Pochwal się swoim nożem

zanim spytasz co na początek wpisz w google: mora lub frosts ;-)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

u99
Posty: 46
Rejestracja: 15 wrz 2007, 20:24
Gadu Gadu: 9900063
Płeć:

Post autor: u99 »

Z przyjemnością :-) . Wiecej na ten temat można zobaczyć / przeczytać w wątku Andreha na knives.pl http://www.knives.pl/forum/index.php/topic,89359.0.html Polecam też jego stronę, robi bardzo ciekawe noże... http://aworonowski.ncse.pl/ :idea:
grubson
Posty: 71
Rejestracja: 20 maja 2009, 21:04
Lokalizacja: się biorą dzieci?
Gadu Gadu: 618839
Płeć:

Post autor: grubson »

A ja cały dzień dzisiaj spędziłem w warsztacie oprawiając moją węglową Morę. Świeżo zapokostowana, teraz trzeba poczekać aż wyschnie i polecieć woskiem pszczelim. No i oczywiście trzeba też zamusztardyzować. Jest to mój pierwszy własnoręcznie oprawiony nóż, więc proszę aż tak ostro nie krytykować. Zdjęcia oczywiście kiepskie:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

"zamusztardyzować" - co to znaczy i co to daje?
jakiego pokostu użyłeś? coś kupnego czy własnej roboty?
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
Franek
Posty: 61
Rejestracja: 07 lis 2008, 17:12
Lokalizacja: Wrocław
Gadu Gadu: 5106892
Płeć:

Post autor: Franek »

Zamusztardownie to z tego co pamiętam nadawało stali węglowej specyficznego wyglądu.
Awatar użytkownika
Fredi
Posty: 1015
Rejestracja: 07 kwie 2008, 09:42
Lokalizacja: Skierniewice
Tytuł użytkownika: Fredne Zło..
Płeć:

Post autor: Fredi »

wiem co powoduje na stali, ale kolega chyba chce tego użyć do rękojeści...bo nad stalą się pracuje przed zamontowaniem rękojeści...a poza tym w tym laminacie to moim zdaniem - nic, albo niewiele da :)
"Nie sztuką jest umrzeć, znacznie trudniej jest żyć."
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

Daje, ale szybko się ściera. I musztarduje, octuje, chrzani, coluje czy co kto tam lubi kiedy się chce i tak aby było dobrze (pasowało).
Są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których się jezuitom nie śniło, mój panie.
grubson
Posty: 71
Rejestracja: 20 maja 2009, 21:04
Lokalizacja: się biorą dzieci?
Gadu Gadu: 618839
Płeć:

Post autor: grubson »

Widocznie źle się wyraziłem. Zamusztardyzować chcę ostrze, żeby nabrało takiego ładnego szarego koloru. To taki rodzaj patyny.
Fredi, głownia jest wykonana w całości ze stali węglowej, o laminacie mogę pomarzyć ;-)
Pokost kupowałem w sklepie z farbami chyba za 15zł za 1l. Pisało na opakowaniu, że to produkt naturalny, bez żadnych dodatków i innych dupereli. A właściwie, to dokładnie ten pokost: Obrazek
A z wosku pszczelego zrobiłem pastę: pół na pół terpentyny (kocham ten żywiczny zapach :-) ) i wosku pszczelego. Do tego kawałek zwykłej świeczki i w słoiku na grzejnik. Po nocy wszystko ładnie się rozpuściło i jest gotowe do użycia.
Awatar użytkownika
Szyszka
Posty: 26
Rejestracja: 25 gru 2009, 16:25
Lokalizacja: Łukawiec
Płeć:

Post autor: Szyszka »

Awatar użytkownika
tomasz
Posty: 155
Rejestracja: 08 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Toruń
Płeć:

Post autor: tomasz »

grubson pisze:Widocznie źle się wyraziłem. Zamusztardyzować chcę ostrze, żeby nabrało takiego ładnego szarego koloru. To taki rodzaj patyny.
musztarduje sie glownie weglowe min. w celu powstania ochronnej powloki przed rdza
wilk4561
Posty: 182
Rejestracja: 04 sty 2010, 20:44
Lokalizacja: Okolice Kępna
Gadu Gadu: 8847874
Tytuł użytkownika: Wędrowiec
Płeć:

Post autor: wilk4561 »

Ja mam Ka-Bar D2 Extreme. Świetny nóż. Jest zrobiony z twardej stali i oksydowany. Na tym nożu nigdy się jeszcze nie zawiodłem. Używam go naprawdę do wszystkiego i szczerze powiem, że oksyda zadziwiająco mało na tym ucierpiała. Mam też bagnet od AK-47 i niestety replikę amerykańskiego MK. AK akurat średnio lubię i raczej nie używam chyba, że jako eksponat.
Ostatnio zmieniony 06 sty 2010, 18:50 przez wilk4561, łącznie zmieniany 1 raz.
Blizbor
Posty: 119
Rejestracja: 03 sty 2010, 23:43
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 2987112
Tytuł użytkownika: Kniejołaz
Płeć:

Post autor: Blizbor »

No to Ja też się pochwalę, jako iż dzisiaj wpadł mi w łapki Victorinox model "Scout" (zamówiony w sklepie www.warin.pl ):

Obrazek Obrazek

:D
Awatar użytkownika
Brodkes
Posty: 332
Rejestracja: 11 kwie 2009, 19:51
Lokalizacja: Nysa
Tytuł użytkownika: Knifemaker
Płeć:

Post autor: Brodkes »

Własnie przybył do mnie z daleka Vicek one hand.

ObrazekObrazek

(sorki za jakośc)
Ostatnio zmieniony 07 sty 2010, 19:08 przez Brodkes, łącznie zmieniany 1 raz.
SURVIVAL-trening,wielka próba,wola przetrwania
Grzechu24
Posty: 21
Rejestracja: 05 lis 2009, 19:52
Lokalizacja: Gdańsk ;)
Gadu Gadu: 11737014
Płeć:

Post autor: Grzechu24 »

Też mam tego Vicka , jak na razie wszystko okej i sądze że tak pozostanie ... ;-)
;D
Awatar użytkownika
tomasz
Posty: 155
Rejestracja: 08 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Toruń
Płeć:

Post autor: tomasz »

Blizbor pisze:No to Ja też się pochwalę, jako iż dzisiaj wpadł mi w łapki Victorinox model "Scout" (zamówiony w sklepie www.warin.pl ):

[url=http://img51.imageshack.us/img51/3461/mjpfadfindermesser01.th.jpg]Obrazek[/URL] [url=http://img96.imageshack.us/img96/8490/mjpfadfindermesser02.th.jpg]Obrazek[/URL]

:D
taka ciekawostka dla Ciebie: http://www.britishblades.com/forums/sho ... ggers-ww-2
Blizbor
Posty: 119
Rejestracja: 03 sty 2010, 23:43
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 2987112
Tytuł użytkownika: Kniejołaz
Płeć:

Post autor: Blizbor »

tomasz pisze:
Blizbor pisze:No to Ja też się pochwalę, jako iż dzisiaj wpadł mi w łapki Victorinox model "Scout" (zamówiony w sklepie www.warin.pl ):

[url=http://img51.imageshack.us/img51/3461/mjpfadfindermesser01.th.jpg]Obrazek[/URL] [url=http://img96.imageshack.us/img96/8490/mjpfadfindermesser02.th.jpg]Obrazek[/URL]

:D
taka ciekawostka dla Ciebie: http://www.britishblades.com/forums/sho ... ggers-ww-2
Stronka mi się nie otwiera wprawdzie, ale po "ww2" w linku domyślam się o czym chciałeś mnie poinformować i zapewniam Cię, że doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że ten wzór noża używany był w czasie ww2 przez "hajotów" ;) Sam wzór jest jednak znacznie wcześniejszy i za Adolfa tylko wstawiono w rękojeść inny pin.
Awatar użytkownika
tomasz
Posty: 155
Rejestracja: 08 lip 2009, 14:00
Lokalizacja: Toruń
Płeć:

Post autor: tomasz »

Blizbor pisze:
tomasz pisze:
Blizbor pisze:No to Ja też się pochwalę, jako iż dzisiaj wpadł mi w łapki Victorinox model "Scout" (zamówiony w sklepie www.warin.pl ):

[url=http://img51.imageshack.us/img51/3461/mjpfadfindermesser01.th.jpg]Obrazek[/URL] [url=http://img96.imageshack.us/img96/8490/mjpfadfindermesser02.th.jpg]Obrazek[/URL]

:D
taka ciekawostka dla Ciebie: http://www.britishblades.com/forums/sho ... ggers-ww-2
Stronka mi się nie otwiera wprawdzie, ale po "ww2" w linku domyślam się o czym chciałeś mnie poinformować i zapewniam Cię, że doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że ten wzór noża używany był w czasie ww2 przez "hajotów" ;) Sam wzór jest jednak znacznie wcześniejszy i za Adolfa tylko wstawiono w rękojeść inny pin.
zgadza sie, swoja droga nigdy "pozascyzorkowymi" produktami vicka sie nie intersowalem a tu niespodzianka...
Awatar użytkownika
Brodkes
Posty: 332
Rejestracja: 11 kwie 2009, 19:51
Lokalizacja: Nysa
Tytuł użytkownika: Knifemaker
Płeć:

Post autor: Brodkes »

tomasz pisze:zgadza sie, swoja droga nigdy "pozascyzorkowymi" produktami vicka sie nie intersowalem a tu niespodzianka...
Ja również się na nie przerzuciłem :mrgreen:
Bo po co człowiekowi 30cm nóż skoro małym scyzorykiem zrobi wszystko czego potrzebuje.
SURVIVAL-trening,wielka próba,wola przetrwania
Blizbor
Posty: 119
Rejestracja: 03 sty 2010, 23:43
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 2987112
Tytuł użytkownika: Kniejołaz
Płeć:

Post autor: Blizbor »

dekster-11 pisze:
tomasz pisze:zgadza sie, swoja droga nigdy "pozascyzorkowymi" produktami vicka sie nie intersowalem a tu niespodzianka...
Ja również się na nie przerzuciłem :mrgreen:
Bo po co człowiekowi 30cm nóż skoro małym scyzorykiem zrobi wszystko czego potrzebuje.
Chcesz się założyć, że scyzorykiem (nawet Vicka) nie zrobisz wszystkiego? :D Nożem zresztą też nie, dlatego oprócz noża/scyzoryka dobrze jest nosić ze sobą także toporek/maczetę do cięższych prac obozowych ;-)

[ Dodano: 2010-01-09, 04:49 ]
Grzechu24 pisze:Też mam tego Vicka , jak na razie wszystko okej i sądze że tak pozostanie ... ;-)
Możesz opisać po krótce do jakich prac go wykorzystywałeś jak narazie? Np. czy zdarzało Ci się ścinać/rąbać nim niedużej grubości (powiedzmy ok. 6-8 cm) drzewka ? Jak spisuje się przy batonowaniu? Itp. etc. :)
Awatar użytkownika
w0jna
Posty: 689
Rejestracja: 26 sie 2007, 20:51
Lokalizacja: Inąd.
Płeć:

Post autor: w0jna »

6cm piłką w vicku można przepiłować.
Ostatnio zmieniony 11 sty 2010, 09:03 przez w0jna, łącznie zmieniany 1 raz.
Są takie rzeczy na niebie i ziemi, o których się jezuitom nie śniło, mój panie.
Awatar użytkownika
thrackan
Posty: 911
Rejestracja: 16 cze 2009, 03:38
Lokalizacja: Warszawa
Gadu Gadu: 2123627
Tytuł użytkownika: Manufaktura strużyn
Płeć:
Kontakt:

Post autor: thrackan »

Jako, że wczoraj skończyłem swój pierwszy nóż, wrzucam zdjęcia tego, co wyszło. Robiony bez planu, "jak ręce i drewno prowadzą". Wiem, że jest niedopracowany w wielu miejscach - mocno się spieszyłem. Miałem 20 godzin do dyspozycji i jedynie ręczne narzędzia (papier ścierny, dłuta, pilniki, scyzoryk) oprócz wiertarki do wykonania dziur na trzpień. Dlatego też pochewka jest taka od czapy. Robiona, byleby nie dać gołego noża - prawdopodobnie powstanie druga, lepsza. Wczoraj toto wylądowało w spóźnionym prezencie urodzinowo-świątecznym. Dziś wręczam.

Na zdjęcia też nie było zbytnio czasu, więc są, jakie są i za jakość przepraszam:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Może przynajmniej dzięki tym niedoróbkom nie będzie go szkoda, jeżeli w pracy ulegnie zniszczeniu. ;-)
Awatar użytkownika
Brodkes
Posty: 332
Rejestracja: 11 kwie 2009, 19:51
Lokalizacja: Nysa
Tytuł użytkownika: Knifemaker
Płeć:

Post autor: Brodkes »

Blizbor pisze:Możesz opisać po krótce do jakich prac go wykorzystywałeś jak narazie? Np. czy zdarzało Ci się ścinać/rąbać nim niedużej grubości (powiedzmy ok. 6-8 cm) drzewka ? Jak spisuje się przy batonowaniu? Itp. etc.
Moim Camperem:
1.ścinałem drzewka max. 15cm grubości
2.batonowałem ale kiepsko to idzie (przynajmniej mi)
3.ciąłem liny,sznurki
4.obrywałem ze skóry (kory) patyki
5.otwierałem puszki
6.otwierałem butelki
7.kułem w lodzie
8.obcinałem gazę,plastry (ostrzem)
9.parokrotnie przydała mi się pęseta i szpilka do wyciągania drzazg i kleszczy
10.dokręcałem klamki w dzwiach
11.przygotowywałem kanapki
12.czyscilem go za pomocą wykalaczki

To między innymi najczęstrze moje prace wykonywane scyzorykiem, ale nie przesadzajmy, że scyzorykiem nie wykonasz prac obozowych.Scyzoryk przecież miał być do tego stworzony jako małe narzędzie wielofunkcyjne. Przecież jest jeszcze tyle prac, w których mały scyzoryk jest większy od 30cm noża. ;-)

[ Dodano: 2010-01-09, 08:41 ]
thrackan

Przepiękny :-D
SURVIVAL-trening,wielka próba,wola przetrwania
Awatar użytkownika
NumLock
Posty: 487
Rejestracja: 03 gru 2008, 16:31
Lokalizacja: Podkarpacie
Tytuł użytkownika: vel Numeryczny
Płeć:

Post autor: NumLock »

Głownie też sam robiłeś, czy kupna?
"Zarozumiałością oraz bezczelnością człowieka jest mówienie, że zwierzęta są nieme, tylko dlatego, że są nieme dla jego tępej percepcji" - Mark Twain.
Blizbor
Posty: 119
Rejestracja: 03 sty 2010, 23:43
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 2987112
Tytuł użytkownika: Kniejołaz
Płeć:

Post autor: Blizbor »

dekster-11 pisze:
Blizbor pisze:Możesz opisać po krótce do jakich prac go wykorzystywałeś jak narazie? Np. czy zdarzało Ci się ścinać/rąbać nim niedużej grubości (powiedzmy ok. 6-8 cm) drzewka ? Jak spisuje się przy batonowaniu? Itp. etc.
Moim Camperem:
1.ścinałem drzewka max. 15cm grubości
2.batonowałem ale kiepsko to idzie (przynajmniej mi)
3.ciąłem liny,sznurki
4.obrywałem ze skóry (kory) patyki
5.otwierałem puszki
6.otwierałem butelki
7.kułem w lodzie
8.obcinałem gazę,plastry (ostrzem)
9.parokrotnie przydała mi się pęseta i szpilka do wyciągania drzazg i kleszczy
10.dokręcałem klamki w dzwiach
11.przygotowywałem kanapki
12.czyscilem go za pomocą wykalaczki
Oj dekster, dekster :D To pytanie było do Grzechu24 ;-)
Ostatnio zmieniony 09 sty 2010, 13:28 przez Blizbor, łącznie zmieniany 1 raz.
Treasure Hunter
Posty: 722
Rejestracja: 01 lut 2008, 02:11
Lokalizacja: Górny Śląsk
Tytuł użytkownika: DD Hammocks
Kontakt:

Post autor: Treasure Hunter »

Głownie też sam robiłeś, czy kupna?
Pozwolę sobie odpowiedzieć- to głownia Mory jeśli mnie oczy nie mylą.

Pochewka elegancka ale nad profilem rękojeści jeszcze trochę bym popracował ;-)
niewazne

Post autor: niewazne »

Teraz pora abym i ja sie nożem pochwalił
Obrazek
Zdjęcia zapożyczone :-)
ODPOWIEDZ