Piła ramowa. Zrobiłem prototyp

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1112
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Piła ramowa. Zrobiłem prototyp

Post autor: mwitek »

Elo,

Zrobiłem piłę ramową. Można powiedzieć, żę prototyp choć w pełni funkcjonalny.

Z sosny, grubości 1,5 cm.

Działa, lecz chciałbym jednak udoskonalić ten projekt i potrzebuję podpowiedzi.

Po pierwsze z jakiego drewna najlepiej było by zrobić taki sprzęt? Potrzebne w miarę lekkie twarde drewno. Za pewne liściaste. Może buk? Widziałem, że z owocowego drewna robią.

Po drugie primo ultimo, może ktoś gdzieś widział, w jakimś markiecie nadające się deski, min 2cm grubości.

Myślałem, żeby ewentualnie przejść się po lasku i z wiatrołomów skorzystać, brzozy sporo leży w mojej okolicy. W sumie drewno brzozowe powinno być w miarę ok. Tylko więcej roboty niż przy gotowych deskach.
Obrazek
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1050
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Ideałem pewnie byłbym jesion. Z dostępnych w miarę łatwo to buk. W marketach to raczej sosna i świerk. Czasem trafi się coś z dębu
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1112
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

To już 2 głosy na Jesion, dzięki :D Poszukam może po jakichś składach drewna w okolicy :D
Obrazek
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 827
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

Bywają w marketach bukowe progi. Jak dobrze wyobrażam sobie budowę piły to będzie w sam raz.
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Pytanie co oznacza 'w miarę lekkie', jesion i buk w miarę lekkie są ja porównamy je np. z jakimiś egzotykami typu heban ;-)

Przenośną ramówkę dla siebie zrobiłem częściowo z drewna tarasowego, nie pamiętam teraz co za gatunek (na pewno nie nasz rodzimy) bo dorwałem próbki różnych, ale istotne jet to że drewno było poddane specyficznej obróbce dzięki której z drewna 'odparowało' wszystko co mogło. Po 10 latach nie pamiętam szczegółów, a wujek G. też nie pomaga. Poprzeczkę zrobiłem sosny. Generalnie sprzęt daje radę mimo że ładny nie jest ;-)
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 783
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

Owocowe są ciężkie. Swoje ramki robiłem z leszczyny i dawały radę. Dawały, gdyż zostawiłem na miejscówce i ktoś "ukradł". Estetyka tyłka nie urywa, ale robiłem to Opinelem z pomocą dzieci na warsztatach bushcraftowych. Mieliśmy 3 godziny, by skonstruować piłę ramową, kostur wędrowca, rozpalić ognisko i przygotować indywidualne posiłki.
https://photos.app.goo.gl/6tN6Dg6k8aih83M16
Wierzba po wyschnięciu też jest lekka i powinna się nadawać na ramę. Najlżejsze trzonki do wideł i motyk robię z wierzby i leszczyny.
"Mężczyzna musi mieć nałogi, najlepiej wyszukane, w przeciwnym wypadku nie ma się z czego wyzwalać."
http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Zdjęcia swojej będę mógł wrzucić najwcześniej w połowie kwietnia, ale poszukałem w necie i znalazłem podobną konstrukcję (trudno teraz być wynalazcą)
Obrazek
Tylko w swojej mam zrobione tak że zęby piły po złożeniu chowają się do poprzeczek, no i brzeszczot mam bardziej 'agresywny'. W tym przypadku ktoś poszedł jeszcze krok dalej i zrobił schowek na dodatkowe brzeszczoty.
https://picclick.fr/Folding-Buck-Saw-wi ... 06894.html
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1112
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

Zaopatrzyłem się w jesionowe listwy.

Planuję tak właśnie zrobić, żęby brzeszczot chował się zębami w "boczki"

Jak zrobię to się podzielę efektem.

Dzięki za podpowiedzi.
Obrazek
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1050
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Trochę odkopię , po kilku latach używania ramówki zrobionej na szybko, uważam, że nie potrzeba jakiegoś super drewna. Moja jest zrobiona z leszczyny. Działa wyśmienicie , super stabilność jak się okazało przy takiej konstrukcji robionej na kolanie, dał podwójny naciąg na krzyż. Nawet jeśli "gniazdo i czop" nie są idealne to i tak piła jest sztywna. https://mjbushcraft.wordpress.com/2017/ ... -ramowa-2/

Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 13 sty 2022, 08:48 przez Dąb, łącznie zmieniany 1 raz.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1072
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

Leszczyna to wdzięczne drewno do takich zastosowań, przy robieniu ramówki do prac stolarskich pomyślał bym o jakimś bardziej 'szlachetnym' ale tu precyzja nie jest konieczna.
Masz jakiś pokrowiec na brzeszczot?

Jeśli mogę dorzucić swoje trzy grosze (a kto mi zabroni? :mrgreen: ), to zrobił bym mniejsze wcięcia na poprzeczkę. Mniej by się wtedy wyginało po naciągnięciu.
Na zdjęciu nie widać dokładnie, ale odnosi się wrażenie że wpust na poprzeczkę jest idealnie z nią spasowany; gdyby ktoś planował zrobić piłę wzorowaną na tym projekcie to trzeba pamiętać żeby zostawić tam luz który ułatwi pionowym elementom się odchylać w czasie naciągania.
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1050
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Co do pokrowca, to cóż , piękny nie jest ale działa karton + taśma dała całkiem w porządku "pochwę"
Obrazek
Ja właśnie uważam, że przy miękkim drewnie trzeba spasować wszystko bardzo ciasno i tak też zrobiłem. Miękkie drewno samo w sobie zrobi tyle luzu aby było idealne, jak widać na poniższym zdjęciu, gdzie jest lekko wciśnięte do środka. Tą piłę mam gdzieś od 2017, kilka metrów już na pewno zrobiła, działa bez zarzutu Obrazek
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1112
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

U mnie narazie skończyło się na prototypie niestety. jesionki czekają.
Obrazek
ODPOWIEDZ