.com
"Bo życie przecież po to jest,żeby pożyć"
Awatar użytkownika
Valdi
Posty: 950
Rejestracja: 29 sie 2007, 23:43
Lokalizacja: Litwa-Vilnius
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Valdi »

Jakie maleństwo! :) Pochewka to raczej z kydexu by mu pasowała
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

maly pisze:Nie mam zamiaru tego sprawdzać bo też użycie go jako harpuna jest czysto hipotetyczne. icon_twisted
Jak całe to nasze zdobywanie wiedzy na temat "co robić, gdy w zimowym lesie zepsuje nam się samochód, a po wyjściu poślizgniemy się przed maską i jedną nogę złamiemy a drugą zwichniemy oraz przy okazji rozbijemy telefon własnym biodrem".

Jakby co, to chyba wszystkie przepisy o ochronie przyrody i lasach można nagiąć w rozsądnych granicach w obliczu konieczności ratowania życia ludzkiego.
grubson
Posty: 71
Rejestracja: 20 maja 2009, 21:04
Lokalizacja: się biorą dzieci?
Gadu Gadu: 618839
Płeć:

Post autor: grubson »

W końcu mamy się tu chwalić, więc: oto moje nowe zabaweczki:
Obrazek
Spartan, Huntsman, Trailmaster, a w tle TurnBox Deluxe.
Awatar użytkownika
maly
Posty: 507
Rejestracja: 16 sie 2008, 21:08
Lokalizacja: Mazowsze Wschodnie
Płeć:

Post autor: maly »

thrackan pisze:Jak całe to nasze zdobywanie wiedzy na temat "co robić, gdy w zimowym lesie zepsuje nam się samochód, a po wyjściu poślizgniemy się przed maską i jedną nogę złamiemy a drugą zwichniemy oraz przy okazji rozbijemy telefon własnym biodrem".

Jakby co, to chyba wszystkie przepisy o ochronie przyrody i lasach można nagiąć w rozsądnych grani
No dobra Thrackan przekonałeś mnie icon_twisted W najbliższym czasie testy harpuna :-P

[ Dodano: 2010-01-19, 13:11 ]
Valdi pisze:Jakie maleństwo! :) Pochewka to raczej z kydexu by mu pasowała
Kydexu nie mam możliwości... ale myślę że i tak będzie dobrze :mrgreen:
http://img32.imageshack.us/i/neckpochewka.jpg/
http://img20.imageshack.us/i/neckwpochewce.jpg/
Pochewka ze starego mapnika wojskowego. Jeszcze przed barwieniem i woskowaniem ale i tak zacnie sie komplecik prezentuje icon_twisted

[ Dodano: 2010-01-22, 16:16 ]
Wczoraj wpadł w moje ręce taki oto nożyk: http://yfrog.com/iz48661928j
http://yfrog.com/0i24563009j
Kawał bydlaka z tego kozika, ostrze ma 10cm długości i ok 9 cm KT... gdyby był odrobinę mniejszy to byłby świetny jako uzupełnienie "zestawu Nessmikowego" :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 26 sty 2010, 11:19 przez maly, łącznie zmieniany 2 razy.
Jeśli jeden człowiek coś potrafi , to i ja mogę się tego nauczyć...!
Awatar użytkownika
Młody
Posty: 894
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

Obrazek faza projektu. W najbliższym czasie zacznę powoli coś działać.
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
Awatar użytkownika
Żbik
Posty: 66
Rejestracja: 12 sty 2010, 15:59
Lokalizacja: Z macicy
Płeć:

Post autor: Żbik »

Obrazek
Ja mam taki o... Niby kosa to toto nie jest ale za pieniądze jakie na nią wydałem to wydaje mi się że było warto.Może nie wygląda ale waży sporo, patyki otrzyć się da choć faktycznie ta piłka troche przeszkadza ale za to jest pomocna przy ścinaniu drzew bo wchodzi w nie jak w masełko ;) aż sie dziś skaleczyłem i wbiłem sobie je w kcika na całej jego długosci.
Awatar użytkownika
przeszczep
Posty: 364
Rejestracja: 10 lut 2009, 14:57
Lokalizacja: warszawa
Gadu Gadu: 9000624
Tytuł użytkownika: zagorzały turysta
Płeć:

Post autor: przeszczep »

Pokaż fotkę jak te ząbki wchodzą w drzewo jak w masło proszę :) Albo filmik najlepiej :D

PS. Miałeś ty ten nóż w ogóle w ręku?
Awatar użytkownika
Żbik
Posty: 66
Rejestracja: 12 sty 2010, 15:59
Lokalizacja: Z macicy
Płeć:

Post autor: Żbik »

Obrazek
;) jednak mam ;)
A jak wbija się w drzewko to jutro albo po niedzieli jak będe w lesie i będe miał aparat
ODPOWIEDZ