Super Cat Stove i kilka ultralekkich palników spirytusowych

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Super Cat Stove i kilka ultralekkich palników spirytusowych

Post autor: borsukwacław »

Witam !
Jestem fanem gotowania na prostych nieskomplikowanych palnikach spirytusowych .
W czeluściach netu znalazłem parę interesujących rozwiązań , po przetestowaniu , spaleniu wielu litrów "spritu" i zagotowaniu hektolitrów H2O wypracowałem sobie parę modeli które moim zdaniem warte są pokazania .
Obrazek
Od prawej , Cat Stove czyli palnik z puszki po kocim żarciu, palnik z butelki alu po dezodorancie , kolejny z cewki el. i najmniejszy z małej buteleczki alu po "czymś".
Gościnnie palnik Esbit w zestawie z osłoną , wkładką na paliwo stałe i garnkami .
Obrazek
Każdy palnik jest dedykowany do konkretnego naczynia które jest pojemnikiem na cały zestaw do gotowania w skład którego wchodzi palnik , osłona , mały karnister na paliwo .
Jest to zestaw podstawowy który może byc uzupełniony o np. mały kubek, łyżeczkę , dodatkowy mały palnik tylko do małego kubka.
ObrazekObrazek
Cel osiągnięty woda zawrzała po kilku minutach , można zaparzyc kawę dodac miodu i jedziemy dalej ;-)
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Moje dwa najlepsze UL zestawy do gotowania : Kocia Kuchenka + garnek od menażki z czasów PRL + osłona + kubek + karnisterek + pokrywka od zestawu tzw. desantowego, kompletnie zresztą bezużytecznego .
Drugi ulubiony to kubek armii Szwajcarskiej +palnik ze zmniejszoną liczbą otworów-dysz ze względu na owalny kształt naczynia + osłona +karnisterek .
Przy każdym zestawie widac dodatkowe pojemniki na paliwo o poj 210ml z piersiówki i 100ml z butelki po wodzie utlenionej i samolotowy. W zestawach mieszczą się przeważnie pojemniki 50ml.
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Kolejne dwa zestawy to kubek Helikona + palnik + osłona + mały kubek . Muszę dopracowac palnik do tego kubka bo ma małą średnicę (kubek) i są zbyt durze straty ciepła , woda nieco wolniej się gotuje , Garnek jest dośc wysoki i na tym najmniejszym palniczku zapasowym mam zawsze obawy jeśli chodzi o stabilnośc , generalnie jestem zadowolony na 95% ;-) . Kolejny zestaw to mały kubek i najmniejszy palniczek , stanowią najczęściej uzupełnienie większych zestawów , jest to doskonały zestaw który pretenduje do pierwszej trójki moich " debeściaków " uzupełnię go o pokrywkę a w przyszłości znajdę najlżejszy z możliwych nieco większy 350 ml "kubanek" dorobię pokrywkę i w zestawie z tym palnikiem to będzie naprawdę "grubo"
ObrazekObrazekObrazek
Esbit ... może nie najlżejszy , nie najszybszy ale dla kogoś kto lubi "procenty" :mrgreen:
doskonały zestaw wyprawowy , zestaw mega z doskonałym palnikiem z regulacją który umożliwia dłuższe gotowanie + całkiem wydajny zestaw na paliwo stałe , u mnie trzy rodzaje paliwa stałego , małe i duże Esbity i paliwo BCB + dwie osłony , niższa i wyższa + 2 metalowe pręciki umożliwiające wstawienie w osłonę kubka Szwajcarskiego lub innego + mały kubek + mały karnisterek na paliwo i wszystko to mieści się w garnkach .Jeżeli do tego dodamy mały palnik i kartusz AlpenCamping to o ciepłą strawę nie musimy się martwic przez wiele dni ;-)
ObrazekObrazekObrazek
Palniczki w akcji ;-) Pięknie się palą :)

[ Dodano: 2017-03-08, 22:00 ]
Podsumowanie :

Moje paliwo to najczęściej bioetanol z Castoramy ew. dykta i czysty spiryt.
Bioetanol jest bdb i tani 46zł. bańka 5l.
Zużycie paliwa we wszystkich 4 palnikach praktycznie jednakowe - 10 ml na zagotowanie 300ml wody + 1ml na rozgrzanie palnika (ok. 60sek. przy temp -10stC )
Czas zagotowania 600 ml wody 6-10min (10 min przy temp -10stC )
Zawsze używam osłony która znacznie ułatwia gotowanie i zmniejsza zużycie paliwa .
Naczynia muszą miec pokrywkę .

Waga ww. 4 zestawów bez Esbita który występował gościnnie w prezentacji :

1- Super Cat Stove +garnek 900ml.+osłona + kubek 300 ml. +60ml paliwa +przykrywka 327g.

2- Palnik UL z dezodorantu +kubek armii Szwajcarskiej 450 ml. +przykrywka +osłona +60ml paliwa 214g.

3-Palnik UL z cewki el. +kubek Helikon 700ml. +kubek 300ml. +przykrywka +osłona +60ml paliwa 328g.

4-Najmniejszy palnik +kubek 300ml. +przykrywka +osłona +60ml paliwa 175g.

Waga małego palnika który można dołączyc do zestawów z kubkiem 300ml to 8g.

Pzdr.
Oszczędzaj wodę , pij....Whisky .

Pomorska Grupa Knives
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 140
Rejestracja: 16 cze 2014, 20:45
Lokalizacja: Mazury
Płeć:

Post autor: mar_kow »

Dzięki za profesjonalny opis :564:
Należy się plusik :)
Awatar użytkownika
Sikor
Posty: 209
Rejestracja: 29 wrz 2014, 07:38
Lokalizacja: Radom
Płeć:

Post autor: Sikor »

Ciekawa prezentacja.
Zaskoczyła mnie prostota wykonania a tym samy uniwersalność w użyciu.
Też używam palników spirytusowych.
Krótko i na temat.
Awatar użytkownika
Parthagas
Posty: 783
Rejestracja: 28 sie 2007, 08:46
Lokalizacja: Mława
Tytuł użytkownika: kumpel staffików
Płeć:

Post autor: Parthagas »

Świetne zestawienie i wyczerpujący opis. Jeśli nie korzystam z ogniska, jadę na palnikach napędzanych bioetanolem. Mam miejscowego dostawcę - 6 zł/litr.
"Mężczyzna musi mieć nałogi, najlepiej wyszukane, w przeciwnym wypadku nie ma się z czego wyzwalać."
http://prymitywnetechnikiprzetrwania.blogspot.com/
Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Post autor: borsukwacław »

Sikor pisze:Ciekawa prezentacja.
Zaskoczyła mnie prostota wykonania a tym samy uniwersalność w użyciu.
Też używam palników spirytusowych.
I o tą prostotę mi właśnie chodziło ,Super Cat Stove to najprostrza i najłatwiejsza do wykonania kuchenka , poprostu genialny patent , jak pierwszy raz go robiłem to sam nie wierzyłem że to zadziała, no bo jak ... puszka za 2.5 zł. parę dzurek i już :roll:
A gzie podstawki stojaczki itp. "duperszwance " i działa naprawdę doskonale :)
Za taki patent z "markowej " firmy trzeba by pewnie zapłacic ze "srylion " dolców .
Oczywiście smażyc schabowych na tym się nie da ,ale w drodze, na szlaku zagotowac wodę do liofilizatu, zaparzyc kawę ,cherbatę w kilka minut , żaden problem .
A kiełbasę i schabowe smażymy na biwaku przy ognisku :)
I tu właśnie wracają do łask stare szerokie menażki z pokrywko-patelniami ,lekkie ,szerokie dno doskonale wyłapuje ciepło z palnika , a na dłóższym postoju w takiej menażce na ognisku możemy pichcic do woli a na pokrywko - patelni smażyc kiełbasę z cebulką albo schabowe :roll:

Pzdr.
Oszczędzaj wodę , pij....Whisky .

Pomorska Grupa Knives
Awatar użytkownika
Sikor
Posty: 209
Rejestracja: 29 wrz 2014, 07:38
Lokalizacja: Radom
Płeć:

Post autor: Sikor »

Oczywiście smażyć schabowych na tym się nie da
i tu się mylisz :-)

Można uzupełniać paliwo bez wygaszania (mowa o alkoholu, NIE BENZYNIE :mrgreen: ) za pomocą strzykawki zakończonej wężykiem.
Z powodzeniem wykonałem kilka prób po dwie trzy dolewki. Działa.
Ostatnio upichciłem prosty gulasz.
Krótko i na temat.
Awatar użytkownika
mwitek
Posty: 1111
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:09
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 4861234
Tytuł użytkownika: HopsasaDoLasa
Płeć:
Kontakt:

Post autor: mwitek »

Ja przerabiałem palniki z puszek po piwie itp. Cat stove jeszcze nie i pewnie z ciekawości sobie zrobie. Niemniej jednak odkąd zanabyłem drogą kupna szwedzką menażkę wraz z palnikiem, widzi mi się to jako optymalny zestaw. Choć ciężki to fajny :D
Obrazek
Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Post autor: borsukwacław »

Szwedzki zestaw jest bardzo fajny, troszke waży tak jak mój Esbit ale ma w sobie to COŚ :)
Jak zrobisz sobie Cat Stove , dobierzesz odpowiednie naczynie do zestawu to będziesz miał drugi optymalny zestaw ;-)
Oszczędzaj wodę , pij....Whisky .

Pomorska Grupa Knives
Awatar użytkownika
mar_kow
Posty: 140
Rejestracja: 16 cze 2014, 20:45
Lokalizacja: Mazury
Płeć:

Re: Super Cat Stove i kilka ultralekkich palników spirytusow

Post autor: mar_kow »

borsukwacław pisze:Witam !
[...]

Moje paliwo to najczęściej bioetanol z Castoramy ew. dykta i czysty spiryt.
[...]
O ile dobrze widzę z fotek to bioatanol jednak powoduje osmalenie naczyń... ?
Osobiście używam gazu albo gdy nie mam możliwości gotuję bezpośrednio w ognichu ale bardzo rzadko...
Awatar użytkownika
borsukwacław
Posty: 311
Rejestracja: 12 lis 2010, 17:58
Lokalizacja: Pomorze
Płeć:

Post autor: borsukwacław »

Witam!

To jest bardziej przebarwienie od temperatury które praktycznie nie brudzi , w zasadzie efekt prawie taki sam jak po gazie.

Pzdr.
Oszczędzaj wodę , pij....Whisky .

Pomorska Grupa Knives
ODPOWIEDZ