Na czym spać?

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Arija
Posty: 3
Rejestracja: 20 sie 2018, 10:44
Lokalizacja: Piła
Płeć:

Na czym spać?

Post autor: Arija »

Witajcie,

ostatnio spałam w lesie na gałęziach i liściach (co nie było wygodne), później zmieniłam je na gałązki z igliwiem- idealne. Na ambonie gdzie dowiedziałam się, że na desce śpi się makabrycznie (następnym razem nakładłam sobie do poszewki siana z pola ;) ). W każdym razie pomyślałam o jakimś czymś co mogłabym brać ze sobą i się wyspać, typu karimata. Ale fajnie jak by nie zajmowało dużo miejsca.
Dlatego też wpadłam na matę samopompującą (taką do 200zł). Ktoś ją ma? Jakie ma opinie na jej temat? Można spać na niej bezpośrednio na ziemi (często w opisie produktu jest o namiocie czy hamaku) nie pęknie? Zwykle będę spała w lesie iglastym lub mieszanym.
Na czym śpicie? Karimata, mata? Jakiej grubości?
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Ja zrezygnowałem z samopompy - za wrażliwa na przebicia.
Obecnie użytkują z dobrym powodzeniem karimatę Therm a Rest Classic. Może nie jest super mała ale dobrze izoluje.

Zaś jeśli idzie o nocleg w obecnym ciepłym okresie, na indywidualnym wypadzie, to bez mat - śpię w hamaku.
michalab
Posty: 9
Rejestracja: 17 kwie 2018, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Płeć:

Post autor: michalab »

Ja polecam karimatę Packlon Lego. Od zwykłej karimaty z decathlonu, jest lżejsza, wygodniejsza i cieplejsza, ale oczywiście droższa, choć też nie bardzo droga.
Awatar użytkownika
hycek
Posty: 348
Rejestracja: 04 mar 2016, 14:20
Lokalizacja: Śląsk
Gadu Gadu: 3364770
Tytuł użytkownika: hycek
Płeć:

Post autor: hycek »

Ja również polecam karimaty.Na okres przejściowy używam kostki 0.4 cm a na zimę 2cm dociętą.Na materace i samopompy trzeba strasznie uważać a i to w moim przypadku nie pomogło (waga)
,,- Mieszczuch jesteś.Twój porządek murami ogrodzony, tam też Twoje mądrości może i co warte. ''
Arija
Posty: 3
Rejestracja: 20 sie 2018, 10:44
Lokalizacja: Piła
Płeć:

Post autor: Arija »

A na takiej karimacie da radę przespać noc? W sensie czy nie boli później wszystko?
Awatar użytkownika
hycek
Posty: 348
Rejestracja: 04 mar 2016, 14:20
Lokalizacja: Śląsk
Gadu Gadu: 3364770
Tytuł użytkownika: hycek
Płeć:

Post autor: hycek »

Arija pisze:A na takiej karimacie da radę przespać noc? W sensie czy nie boli później wszystko?
Tak da radę.Tylko to nie jest typowa karimata ale składana w kostkę mata armi Holenderskiej lub Niemieckiej.Na necie pełno tego w sprzedaży.
np:tutaj
,,- Mieszczuch jesteś.Twój porządek murami ogrodzony, tam też Twoje mądrości może i co warte. ''
Awatar użytkownika
pocieszny
Posty: 185
Rejestracja: 24 kwie 2017, 11:37
Lokalizacja: Jordanów
Płeć:

Post autor: pocieszny »

mnie to wszytko boli po nocy na takiej macie :D
ale waże 100 więc jest czym zgniatać :D
używam samopompe 3,5 cm i to juz ma jakieś tam znamiona komfortu
Arija
Posty: 3
Rejestracja: 20 sie 2018, 10:44
Lokalizacja: Piła
Płeć:

Post autor: Arija »

Hycek, widziałam filmik na yt gdzie mężczyzna przedstawia tą karimatę- niby ciężko się na niej śpi (ale warto posłuchać kilku opinii). I dziękuję ci za podanie linku- świetna strona!

Pocieszny- i nie przebiła ci się jeszcze? Nic się z nią nie stało?
Awatar użytkownika
pocieszny
Posty: 185
Rejestracja: 24 kwie 2017, 11:37
Lokalizacja: Jordanów
Płeć:

Post autor: pocieszny »

spie na samopompach od 20 lat, miałem ich kilka, i kilka dziur też miałem, aczkolwiek wożenie ze sobą łatki nie jest problemem ;-)
Awatar użytkownika
rododendron
Posty: 23
Rejestracja: 21 sie 2015, 12:01
Lokalizacja: Bytom
Tytuł użytkownika: przystojny
Płeć:

Post autor: rododendron »

Ja zawsze stawiałem na karimatę. Dla mnie to najlepszy wybór. Chociaż każdy wybierze to co dla niego najlepsze i najwygodniejsze.
Leśny dziadek
Awatar użytkownika
Sikor
Posty: 209
Rejestracja: 29 wrz 2014, 07:38
Lokalizacja: Radom
Płeć:

Post autor: Sikor »

Karimata jest w miarę uniwersalna i wygodna byleby nie była za cienka, używam. Ale...
od trzech lat sypiam też na zestawie złożonym z bundesmaty jako podkład i samopompy jako luksus :-)
Krótko i na temat.
Awatar użytkownika
Apo
Posty: 740
Rejestracja: 28 lis 2011, 17:36
Lokalizacja: Lasy Pomorza
Gadu Gadu: 3099476
Tytuł użytkownika: WATAHA Z POPRAWCZAKA
Płeć:

Post autor: Apo »

Ja bardzo długo się zarzekałam, że tylko i wyłącznie (alu)karimata a na innych "wygodach" śpią staruchy, mieszczuchy i łajzy co wygody ino szukają a nie "survivalwego życia"... aż do czasu, gdzie rok temu zostałam obdarowana samopompą Thermarest 8-) I nie chcę już żadnej karminaty. Samopompa love forever <3
Więc albo już zaliczam się do niegdyś tak pogardzanej grupy, albo po prostu.. no jest wygodniej, nie ma co gadać ;)

No minusem jest, że może się przebić. Odpukać, moja jeszcze żyje, ale i też nie śpię na łysej glebie - zawsze podkładam coś pod spód np. plandekę.
look deep into nature and then you will understand everything better

I've got the power to fly into the wind, the power to be free to die and live again. This power's like fire, fire loves to burn!
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1087
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

Ja sobie chwalę Karimatę Packlon Lego. Ciężko dorwać ale tania i lekka tylko jak na karimatę zajmuje sporo miejsca.
Awatar użytkownika
pocieszny
Posty: 185
Rejestracja: 24 kwie 2017, 11:37
Lokalizacja: Jordanów
Płeć:

Post autor: pocieszny »

Apo pisze: Thermarest
wypas :) nie ma lepszych rzeczy, zwłąszzcza żę mają samopompy w wersji HD na których można spokojnie spać na gołej glebie i kamlotach, i na prawde są ekstra wytrzymałe... niestety cena zabija :cry:
Awatar użytkownika
GawroN
Posty: 649
Rejestracja: 18 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Chorzów / Śląsk
Gadu Gadu: 1519631
Tytuł użytkownika: Szczupły blondyn
Płeć:

Post autor: GawroN »

Ja mam 3 zestawy:
- karimata bundeswery na ciepłe noce na warunki które mogą ją uszkodzić
- karimata thermarest 4 sezonowa na zimne noce i warunki, które mogą ją uszkodzić mechanicznie
- samopompa 4 sezonowa thermarest jak idę spać tylko na śniegu i wiem że zminimalizowane do zera jest uszkodzenie mechaniczne

Wnioski:
- lepiej iść w stronę porządnej karimaty i nie przejmować się uszkodzeniem mechaniczny, niestety kosztem komfortu
Awatar użytkownika
Thompheus
Posty: 34
Rejestracja: 28 mar 2015, 08:19
Lokalizacja: Przyszowice
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Thompheus »

Zestaw bundeswehra lub alumata na glebę na to np. materac dmuchany (firma do wyboru) grubości ok 5 cm i luks torpeda. Zobaczcie system Łukasza Supergana albo bushcraftowego. Ja tez go sprawdziłem i jest mega wygodnie. Niestety półwiekowe kości już domagają się czegoś miększego niż trawa :mrgreen:
..."Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz na co trafisz"... :)
Awatar użytkownika
pocieszny
Posty: 185
Rejestracja: 24 kwie 2017, 11:37
Lokalizacja: Jordanów
Płeć:

Post autor: pocieszny »

materac bez wypełnienia dość mocno przewodzi ciepło/zimno, nie znam materaca który ma współczynnik R lepszy niż 3
spałem na materacu przez długi czas ale jak przychodziło do chłodnych dni to obowiązkowo alumata szła na materac, bo potrafiło mocno wyziębić człowieka
cudak
Posty: 44
Rejestracja: 05 wrz 2013, 16:56
Lokalizacja: Obrzycko/Poznań
Gadu Gadu: 45635297
Płeć:

Post autor: cudak »

4 lata temu kumpel robił remont i likwidował panele podłogowe. Pod nimi była biała pianka, więc postanowiłem sprawdzić ją w warunkach leśnych. Od tamtego momentu śpię tylko na niej. Jest rewelacyjna.
Awatar użytkownika
Tresor
Posty: 699
Rejestracja: 28 sie 2007, 17:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tresor »

Samopompa armi holenderskiej,dostepna na Armyworld.pl.Uzywam już 6 rok.Zero przebić.A owej maty ogólnie nie szanuje.Noclegi na galeziach czy skalach.Ostatnio kima w jaskini Wielkiej Snieznej.Polecam zakup.Pancerny sprzęt
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 783
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

Na późną wiosnę, lato, wczesną jesień: cerata BW na nią oryginalna karimata Karrimora.
Na zimę cerata BW na nią samopompa z Lidla lub jakaś inna (Artiach, Trangoworld) z giełdy odzieży używanej. Najbezpieczniej śpię, gdy to wrzucę w holenderską norę.
"Mężczyzna musi mieć nałogi, najlepiej wyszukane, w przeciwnym wypadku nie ma się z czego wyzwalać."
http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
Jakub_P
Posty: 90
Rejestracja: 19 wrz 2018, 22:24
Lokalizacja: Dolny śląsk
Płeć:

Post autor: Jakub_P »

W ciepłe pory roku wystarcza mi zwykła, poskładana w kostkę karimata z marketu około 1cm grubości. Zimą wprawdzie jeszcze nie nocowałem, ale często siedziałem kilka godzin w zasiadce. Do -10 na jakieś 6 godzin siedzenia wystarczają 2 karimaty z marketu po 10mm pod to poncho BW. A jak ktoś łowi pod lodem, polecam stać/klęczeć na kawałku styropianu ;-)
Awatar użytkownika
konradraku
Posty: 137
Rejestracja: 02 lis 2017, 12:34
Lokalizacja: Żyrardów/Warszawa
Tytuł użytkownika: Leśny MacGyver
Płeć:

Post autor: konradraku »

Tresor pisze:Samopompa armi holenderskiej,dostepna na Armyworld.pl.Uzywam już 6 rok.Zero przebić.A owej maty ogólnie nie szanuje.Noclegi na galeziach czy skalach.Ostatnio kima w jaskini Wielkiej Snieznej.Polecam zakup.Pancerny sprzęt
Kupiłem tę samopompę, firmy Artiach (kosztowała raptem 95 zł na armyworld) Pierwsze wrażenie niesamowite, stan idealny - jakby ktoś użył max 2 razy. Zero zabrudzeń, otarć czy czegokolwiek wskazującego, że sprzęt jest z demobilu.
Mata wydaje się być bardzo solidna, ale wziąłem sobie do kompletu pancerną ceratę w wymiarze 2m x 1m, aby nie kłaść samopompy na gołej glebie.
O komforcie spania nawet nie ma co mówić, zawsze wracałem połamany po spaniu na karimacie...
Teraz to inna bajka. Zdecydowanie polecam :)
Mowa jest srebrem, a milczenie jest owiec :)
Awatar użytkownika
Tresor
Posty: 699
Rejestracja: 28 sie 2007, 17:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tresor »

Cieszę się że pomogłem.
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1111
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

Holenderska samopompa jest okej. Mam już dłuższy czas, używam zwykle z podkładką bw taką składaną.
Obrazek
Awatar użytkownika
Thompheus
Posty: 34
Rejestracja: 28 mar 2015, 08:19
Lokalizacja: Przyszowice
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Thompheus »

..."Życie jest jak pudełko czekoladek, nigdy nie wiesz na co trafisz"... :)
ODPOWIEDZ