DORIS

...kącik wodników-szuwarków

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1021
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

DORIS

Post autor: Kopek »

Witam

Na ostatnim zlocie został zrealizowany jeden z projektów budowy łódki. Myślę, że temat warty jest szerszej dyskusji, postanowiłem więc opisać nasze zmagania.

Pomysł zaczerpnięty został z książki Rey’a Mears’a „Bushdraft, czyli sztuka przetrwania”. Na stronie 181 zamieszczonych zostało 9 zdjęć z krótkimi komentarzami. Podobną konstrukcję widać również w 28. sekundzie filmiku reklamującego kolejny program Misia. Przy okazji odradzam jego oglądanie.
filmik

Nasze zmagania w kilku krokach:

Krok 1.
Na zlotowej wyspie odszukałem ustronne miejsce blisko wygodnego miejsca wodowania oraz dostępności materiałów. Ważne wydawało mi się by przy przekładaniu konstrukcji na folię nie narazić jej na przebicie. Tratwę budowaliśmy wspólnie z Grigorem pierwszy raz więc wszystko było robione „na czuja”.

Krok 2.
Zaznaczyliśmy wirtualny środek naszej łajby i za pomocą polowego cyrkla wyznaczone zostały dwa okręgi tak by okrąg zewnętrzny był wpisany w kwadratowy kawałek naszej folii i zostało jeszcze jakieś pół metra zapasu z każdej strony. Teraz mogę dodać, że na dwie osoby wystarczający jest zewnętrzny okrąg o promieniu jednego metra a wewnętrzny o łokieć mniejszy. Można też pokusić się o dwie elipsy by tratwa nabrała bardziej pontonowych kształtów.
[center]Obrazek [/center]

Krok 3.
Wzdłuż linii wyznaczających okręgi nabiliśmy kołki mające na celu utrzymanie „w kupie” na czas montażu gałęzi stanowiących burty.

[center]Obrazek [/center]

Krok 4.
Dalej ułożyliśmy wspomniane wcześniej gałęzie. Muszą być elastyczne. Strasznie to żmudna robota dlatego w tym miejscu dziękuję wszystkim, którzy pomogli.

[center]Obrazek[/center]

Krok 5.
W miejscach gdzie wbite były kołki obwiązaliśmy wiązkę gałęzi sznurkami. Nie trzeba się spinać by wiązka była mocno ściśnięta. Ważne by całość się nie rozjechała. Im więcej wiązań tym lepiej.

Krok 6.
Kolejnym etapem było uformowanie kratownicy. Dobraliśmy odpowiednio kołki i związaliśmy. Wiązać można co drugą krzyżówkę naprzemiennie i po obrysie. Kratownicę trzeba zrobić dokładnie gdyż to ona będzie utrzymywać zasadniczy ciężar załogantów. Podczas tego etepu skończyły nam się sznurki. Nawet pocięcie odciągów z mojego namiotu nie wystarczyło. Pomocy jednak nie odmówili zlotowicze. To ludzkie Pany som. Sznurek dali a mogli utopić.


[center]Obrazek[/center]
[center]Co niektórzy znaleźli inne zastosowanie dla naszej konstrukcji[/center]

Krok 7.
Na rozciągniętej folii ułożyliśmy suche trawy, paprocie, trzciny i co było pod ręką. Tzn. hmm ułożyliśmy. Po cirka setce węzłów przy pierwszej wiązce ostrej trawy rozciąłem sobie łapkę więc pozwoliłem znów wykazać się pomocnikom. Dziękuję.

Krok 8.
Na tak przygotowanym podkładzie umieściliśmy konstrukcję kratownicą do dołu i przystąpiliśmy do zawijania folii i formowania „burt”.

[center]Obrazek[/center]


[center]Obrazek
Zwieńczone dzieło zaczęło z wolna przyciągać gapiów. [/center]

[center]Obrazek
Nad wszystkim czuwało chwiejne oko moderatora. Łajba przeszła odbiór techniczny. Przelewy poszły.[/center]

[center]Obrazek
Można było podjąć nieśmiałe próby wodowania.
[/center]

[center]Obrazek
Jeszcze tylko chrzciny[/center]

[center]Obrazek
Odpowiedni strój i butelka rumu[/center]

I można było ruszać w rejs.
Na brzegu wszyscy w ciszy i skupieniu trzymali kciuki żeby się udało. Ja sam chciałbym w to wierzyć.

[center]Obrazek
Komentarz Doctora. Niezły chłopaki macie GejBołt.[/center]
[center]
Ale sytuację uratowały foczki. Bo to ludzkie Kobiety. Pozdrawiamy Je serdecznie.[/center]

[center]Obrazek[/center]

[center]Obrazek
Pozdrowienia z równika w październiku. Ale my jesteśmy ... . (Ci ze zdjęcia sobie dopiszą)[/center]


Tu jeszcze filmik z rejsowania:
https://plus.google.com/photos/10091404 ... 0464266467


Zdjęcia i filmik zostały zaczerpnięte z galerii zlotowiczów i wykorzystane z premedytacją bez ich wiedzy :). Ludzkie Pany. Nie zabiją. Dadzą się napić.
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Awatar użytkownika
Dźwiedź
Posty: 690
Rejestracja: 22 wrz 2013, 21:25
Lokalizacja: GoldenCity
Tytuł użytkownika: brat cebka
Płeć:

Post autor: Dźwiedź »

Piękna robota ;-)

Ostatnio jakiś program z serii przetrwaj z BG był jak robili podobne ale mniejsze na 2 osoby, z tym że skopali konstrukcję bo kratownicę zostawili u góry tratwy i im się rozsypywały bo przy braku wzmocnienia przy dnie robiła się soczewka i tratwa traciła stabilność.

Trza napisać do Gryllsa by przyjechał do was na szkolenie - sam im kazał robić błędną konstrukcję :mrgreen:
BUK, HUMOR i DZICZYZNA
Awatar użytkownika
Morg
Posty: 470
Rejestracja: 09 mar 2008, 23:29
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1586833
Płeć:

Post autor: Morg »

To "chwiejne oko moderatora" to Bogusław, ja nie jestem taki zapasiony icon_twisted icon_twisted icon_twisted
BUK! HONOR! DZICZYZNA!
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1021
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

Morg pisze:To "chwiejne oko moderatora" to Bogusław, ja nie jestem taki zapasiony icon_twisted icon_twisted icon_twisted
Faktycznie. Sorki 8-)
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Awatar użytkownika
Doczu
Posty: 1284
Rejestracja: 25 mar 2009, 10:25
Lokalizacja: Pinecity
Tytuł użytkownika: Litewski Cham
Płeć:

Post autor: Doczu »

Ja tylko napiszę, że wcale nie łatwiej było to wszystko rozebrać.
Kurna bitą godzinę walczyłem. Ale bez obaw - materiały zostaną ponownie wykorzystane na kolejnych spotkaniach grupy Ś-D na wyspie.
Miałem okazję sobie popływać na niej jeszcze 2 dni po zlocie. Trochę wody nabrała, ale ogólnie ciężka franca była i aż dziw że tyle osób udźwignęła, choć kobitki to lichutkie były :)
Tak czy inaczej oceniając to trzeźwym okiem po 2 dniach tratwa okazała się nad wyraz trwałą konstrukcją, choć w jedną osobę pływać na niej było ciężko ze względu na okrągły kształt.
Awatar użytkownika
Blacku
Posty: 98
Rejestracja: 03 paź 2012, 20:46
Lokalizacja: Czestochowa/okolice
Gadu Gadu: 798183
Tytuł użytkownika: Blacku
Płeć:

Post autor: Blacku »

Następnym razem doczepcie dryfkotwę i potężny maszt. Ja załatwię armaty i płyniemy na wiejską!
Awatar użytkownika
kalyk3
Posty: 270
Rejestracja: 22 lis 2009, 21:51
Lokalizacja: Kraków
Płeć:

Post autor: kalyk3 »

Byłem, pływałem :-D Fajna i porządna rzecz. Aż dziw bierze, że tyle osób się zmieściło i na Doris pływało. W szczytowym momencie to było 6 osób o ile dobrze pamiętam ;-)
“All good things are wild and free.” Henry David Thoreau
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1021
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

Weszło by jeszcze cztery. Tratwa okazała się solidna.





Może warto przerzucić temat do działu Na wodzie.
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Awatar użytkownika
soohy
Posty: 1087
Rejestracja: 26 lip 2010, 22:44
Lokalizacja: Małopolskie, Brzesko
Płeć:
Kontakt:

Post autor: soohy »

A na kolejnym zlocie postawimy dom :!: Przenośny, rzecz jasna. Fajnie że mogłem w minimalnym ułamku przyczynić się do powstania tego cudownego projektu...
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1021
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

Blacku pisze:Ja załatwię armaty
kartoflane działka się zamontuje.
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Przerzucam do działu 'na wodzie', ale tutaj zostawię odnośnik, bo właściwie jest to DIY. :)
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
Pawelom1
Posty: 4
Rejestracja: 01 sty 2014, 17:12
Lokalizacja: Wolbrom
Płeć:

Post autor: Pawelom1 »

Akurat mam ta książke :)
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

następnym razem można pokusić się o budowanie w tej samej technologi następnej łódki:
Obrazek
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1021
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

Kolejną miała być coracle. Może uda się przy kolejnej okazji coś takiego zbudować. Na śląskiej wyspie były niezłe warunki do nauki pływania tym waliskim cholerstwem ale zbyt długo na Doris zeszło. Na pewno była by kupa zabawy.


Z tego co wiem Mistrz Wilson myśli o wykonaniu Doris 2 ale nie zdradzę technologi. Poczekamy do wpisu na blogu.


Nie zapominajmy, że Grigor na ostatnim małym zlocie wykonał zgrabny kajak, którym swobodnie pływał nasz nowy moderator :mrgreen:
"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
ODPOWIEDZ