Koczownicze schronienia

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
radekkanu
Posty: 15
Rejestracja: 09 gru 2010, 14:47
Lokalizacja: Raciąż
Płeć:

Koczownicze schronienia

Post autor: radekkanu »

Buszując po sieci trafiłem na STRONKĘ, na której znajdziemy ciekawie opracowane materiały na temat budowy i wykonania koczowniczych schronień.
Kanu to moja pasja i hobby
Awatar użytkownika
Tooley
Posty: 31
Rejestracja: 28 paź 2014, 14:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Tooley »

Materiał fajnie skatalogowany, ale zakradło się kilka nieprecyzyjności. Jurta to jurta, ger to ger. Największy Ger jaki widziałem 9robiony na zamówienie, miał średnicę prawie 40m - autor podaje że maks 15m.. Takich kwiatków jest więcej, ale nie zmienia to faktu, że opracowanie jest dość ciekawe.

"Yurt: The max size of a yurt lies maybe at 15m or so, the roof poles otherwise become too heavy to stretch longer than 6m or 7m, and maybe bamboo in this is recommended as they are very light and strong nevertheless. In applications where the bamboo is exposed to the sun, the bamboo needs to be treated with white finish so it doesn't heat so much up, and when cooling off later reduce the risk of splitting. "
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

A możesz napisać po polsku czym się różni jurta od ger? Kiedyś nie rozróżniałem tipi od wigwamu. Dziś dla mnie to potężna różnica. Ale w przypadku tych wschodnich, azjatyckich wynalazków jestem zielony.
Awatar użytkownika
Tooley
Posty: 31
Rejestracja: 28 paź 2014, 14:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Tooley »

Pojęcie "Jurta" wywodzi się od "Urt" - schronienia, które wygląda jak indiańskie Tipi - stożek z żerdzi okryty materiałem (czy to skóry, czy brezent itd.) Były to pierwsze rodzaje schronień jakie zaobserwowali rosyjscy odkrywcy w Mongolii. W takich Urt'ach mieszkają do dziś hodowcy reniferów.
Ger jest rodzajem schronienia, o bardziej złożonej konstrukcji i ma kształt bardziej kopulasty i ładnie jest rozrysowany przez autora omawianego artykułu (choć nazwany jurtą).
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

To ma sens, ale w takim razie google się myli, bo po wpisaniu JURTA pokazuje GER.

Turcy nie budowali podobnych schronień i nie nazywali ich JURTA ?
Awatar użytkownika
Tooley
Posty: 31
Rejestracja: 28 paź 2014, 14:04
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Tooley »

Na googla, nie poradzę, a Turcji jeszcze nie byłem, żeby porozmawiać z lokalsami skąd co i dlaczego.
Dla mnie zaskoczeniem była geneza nazwania jurtami wszystkich nomadycznych domów, ot historie przez życie pisane.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

To trochę jak z kataną, adidasami itp.
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

W Mongolii stosują wymiennie nazwę Ger dla Jurt, więc myślę, że niespecjalnie jest o co kopie kruszyć, skoro niejako "u źródła" nie rozróżnia się zasadniczo nazewnictwa.
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 783
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

Ossendowski wspominał jedynie o jurtach.
"Mężczyzna musi mieć nałogi, najlepiej wyszukane, w przeciwnym wypadku nie ma się z czego wyzwalać."
http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

nie pisze o Ossendowskim, ale opieram sie na relacjach ludzi, którzy tam byli ostatnimi laty.
TarpiTent
Posty: 5
Rejestracja: 27 wrz 2020, 11:57
Lokalizacja: rybnik

Post autor: TarpiTent »

,,,,

na tym Forum nie przepadamy za nachalnym reklamowaniem jakiegoś produktu.
Tanto
Ostatnio zmieniony 27 wrz 2020, 14:46 przez TarpiTent, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ