Kurs budowy domów z bali

dyskusje na tematy nie związane z tematyką Forum (co wcale nie oznacza że można tu pisać co tylko się zamarzy)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Tomas
Posty: 19
Rejestracja: 27 mar 2014, 19:35
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Płeć:
Kontakt:

Kurs budowy domów z bali

Post autor: Tomas »

Czołem. Od jakiegoś czasu poszukuję szkoleń i kursów budowy domów z bali, ale ciężka sprawa... Orientuje się ktoś z Was, gdzie można zapisać się na takowy kurs? Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
GawroN
Posty: 649
Rejestracja: 18 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Chorzów / Śląsk
Gadu Gadu: 1519631
Tytuł użytkownika: Szczupły blondyn
Płeć:

Post autor: GawroN »

Tomas, napisz do puchalsw - On stawiał dom z bali może coś wie w tej materii, a na forum rzadko bywa, dlatego PW będzie lepsze.
Awatar użytkownika
Tomas
Posty: 19
Rejestracja: 27 mar 2014, 19:35
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Tomas »

Dzięki GawroN za podpowiedź.
Gdyby ktoś z Was trafił na jakieś ślady, gdzie takowy kurs można odbyć, byłbym wdzięczny za jakiekolwiek namiary.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

trza szukać cieśli w górach, kieleckim, podlasiu, w bieszczadach - tam takie domy najpopularniejsze. i załapać na jakąś budowę. Taki "kursu" nie zrobisz w weekend

Albo popytać na polibudzie, wydziale budownictwo o dostęp do skryptow, materiałów dotyczących budowy takich obiektów.
Nie wiem, w czym problem?
Awatar użytkownika
niszka
Posty: 294
Rejestracja: 16 maja 2013, 12:32
Lokalizacja: z pomiędzy
Płeć:

Post autor: niszka »



Warsztaty budownictwa naturalnego w Jabłonce, już w najbliższy piątek. Ze strony wydarzenia:
Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne FREEDOM zaprasza na III edycję Warsztatów Budownictwa Naturalnego w Jabłonce, wsi położonej na pięknie ulokowanym pogórzu Dynowskim w woj. podkarpackim, 65km na południe od Rzeszowa.

- - - - - - - -

W programie:

- teoretyczne i praktyczne zajęcia z wykorzystaniem różnorodnych metod budownictwa naturalnego w oparciu o adaptację drewnianego domu z bala z 1927 r., o pow. 55m2 oraz podkaprackiej stodoły

- nauka pracy z zastosowaniem naturalnych materiałów w postaci: gliny, piasku, drewna i słomy

- zajęcia praktyczne z techniki kładzenia tynków glinianych, prasowania i strzyżenia kostek słomianych oraz podstaw stawiania konstrukcji drewnianych

- wykłady/prezentacje na temat budownicta naturalnego w Polsce i Europie

- integracyjne spotkania w kręgu przy ognisku i żywej muzyce :)
Znalezione na stronie fb Fundacji Cohabitat

Ogólnie dużo ciekawych info tam zamieszczają odnośnie m.in. budownictwa naturalnego (tradycyjnego i alternatywnego), myślę, że warto się z tym zapoznać :)
Awatar użytkownika
Tresor
Posty: 699
Rejestracja: 28 sie 2007, 17:42
Lokalizacja: Małopolska

Post autor: Tresor »

Znam górala z pod Zakopanego co stawia domy z bali.Nie ma szans się nauczyć tego na kursach.Trzeba zacząć naukę od tzw pomocnika na budowie i z biegem lat może człowiek się nauczy tego fachu.Mogę na prv dac nr telefonu do górala
Awatar użytkownika
Tomas
Posty: 19
Rejestracja: 27 mar 2014, 19:35
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Tomas »

Dziękuję wszystkim za pomoc :)
Tresor - wiadomość poszła na PW
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Tomas, coś dla Ciebie:

15-16 września, Czarnków

http://www.steico.com/pl/aktualnosci/se ... szkolenia/
Awatar użytkownika
Tomas
Posty: 19
Rejestracja: 27 mar 2014, 19:35
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Tomas »

Zirkau, nie jest to do końca to, czego szukam. Ale bardzo dziękuję za pamięć.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Ale czego dokładnie szukasz? Który element wzbudza u Ciebie zainteresowanie?

Zasady podstawowe, wiązania, dobór drewna, sposób uszczelniania czy jak?
Awatar użytkownika
Q_x
Posty: 589
Rejestracja: 19 lut 2011, 15:30
Lokalizacja: G-dz
Tytuł użytkownika: człowiek-samodział
Płeć:

Post autor: Q_x »

Tomas, jeżeli chodzi Ci nie o papier, tylko o wiedzę co i jak, to sugeruję: udać się do skansenu, znaleźć odpowiedzialnego kierownika (nie kierownika stolarni, tylko badacza-historyka) i wypytać o książki na interesujący Cię temat. Będziesz miał okazję oglądnąć dokładnie interesujące Cię chałupy i zapamiętać/odfotografować detale. Skanseny budownictwa drewnianego to chyba jedyne miejsce, gdzie masz gwarancję tego, że będzie ktoś, kto ogarnia temat akurat domów z bali. Być może cieśle/stolarze będą akurat stawiali coś konkretnego, wtedy możesz podglądać fachowców przy robocie za jakieś 10 czy 15 zł dziennie, ew. podpytać o możliwość dorobienia sobie albo nieodpłatnego popomagania.

Książki możesz znaleźć też np. w bibliotece albo na Alle, gdzie jest cały dział poświęcony zagadnieniu (Konstrukcje drewniane). Poza tym jest sporo materiałów wideo na YT i DVD. To wszystko jeżeli interesuje Cię historyczne podejście, nie współczesny "bal klejony", chociaż i tu się da trochę wygrzebać.
Awatar użytkownika
Tomas
Posty: 19
Rejestracja: 27 mar 2014, 19:35
Lokalizacja: Ostrów Wielkopolski
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Tomas »

Q_x, dzięki! Trochę mi się rozjaśniło w głowie, trafiłeś w sedno sprawy ;-) Myślę, że to jedno z lepszych rozwiązań w moim przypadku.

Filmy na DVD posiadam, dokształcam się na własną rękę w tym kierunku, ale najważniejsza to praktyka. Myślę, że taki skansen to świetna sprawa, tym bardziej że nie interesuje mnie nowoczesne budownictwo. Jeszcze raz dzięki.
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

Lubisz modelarstwo? Zrób na próbę dom z "bala". Kup np. 12/15 mm wałki sosnowe i zbuduj z tego kilka modeli domu. zapałki jako kołki montażowe.
Na początek mała chata z 3 izbami.

Szybko poznasz techniki ciesiółki i niektóre metody.

Np. dawniej murłatę kładło się na belki stropowe. Wówczas krokwie rozpychając się naciągały belki stropowe, dzięki czemu nie miały ugięcia. W niektórych domach, nie było murłaty, tylko krokwie były mocowane przez zamki bezpośrednio do belek. Jedna krokiew(podwójna) jedna belka stropowa. Wówczas przybijało się dodatkową krótką przypustnicę, by okap wyszedł poza ścianę domu.
Obrazek
Dziś stosuje się wieńce opaskowe i to one mają za zadanie przejęcia sił rozciągających krokwi
Przy większych dachach stosuje się jętki, potem płatwie, kleszcze itp. (maja za zadanie usztywnić konstrukcję bez konieczności znacznego zwiększenia przekroju belek a co za tym idzie masy).

Klej wikol czy Superglue moze Ci zastąpić gwoździe czy śruby.

Modelarstwo pozwoli Ci tanio budować domy i uczyć się technik. Nie zwalnia to z podglądania istniejących rozwiązań - i nalezy szukać odpowiedzi - dlaczego takie rozwiązanie było. Bo z początku może się wydawać dziwne, a chodziło np. o izolację domu od podłoża, od wilgoci, było wentylacją itp.

Np. zwyczaj odkładania drwa na opał na ścianę domu, to nie tylko wygoda że blisko. To także ocieplenie ścian na czas zimy (zwiększenie jej grubości).
AdrianK
Posty: 0
Rejestracja: 08 wrz 2017, 09:30
Lokalizacja: Żnin
Płeć:

Post autor: AdrianK »

Sprawdzałem trudność znalezienia kursu w internecie i wpisałem słowa "kurs budowy domów z bali". W Google ukazało mi się kilkanaście stron, z których można wywnioskować, że są dostępne kursy w wymaganym temacie. Pozdrawiam.
Mój blog z poradami.Nie czekaj! Zacznij czytać!
ODPOWIEDZ