Wiesiołek

mniam, mniam...

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Mr. Wilson
Posty: 422
Rejestracja: 27 paź 2010, 22:55
Lokalizacja: xyz
Płeć:
Kontakt:

Wiesiołek

Post autor: Mr. Wilson »

Annael9, napisała - "A gotowaliście może wiesiołka? Bo nie wiem co się z nim robi :-? "

Tak, bardzo często wykorzystuję korzenie wiesiołka w swoich potrawach. Roślina bardzo pospolita, korzenie grube, wydajne, łatwy zbiór i przygotowanie.
1. Starte korzenie dają bardzo kleistą masę i zastępują mi jajka w terenie, mieszam z mąką i robię placuszki o lekko słodkawo-owocowym posmakiem.
2. Korzenie gotuję, tnę na cienkie plasterki i dodaję do innych, sałatkowych roślin.
3. Najprostszy sposób to wrzucić korzenie do gara z innymi składnikami zupy i ugotować.
Las moim domem i najlepszym przyjacielem
INO
Posty: 123
Rejestracja: 13 gru 2009, 18:42
Lokalizacja: Gliwice
Płeć:

Post autor: INO »

Najpierw robisz kleistą mase i mieszasz z mąką ????
Awatar użytkownika
Mr. Wilson
Posty: 422
Rejestracja: 27 paź 2010, 22:55
Lokalizacja: xyz
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Mr. Wilson »

Dokładnie tak.
Las moim domem i najlepszym przyjacielem
Annael9
Posty: 91
Rejestracja: 23 lis 2012, 18:25
Lokalizacja: spod lasu
Płeć:

Post autor: Annael9 »

Dziękuję za odpowiedź. Zaniedbałam wiesiołka kiedy ładnie kwitł. Może dlatego, że susza była i nie rzucał się w oczy. Dopiero teraz gdy jesień sprawia, że usychają trawy, na ziemi spostrzegam bardzo ładne rozety wiesiołka. Wykopałam kilka korzeni, tak przy okazji, ugotowałam, tak na próbę nic nie dodając aby zbadać smak i zachowanie - tak bez dodatków. Klei się rzeczywiście nawet przy obieraniu.
Wypróbuję jeszcze w zupie chwaściano sojowej ( z pokruszonymi suchymi kotletami sojowymi ) oraz jako placek. Okazuje się bowiem, że jest tych korzeni, u mnie w ogrodzie, więcej niż można się spodziewać. :-)
Awatar użytkownika
acia1065
Posty: 183
Rejestracja: 29 lis 2011, 09:51
Lokalizacja: małopolska
Gadu Gadu: 3955209
Tytuł użytkownika: Acia
Płeć:
Kontakt:

Post autor: acia1065 »

Kwiaty wiesiołka można dodawać do sałatek, korzenie po ugotowaniu można też użyć jako składnik sałatek. Nasiona używamy po uprażeniu na suchej patelni, ale w małych ilościach.
"Człowiek jest tym, co je" Feuerbach
ODPOWIEDZ