Kuchenka gazowa

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
bogdan
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2008, 11:03
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: bogdan »

Gryf pisze:
bogdan pisze:A wystarczy wokół kuchenki rozstawić prosty ekran, który odbijając ciepło spowoduje podgrzanie tak kartusza jak i menażki.
Wg. mnie taki ekran służy przede wszystkim przed wiatrem. Wiesz, nie sądzę aby w czasie kiedy uda nam się doprowadzić do wrzenia wodę w naczyniu, udało się doprowadzić do podwyższenia temperatury puchy z gazem. Ja to widzę tak: Cieplejsze powietrze nie cyrkuluje wokół butli, palnika i naczynia a ulatuje jako lżejsze bezpośrednio do góry.
1. Napisałem, że ekran odbija CIEPŁO - może powinienem napisać że odbija promieniowanie podczerwone, żebyś nie pomyslał, że chodzi mi o ciepłe powietrze?

2. Widzisz może różnicę w odbijaniu podczerwieni między srebrzystym ekranem a brązowym porowatym kartonem?

3. Wszystko co napisałem oparte jest na moich własnych WIELOKROTNYCH doświadczeniach więc zbijanie moich argumentów twoimi DOMNIEMANIAMI nie ma większego sensu.
Nie wycinaj lasów bo i ty możesz zostać partyzantem.
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

No i proszę bardzo! I tym sposobem doczekaliśmy sie naukowej wykładni. :D

bogdan, dlaczego wrzeszczysz? Za dwadzieścia 11 a Ty się wydzierasz. Już zrozumiałem swoje polityczne błędy ;D
bogdan pisze:3. Wszystko co napisałem oparte jest na moich własnych WIELOKROTNYCH doświadczeniach więc zbijanie moich argumentów twoimi DOMNIEMANIAMI nie ma większego sensu.
I ja mam kolego swoje bogate doświadczenia, które nie zawsze muszą iść w parze z twoimi jak to ująłeś:
bogdan pisze:DOMNIEMANIAMI


Przy moich:
bogdan pisze:WIELOKROTNYCH doświadczeniach
obserwuję zupełnie inne warunki więc stąd moje wnioski.
Dąb pisze:Przecież wystarczy mieć podstawowe wiadomości z fizyki aby wiedzieć że osłona odbija ciepło, po to też buduje się ekran do ogniska.


Gdzie teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką, czego dowodem mogą być różne wypadki i zjawiska ;D

Nic nie poradzę, że w ostatnią niedzielę rano w trakcie sztormowych waruneczków, zanim woda się zagotowała w trymiga butla osłonieta kartonem była bardziej lodowata niż przed wyciągnięciem ze śpiwora. No cóż, już wtedy wiedziałem, że będę miał ubaw w trakcie tej pogawędki.
Awatar użytkownika
mgr_scout
Posty: 431
Rejestracja: 29 sie 2007, 16:29
Lokalizacja: inąd

Post autor: mgr_scout »

Gryf, powtórzę pytanie Bogdana - widzisz może różnicę w odbijaniu podczerwieni między srebrzystym ekranem a brązowym porowatym kartonem? Do tego dodam pytanie - czy wiesz na czym polega proces rozprężania gazu i efektów jakie z tym się wiążą?
Awatar użytkownika
bogdan
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2008, 11:03
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: bogdan »

Gryf pisze:Wiesz, nie sądzę aby w czasie kiedy uda nam się doprowadzić do wrzenia wodę w naczyniu, udało się doprowadzić do podwyższenia temperatury puchy z gazem. Ja to widzę tak: Cieplejsze powietrze nie cyrkuluje wokół butli, palnika i naczynia a ulatuje jako lżejsze bezpośrednio do góry.
Gryfie: 1. Używając takiego słownictwa sugerujesz, że twoje wnioski są jedynie domniemaniami.
2. Może ty NIE SĄDZISZ - ja WIEM bo jest to poparte dowodami. Więc może zamiast zbijać moje argumenty, tak żeby pasowały do twoich wniosków, spróbuj się dowiedzieć co Ty robiłeś źle, że ci nie wyszło to co innym nie sprawia żadnego problemu.
Nie wycinaj lasów bo i ty możesz zostać partyzantem.
Awatar użytkownika
Gryf
Posty: 1091
Rejestracja: 19 wrz 2007, 07:53
Lokalizacja: Wrocław
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Gryf »

bogdan pisze:NIE SĄDZISZ - ja WIEM
Dalej Bogdan ryczysz! Po co? (Używanie wielkich liter w pisowni świadczy o wrzasku)

Tak tak. Przekonałeś mnie. Nie traktuję tego w kategorii problemu. Stawiam karmimatę czy cokolwiek i mam osłonięcie od wiatru. Nie potrzebuję niczego innego.
Awatar użytkownika
maxter
Posty: 145
Rejestracja: 11 maja 2009, 10:26
Lokalizacja: Ostróda
Płeć:

Post autor: maxter »

Gryf pisze:Stawiam karmimatę czy cokolwiek i mam osłonięcie od wiatru. Nie potrzebuję niczego innego.
Karimata, karton, etc. świetnie się spisują jako osłony przeciwwietrzne... i niestety tylko do tego. Mają za małe albedo by ogrzać kartusz. Blacha, folia alu i inne błyszczące pierdoły chronią przed wiatrem, ale również odbijają znaczną część wypromieniowanego ciepła, które jest "pochłaniane" przez ochładzający się (pod wpływem rozprężania gazu) kartusz.

Jeżeli coś namieszałem to proszę poprawić ;-)
Pozdrawiam Maxter
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
StaszeK
Posty: 349
Rejestracja: 30 paź 2008, 21:46
Lokalizacja: Kraków
Płeć:
Kontakt:

Post autor: StaszeK »

maxter pisze:
Gryf pisze:Stawiam karmimatę czy cokolwiek i mam osłonięcie od wiatru. Nie potrzebuję niczego innego.
Karimata, karton, etc. świetnie się spisują jako osłony przeciwwietrzne... i niestety tylko do tego.

Przekazywanie ciepła może się odbywać na drodze:
- przewodzenia
- wypromieniowania
- konwekcji (przenoszenia)
W omawianym przypadku mamy do czynienia z wypromieniowaniem i konwekcją, chyba że osłona dotyka garnka, kuchenki lub płomieni, to wówczas mamy jeszcze przewodzenie.
Po resztę odsyłam do podręczników z gimnazjum, góra liceum, bo szkoda mi czasu na pisanie o banałach.
Awatar użytkownika
bogdan
Posty: 160
Rejestracja: 15 mar 2008, 11:03
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: bogdan »

Gryf pisze:
bogdan pisze:NIE SĄDZISZ - ja WIEM
Dalej Bogdan ryczysz! Po co? (Używanie wielkich liter w pisowni świadczy o wrzasku)
Nie ryczę, akcentuję. Gdybym chciał wrzeszczeć to wstawiłbym wykrzykniki. One służą do podnoszenia głosu. A kolor, pogrubienie, WIELKIE LITERY, kursywa, podkreślenie, r o z s t r z e l e n i e służy do wyróżnienia tekstu czyli - zaakcentowania.

A widocznie muszę akcentować, skoro nie rozumiesz, co się do ciebie mówi/pisze.

To też powtarzam: Nie chodzi o to, żeby karimata zasłaniała kuchenkę przed wiatrem ale żeby odbijała ciepło. Proponuję karimatę powleczoną folią aluminiową (odpowiednią stroną do środka).
Nie wycinaj lasów bo i ty możesz zostać partyzantem.
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 140
Rejestracja: 16 cze 2014, 20:45
Lokalizacja: Mazury
Płeć:

Post autor: mar_kow »

Odgrzebię tamat :)
Pytanie do użytkowników palnika Optimus Crux: warto dopłacić do wersji składanej? Bo parametry wersji zwykłej i Lite są takie same. Nie mam możliwości wziąć "w łapę" żeby porównać wielkości, bo mimo że Lite jest lżejszy to zajmuje na pewno więcej miejsca przez to że się nie składa...
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

Nie warto.
Wersja składana chybocze się oraz ma problem z gasnącym płomieniem.
Awatar użytkownika
GawroN
Posty: 649
Rejestracja: 18 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Chorzów / Śląsk
Gadu Gadu: 1519631
Tytuł użytkownika: Szczupły blondyn
Płeć:

Post autor: GawroN »

Warto
Jest mniejsza i wchodzi pod kartusz. Mi się nie chybocze i nie gaśnie.
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

chętnie oblukam przy najbliższej okazji.
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 140
Rejestracja: 16 cze 2014, 20:45
Lokalizacja: Mazury
Płeć:

Post autor: mar_kow »

GawroN pisze:Warto
Jest mniejsza i wchodzi pod kartusz. Mi się nie chybocze i nie gaśnie.
:-/ Trudno zamówiłem Crux Lite'a idąc za opinią Kolegi @Doczu'a...
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Od jakiegoś czasu są dostępne turystyczne kuchenki gazowe z palnikiem ceramicznym - miał ktoś okazję porównać ich pracę z takimi ze standardowymi palnikami?
Chodzi o sprzęt typu 'walizkowego' najpopularniejszym producentem jest chyba Rosonic, coś takiego:

Obrazek
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
GawroN
Posty: 649
Rejestracja: 18 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Chorzów / Śląsk
Gadu Gadu: 1519631
Tytuł użytkownika: Szczupły blondyn
Płeć:

Post autor: GawroN »

Mam taką na rodzinne wyprawy, i działa - chociaż musiałem sobie dogiąć wewnątrz blaszkę dociskający kartusz. Taką samą jak moja kupiłem koleżance na działkę i działa tam bezawaryjnie drugi rok.
Awatar użytkownika
kamykus
Posty: 700
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Tytuł użytkownika: Leśny Dziad
Płeć:

Post autor: kamykus »

W schronisku jak był wielki ruch, to mieliśmy taką jako dodatkowy palnik, bywało że bez przerwy szła jakieś 9h dziennie, dzień w dzień. Działała jak trzeba, a to był jakiś Chińczyk. Kartusze starczały na 2h (gaz odkręcony na jakieś 30%)
"Nie cierpię mojego rozdwojenia jaźni, jest świetne"
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

...ale taką z palnikiem ceramicznym czy standardowym?
Ze standardowym mam i używam, tylko zastanawiam się czy warto dopłacać do ceramicznego.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
kamykus
Posty: 700
Rejestracja: 25 gru 2011, 19:47
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Tytuł użytkownika: Leśny Dziad
Płeć:

Post autor: kamykus »

Taki Obrazek
"Nie cierpię mojego rozdwojenia jaźni, jest świetne"
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Taką mam, te ceramiczne wyglądają tak:
Obrazek
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
GawroN
Posty: 649
Rejestracja: 18 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Chorzów / Śląsk
Gadu Gadu: 1519631
Tytuł użytkownika: Szczupły blondyn
Płeć:

Post autor: GawroN »

upss .... ja pisałem o tradycyjnym palniku
Awatar użytkownika
Eternit
Posty: 31
Rejestracja: 30 lip 2009, 19:39
Lokalizacja: TBG/RZ
Płeć:

Post autor: Eternit »

Ciekawie wygląda ten ceramiczny palnik, pytanie tylko czy skoro standardowy palnik sprawuje się dobrze to jest sens iść w ceramiczny?
Awatar użytkownika
Młody
Posty: 893
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

Bo może ceramiczny sprawdzi się lepiej ? Postęp cywilizacji ;-)
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
Awatar użytkownika
Eternit
Posty: 31
Rejestracja: 30 lip 2009, 19:39
Lokalizacja: TBG/RZ
Płeć:

Post autor: Eternit »

Młody, A nie lepiej kupić mikrofalę lub kuchenkę indukcyjną? :D
Awatar użytkownika
Młody
Posty: 893
Rejestracja: 01 sty 2009, 19:19
Lokalizacja: Tychy
Gadu Gadu: 9281692
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Młody »

Zejdź na ziemię, mowa o turystycznej kuchni gazowej, a Ty wyskakujesz z indukcja i mikrofalą w ramach postępu technologicznego.
Forum to nie agencja towarzyska-NIE DOGODZIMY KAŻDEMU !

Życie należy przeżyć tak, aby gołębie przelatujące nad Twoim grobem zesrały się z wrażenia.
https://www.fasttrans.com.pl/
Awatar użytkownika
lukasz_sp
Posty: 255
Rejestracja: 21 sty 2011, 13:55
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć:

Post autor: lukasz_sp »

Swoją drogą taka mała przenośna kuchenka mikrofalowa na 12v czasem by mi się przydała...
ODPOWIEDZ