Anorakoc czyli Wool Blanket Anorak

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Anorakoc czyli Wool Blanket Anorak

Post autor: palowski »

Cześć!

Trochę mnie na forum ostatnio nie było, za co przepraszam. Żeby nadrobić zaległość i zadośćuczynić nieobecności, oddaję w Wasze ręce, nożyce i igły projekcik, który jak przypuszczam zainteresuje sporą część leśnych wyjadaczy, traperów i miłośników klimatycznych wdzianek.

W skrócie: anorak / kangurka z wełnianego koca. Projekt jest w całości od początku do końca mojego autorstwa. Zapraszam do lektury, dziubania i użytkowania.

Koce wełniane jakie są każdy wie: grube, ciężkie, niepakowne, średnio-ciepłe, problematyczne w czyszczeniu, długo schną, brzydko wyglądają. Czyli spełniają wszystkie warunki, by obdarzyć je miłością. Nic przecież nie zastąpi klimatu otulenia się kocem w schronisku po ciężkim dniu nawalanki po szlakach w zimnie, chłodzie i głodzie, zwłaszcza, jeżeli otulamy przy okazji garnuszek herbaty ze śliwowicą. Podobnie przy ognisku, w gęstym lesie, z dala od wielkomiejskich świateł. Siadamy przy ogniu, narzucamy koc i tak do samego rana grzebiemy patykiem w żarze, gadamy, brzdękolimy na gitarce, gapimy się w gwiazdy.

Koc szybko staje się dobrym kumplem, któremu wybaczamy wszystkie błędy.

Przychodzi jednak moment, kiedy ten łatwo dostępny, stosunkowo tani surowiec zaczyna rozbijać się po głowie i raz po raz podsuwać ciekawe myśli z cyklu igły i nitki. Zebrawszy się w sobie postanowiłem poszukać w Internecie inspiracji do uszycia własnego Anorakoca. Kilka forum podsuwało myśli na ten temat, część rad była zupełnie nieprzydatna (np. szycie anoraka z polycottonu lub w zupełnie innym stylu). Nigdzie nie mogłem znaleźć dobrego poradnika i wykrojów do stworzenia swojego prawdziwie traperskiego wełnianego anoraka!

Siadłem więc nad blokiem papieru z nożyczkami, pisakiem i taśmą klejącą i w godzinę wyciosałem z tego papierowy model mojej wymarzonej kurteczki - dopasowany, ale miejscami swobodny krój, wysoka garda, wygodny kaptur, swobodne rękawy. Po przerzuceniu papierowego modelu na projekt w komputerze uzyskałem pierwsze wytyczne co do odszycia Anorakoca.

Pierwszy model był już ze mną na wycieczce do Tyńca, gwarantuje ciepło, umiarkowaną ochronę przed wiatrem, [...] styl i klimat.

Na razie zdjęć nie mam - obiecuje nadrobić, chociaż z aparatem to jestem raczej pokłócony.

Podsyłam w zamian za to poprawiony, dopracowany i gotowy do użycia wykrój. Poszczególne elementy względem siebie zachowują tę samą skalę. Narzucone są na siatkę, której jedno oczko odpowiada 1cm^2. Wszystkie wymiary podane są co prawda orientacyjnie, ale stosując je kropka w kropkę odszyjecie anorak, który będzie pasował na osobę taką, jak ja: 186 cm, 92 kg, rozmiar amerykański M-L, cywilny turystyczny L. Linie czarne to linie cięcia, linie czarne przerywane to linia zagięcia, inie kolorowe mają na celu pomoc w rozeznaniu się w projekcie i określeniu długości poszczególnych odcinków, jak również pomóc do dopasowaniu puzzli. Uwaga do kaptura: prostokąt łączący obie połówki musicie wymierzyć metodą prób i błędów, prawdopodobnie potrzebny będzie ciut węższy, co do długości ciężko mi stwierdzić.

Użyłem półtora koca WP, tego szarego. Konieczne są dobre nici, im grubsze tym lepsze.
Konieczne do odszycia są dobre nożyczki (ja używałem medycznych, których aukcję podsunął ostatnio mgr_scout, tną idealnie), marker do oznaczania wykrojów, przydatnych może być kilka szpilek.

Kolejność szycia:
1. wszywamy gardę, zaczynając od dołu, tj. od splotu słonecznego / klaty, ostatnie 4 cm kołnierza na karku zostawiamy niezaszyte - po wszyciu drugiej połówki gardy łączymy oba fragmenty i zaszywamy solidnie
2. doszywamy do pleców i do klaty dwa największe prostokąty (dół pleców i brzuch), nie zapominając o wcześniejszym doszyciu kieszeni kangurzej
3. zaszywamy boki do pach (opcjonalnie można zostawić kilka centymetrów rozcięcia nad dolną krawędzią dla lepszego dostępu do kieszeni w spodniach i szpeju na pasie)
4. doszywamy rękawy - najpierw po obwodzie, później szew wzdłuż aż po nadgarstek
5. zszywamy boki kaptura z prostokątem środkowym
6. doszywamy kaptur do gardy zaczynając od środka, najpierw w lewo, później w prawo - kaptur zakończy się wcześniej niż garda, nie dochodzi do je krawędzi pionowej

Ścieg: dowolny, byle trzymał. Można na okrętkę, można inaczej, jak kto woli. Byle solidnie i rozsądnie gęsto. Należy dodać wzmocnienia w miejscu wszycia gardy w prostokąt "brzuszny".

Wszystkie wolne krawędzie należy zabezpieczyć - podwinąć 1 cm i obszyć.

W celu wykończenia Anorakoca sugeruję zdobienie krajką wokół kaptura, na mankietach i przy kieszeni kangurzej. Zapinanie gardy najlepiej rozwiązać guzikami lub wpleść sznurek w zakupione na allegro w dziale rycerstwo "haftki - zapięcia do strojów" (użyłem 15mm, zamówiłem same oczka).

Przypuszczam, że nie opisałem wszystkich zagadnień i pewnie urodzi się wiele pytań. Proszę walić śmiało. Nie ukrywam, że ogólnie nad projektem pewnie będziecie musieli się trochę nagłówkować i w kilku miejscach wykazać inicjatywą własną, ale ogólnie rzecz biorąc sprawa jest bardzo prosta.

Proszę także o uszanowanie praw autorskich ;-)

Obrazek
Awatar użytkownika
Danko
Posty: 17
Rejestracja: 31 paź 2013, 22:51
Lokalizacja: Gdańsk
Płeć:

Post autor: Danko »

Pomysł fajny.
Masz jakieś fotografje gotowego wdzianka? Czy dopiero "się robi"? Jestem ciekawy. Myślę o zrobieniu kangurki ale z brezentu (z pałatki?). Może coś bym zaczerpnął.
Awatar użytkownika
Kopek
Posty: 1030
Rejestracja: 10 mar 2009, 11:00
Lokalizacja: Z największej dziury
Tytuł użytkownika: TRAMPek łikendowy
Płeć:

Post autor: Kopek »

Masz jakieś fotografje gotowego wdzianka?
palowski pisze: Na razie zdjęć nie mam - obiecuje nadrobić, chociaż z aparatem to jestem raczej pokłócony.
Przydatność kocyka studiuję już od jakiegoś czasu. Tu koleś szyje wdzianko.


"Czasem- i mówię to zupełnie szczerze - żal mi, że nie wychowano mnie jak włóczęgi. Nie związanego z żadnym miejscem, obowiązkami i ludźmi.

www.kopsegrob.blogspot.com
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Post autor: palowski »

w ten weekend jestem mocno zajęty obsługą KFG, więc raczej spaceru z anorakiem nie będzie, nie mniej jednak - tak, pierwszą sztukę odszyłem, na podstawie doświadczeń poprawiłem nieco wykrój. drugiej sztuki na razie nie planuję - chyba, że znajdzie się kupiec na sztukę numer jeden, będę wtedy mógł przeznaczyć środki na zakup kolejnej porcji materiału.

poważnie zastanawiam się nad użyciem tego samego wykroju do stworzenia anoraka z tkaniny pałatkowej, ale jak na razie ograniczony jestem dostępnością materiałów - co najwyżej "drelich na odzież roboczą", za to w kolorze oliwkowym i jasnobrązowym.

EDYTA:
jeszcze dodam, gdyby to nie było jasne - kolorowe linie na wykroju należy interpretować jako wskazówkę do łączenia krawędzi, tzn. krawędź pomarańczowa do krawędzi pomarańczowej, niebieska do niebieskiej itd.

przytoczony filmik jest o tyle ciekawy, że pokazuje wykonanie płaszcza w terenie. patrząc z perspektywy założeń mojego projektu minusem filmiku jest prostota kroju. wykonanie czegoś takiego w terenie, w sytuacji przymusowej lub podbramkowej odwraca oczywiście całą sytuację i im prościej - tym lepiej, lecz mi zależało na konkretnym kroju, konkretnych właściwościach. wzór "T" był też krytykowany na niektórych forach za zbyt ciasne pachy i ogólnie miejscami źle układający się materiał. ponadto porzuciłem krój "T" z uwagi na doświadczenia z zakupionym ostatnio na allegro wełnianym kaftanem typu "indianie z gór" - jest odszyty praktycznie z 4 kwadratów, ale cierpi na tym wygoda. w ramach ciekawostki mogę wrzucić orientacyjny krój, ale osobiście wolę przysiąść chwilkę dłużej i uzyskać lepszy efekt - wykonanie od A do Z mojego Anorakoca zajęło mi luźnym tempem trzy dni, około 12 godzin.
Awatar użytkownika
GawroN
Posty: 649
Rejestracja: 18 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Chorzów / Śląsk
Gadu Gadu: 1519631
Tytuł użytkownika: Szczupły blondyn
Płeć:

Post autor: GawroN »

palowski pisze:zajęty obsługą KFG, więc
Krakowski Festiwal Górski ??
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Post autor: palowski »

GawroN pisze:
palowski pisze:zajęty obsługą KFG, więc
Krakowski Festiwal Górski ??
zgadłeś :)

EDYTA: dodaję obrazkową instrukcję, która mam nadzieję pozwoli zrozumieć sposób składania elementów

Obrazek
Awatar użytkownika
GawroN
Posty: 649
Rejestracja: 18 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Chorzów / Śląsk
Gadu Gadu: 1519631
Tytuł użytkownika: Szczupły blondyn
Płeć:

Post autor: GawroN »

palowski pisze:GawroN napisał/a:
palowski napisał/a:
zajęty obsługą KFG, więc
Krakowski Festiwal Górski ??


zgadłeś :)
A co tam robisz ?? Mi się marzy ta impreza ale zawsze coś mam - najczęsciej urodziny ojca, a jak nie to to sraczka, jak nie sraczka, to żona coś sobie ubzdura, jak żona czegos sobie nie ubzdura, to z chłopakami na narty ucieknę w alpy i tak co roku. Zawsze coś.
Awatar użytkownika
Tanto
Administrator
Posty: 1073
Rejestracja: 26 sie 2007, 19:17
Lokalizacja: Szczecin
Gadu Gadu: 1743064
Płeć:

Post autor: Tanto »

palowski pisze:...co najwyżej "drelich na odzież roboczą", za to w kolorze oliwkowym i jasnobrązowym.
Ten drelich masz dostępny w jakimś sklepie sprzedającym niewielkie ilości?
"...wszystkie koty z pyszczkami, które wyglądają, jakby ktoś wkręcił je w imadło, a potem wielokrotnie walił młotkiem owiniętym skarpetą, są Prawdziwmi kotami."
Awatar użytkownika
palowski
Posty: 332
Rejestracja: 18 kwie 2008, 14:07
Lokalizacja: Podbeskidzie
Gadu Gadu: 5301996
Tytuł użytkownika: wiszę w hamaku
Płeć:

Post autor: palowski »

GawroN pisze:
palowski pisze:GawroN napisał/a:
palowski napisał/a:
zajęty obsługą KFG, więc
Krakowski Festiwal Górski ??


zgadłeś :)
A co tam robisz ?? Mi się marzy ta impreza ale zawsze coś mam - najczęsciej urodziny ojca, a jak nie to to sraczka, jak nie sraczka, to żona coś sobie ubzdura, jak żona czegos sobie nie ubzdura, to z chłopakami na narty ucieknę w alpy i tak co roku. Zawsze coś.
jak będziesz kiedyś wolny od obowiązków to polecam wycieczkę.
dla każdego coś miłego, ale trzeba mieć świadomość, że główny trzon imprezy, tzn. prelekcje i filmy, są ukierunkowane głównie na alpinizm/himalaizm oraz freeride narciarski i rzadziej snowboardowy. atrakcyjne są też panele dyskusyjne / warsztaty, tam z kolei trochę mniej ekstremalne, a trochę bardziej praktyczne tematy.
o giełdzie sprzętu nie będę się rozwodził, bo wiadomo - szpejoza pełną gębą :)

ale my tutaj o Anorakocu, więc...
Ten drelich masz dostępny w jakimś sklepie sprzedającym niewielkie ilości?
Bonotex przy ulicy Cieszyńskiej w Bielsku-Białej. Dawno nie sprawdzałem, ale w okolicach czerwca, kiedy to ostatni raz się z nimi widziałem, leżały belki takiego materiału.
pisząc "drelich" miałem na myśli tkaninę grubości i o splocie bardzo podobnym do amerykańskiego NYCO z mundurów BDU, ale prawdopodobnie bez domieszki nylonu czy innego poliestru (panie z obsługi nie posiadają wiedzy na temat gramatury i składu, więc oceniałem okiem). tkanina jest też bardziej miękka. sprzedaż detaliczna w okolicach 12 zł za mb (nie jestem pewien). kolory w sam raz na leśną kangurkę/smocka

[ Dodano: 2013-12-27, 17:54 ]
dodaję nowy post, bo niesie ze sobą nowość.

Byłem na spacerze, nadarzyła się okazja do fotek, oto one:
(przepraszam, ale wcześniej po prostu nie miałem nikogo "pod ręką" kto mógłby mi zrobić te kilka zdjęć, a pani z pieskiem w parku pytał nie będę, bo na zboczeńca wyjdę)

1. kołnierz rozpięty

Obrazek

2. kołnierz rozpięty, kaptur na łeb

Obrazek

3. kaptur na łbie, widok od tyłu

Obrazek

4. widok z boku

Obrazek

5. kołnierz zaciągnięty

Obrazek

6. kołnierz zaciągnięty, kaptur na łeb

Obrazek

7. siedzę sobie

Obrazek

twarz musiałem w większości zamazać, bo po prostu robiłem bardzo dziwne miny, które do publikacji się nie nadają.
jak widać bluza jest za szeroka w ramionach, ale są to zdjęcia wersji pierwszej, przezentowany wykrój ma już zmodyfikowane ramiona

mam 186 cm wzrostu, ważę 92 kg, mundury amerykańskie M-L
Awatar użytkownika
Danko
Posty: 17
Rejestracja: 31 paź 2013, 22:51
Lokalizacja: Gdańsk
Płeć:

Post autor: Danko »

Nie no :shock: , wypas. Liczyłem że wyjdzie coś w rodzaju trapersko-pionierskiej bylejakości wizualnej ale za to praktyczne. W tym to bym nawet po mieście nie wstydził się chodzić. Jak ze sklepu. Szacun
ODPOWIEDZ