www.reconnet.pl Strona Główna
FAQ  Szukaj  Użytkownicy  Grupy  Statystyki  Rejestracja  Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Piła ramowa. Zrobiłem prototyp
Autor Wiadomość
mwitek 
HopsasaDoLasa

Wysłany: 2021-03-16, 11:25   Piła ramowa. Zrobiłem prototyp

Elo,

Zrobiłem piłę ramową. Można powiedzieć, żę prototyp choć w pełni funkcjonalny.

Z sosny, grubości 1,5 cm.

Działa, lecz chciałbym jednak udoskonalić ten projekt i potrzebuję podpowiedzi.

Po pierwsze z jakiego drewna najlepiej było by zrobić taki sprzęt? Potrzebne w miarę lekkie twarde drewno. Za pewne liściaste. Może buk? Widziałem, że z owocowego drewna robią.

Po drugie primo ultimo, może ktoś gdzieś widział, w jakimś markiecie nadające się deski, min 2cm grubości.

Myślałem, żeby ewentualnie przejść się po lasku i z wiatrołomów skorzystać, brzozy sporo leży w mojej okolicy. W sumie drewno brzozowe powinno być w miarę ok. Tylko więcej roboty niż przy gotowych deskach.

Dąb 

Wysłany: 2021-03-16, 21:49   

Ideałem pewnie byłbym jesion. Z dostępnych w miarę łatwo to buk. W marketach to raczej sosna i świerk. Czasem trafi się coś z dębu

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "

mwitek 
HopsasaDoLasa

Wysłany: 2021-03-17, 09:13   

To już 2 głosy na Jesion, dzięki :D Poszukam może po jakichś składach drewna w okolicy :D

birken1 

Wysłany: 2021-03-17, 10:57   

Bywają w marketach bukowe progi. Jak dobrze wyobrażam sobie budowę piły to będzie w sam raz.

Tanto 
Administrator

Wysłany: 2021-03-18, 08:09   

Pytanie co oznacza 'w miarę lekkie', jesion i buk w miarę lekkie są ja porównamy je np. z jakimiś egzotykami typu heban ;-)

Przenośną ramówkę dla siebie zrobiłem częściowo z drewna tarasowego, nie pamiętam teraz co za gatunek (na pewno nie nasz rodzimy) bo dorwałem próbki różnych, ale istotne jet to że drewno było poddane specyficznej obróbce dzięki której z drewna 'odparowało' wszystko co mogło. Po 10 latach nie pamiętam szczegółów, a wujek G. też nie pomaga. Poprzeczkę zrobiłem sosny. Generalnie sprzęt daje radę mimo że ładny nie jest ;-)

Parthagas 
kumpel staffików

Wysłany: 2021-03-18, 11:32   

Owocowe są ciężkie. Swoje ramki robiłem z leszczyny i dawały radę. Dawały, gdyż zostawiłem na miejscówce i ktoś "ukradł". Estetyka tyłka nie urywa, ale robiłem to Opinelem z pomocą dzieci na warsztatach bushcraftowych. Mieliśmy 3 godziny, by skonstruować piłę ramową, kostur wędrowca, rozpalić ognisko i przygotować indywidualne posiłki.
https://photos.app.goo.gl/6tN6Dg6k8aih83M16
Wierzba po wyschnięciu też jest lekka i powinna się nadawać na ramę. Najlżejsze trzonki do wideł i motyk robię z wierzby i leszczyny.

Tanto 
Administrator

Wysłany: 2021-03-20, 18:40   

Zdjęcia swojej będę mógł wrzucić najwcześniej w połowie kwietnia, ale poszukałem w necie i znalazłem podobną konstrukcję (trudno teraz być wynalazcą)

Tylko w swojej mam zrobione tak że zęby piły po złożeniu chowają się do poprzeczek, no i brzeszczot mam bardziej 'agresywny'. W tym przypadku ktoś poszedł jeszcze krok dalej i zrobił schowek na dodatkowe brzeszczoty.
https://picclick.fr/Folding-Buck-Saw-with-two-blades-bushcraft-camping-survival-prepper-323684906894.html

mwitek 
HopsasaDoLasa

Wysłany: 2021-03-23, 14:20   

Zaopatrzyłem się w jesionowe listwy.

Planuję tak właśnie zrobić, żęby brzeszczot chował się zębami w "boczki"

Jak zrobię to się podzielę efektem.

Dzięki za podpowiedzi.

Odpowiedz do tematu