jak zakładać te rakiety śnieżne?

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

tre33
Posty: 274
Rejestracja: 10 cze 2013, 10:18
Lokalizacja: południe
Tytuł użytkownika: pseudonim Loretta
Płeć:

jak zakładać te rakiety śnieżne?

Post autor: tre33 »

Witam Wszystkich
Mam nadzieję, że już wszyscy wrócili ze zlotowych wojaży :)
Mam następujący problem- mam takie, jak na zdjęciach, zabawki. Pytanie brzmi- jak je prawidłowo wiązać?
Szukałem od dawna, ale wszędzie trafiam tylko na rozwiązane, albo zasłonięte butem :-/

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Jakieś wskazówki lub link?
Z góry dzięki i pozdrawiam:)
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Pierwszy raz widzę takie, ale istnieje opcja (oczywiście hipotetycznie), że walisz palce w pętle, a reszte owijasz dookoła kostki i masz tą 'klapiącą' wersję, ew. to samo + przeciągnięcie przez tylne kółeczka i masz tą stabilną (najpierw dookoła kostki, potem drugie okrążenie przez kółeczka i do zamknięcia). Pewnie jakbym złapał w ręce to byłoby łatwiej coś wymyślić - może ktoś takie ma, to napisze więcej.
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
taki robaczek
Posty: 212
Rejestracja: 12 wrz 2011, 19:49
Lokalizacja: Zagłębie
Płeć:

Post autor: taki robaczek »

Obrazek

Tutaj wiążą "na sztywno". Być może przy małej powierzchni rakiety ma to sens bo przy dłuższej to tylko tak jak napisał w pierwszym wariancie AP czyli z luźną piętą.
Kocham zwierzęta.
Są takie pyszne ......
Awatar użytkownika
Abscessus Perianalis
Posty: 919
Rejestracja: 24 mar 2010, 06:38
Lokalizacja: CK / Wa-wa
Gadu Gadu: 1505060
Tytuł użytkownika: Dziki Dzik
Płeć:

Post autor: Abscessus Perianalis »

Przy małych rakietach na podejściach luźna pięta jest niezbędna, inaczej trzeba bokiem hasać.
"Żyj tak, aby twoim znajomym zrobiło się nudno, kiedy umrzesz."

"Pokonał ich swoją siłą, poraził skrzeniem, oślepił światłem, ogłuszył rykiem, padł na nich strachem, zmógł mocą po stokroć większą niż ich pospólna siła."

Forumowa Facebookowa Grupa Szturmowa: http://www.facebook.com/groups/160111940703089/
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Pierwsze słyszę/ czytam aby rakiety wiązać na sztywno. Tu stosowano pasek biegnący przez piętę niczym w sandałach. Nie znam się na tym ale od pewnego czasu drążę temat. Tylko rakiety "nowej generacji" mają wiązanie, ALE, stosuje się w tym przypadku ruchomą piętkę...
Okiem naszych obiektywów http://yaktrafotografia.jimdo.com/
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

te są tak krótkie, że nie ma to znaczenia wolna pieta czy nie. Uwolnienie pięty w tym wypadku nie daje prawie nic, będzie jak w klapach.
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1050
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

Te rakiety bardzo przypominają drugowojenne rakiety strzelców alpejskich ( o ile się nie mylę co do formacji) Tu można obaczyć:
http://www.panzergrenadier.net/forum/vi ... 2&p=100301
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
Awatar użytkownika
yaktra
Posty: 823
Rejestracja: 05 kwie 2010, 18:57
Lokalizacja: z krainy szaraka
Tytuł użytkownika: tropiciel/ fotograf
Płeć:
Kontakt:

Post autor: yaktra »

Zirkau pisze: Uwolnienie pięty w tym wypadku nie daje prawie nic, będzie jak w klapach.
Patrząc na zdjęcie z linki Dęba, fakt, niewiele są większe od buta, tyle, że znów mamy do czynienia z wojskowym sprzętem, zatem, niekoniecznie funkcjonalnym. Nie sądzę aby zdały dobrze rolę jak te w których pomykali traperzy. Tym bardziej, że polowano na zasadzie stawiania wnyków, sideł, pułapek, ślimaków czy zapadni. Tego typu "sprzęt" rozstawiano na dużych odległościach które pokonywano pieszo, tylko pieszo. Takie tereny jak Ameryka północna, Kanada, Tajga Tundra ma raczej ciężkie śnieżne zimy. Gdzieś już miałem okazję oglądać zdjęcia traperów podpartych o rakiety, sięgały prawie do pasa.
Pewnie, że chciałbym i takie jak te, aluminium, zapewne "lekutkie", ja bym się cieszył...
Awatar użytkownika
Zirkau
Posty: 1972
Rejestracja: 29 maja 2010, 09:38
Lokalizacja: Zirkau
Płeć:

Post autor: Zirkau »

yaktra pisze:
Zirkau pisze: Uwolnienie pięty w tym wypadku nie daje prawie nic, będzie jak w klapach.
Patrząc na zdjęcie z linki Dęba, fakt, niewiele są większe od buta, tyle, że znów mamy do czynienia z wojskowym sprzętem, zatem, niekoniecznie funkcjonalnym. .
nie zarzucaj wojskowemu sprzętowi braku funkcjonalności. Komfortu, to i owszem. Takie rakiety to i tak 2x większa powierzchnia niż samego buta.

Te kanadyjskie rakiety, traperskie, długie, na świeży śnieg, przy tej długości musiały mieć już wolną pietę, bo inaczej śnieg masz na głowie. Poza tym, łatwiej je suwać do przodu niż podnosić cały cieżar + jeszcze ciężar nasypowy śniegu.

Dla mnie traperskie są długie, nie z powodu fizycznych właściwości śniegu a raczej ich konstrukcji ( łezka )
Zastanawia mnie natomiast funkcjonalność tych nowoczesnych, bo wydają się małe w porównaniu do traperskich. A masa ich tez nie jest mała. Można porównać do pary nart, które są dużo dłuższe (nie przeliczałem na powierzchnię, ale pewnie cm2 może waży podobnie).
Awatar użytkownika
Dąb
Posty: 1050
Rejestracja: 08 lut 2008, 19:47
Lokalizacja: Gorzów
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Dąb »

yaktra pisze:, tyle, że znów mamy do czynienia z wojskowym sprzętem, zatem, niekoniecznie funkcjonalnym
W linku podanym prze zemnie można wyczytać coś takiego:
"those are pretty much the standard design for European snowshoes used since about the 1800's"
Czyli w wolnym tłumaczeniu:
Te rakiety są standardowym modelem używanym od około tysiąc osiemsetnego roku.
Do tego przypominają też tradycyjne japońskie rakiety nazywane“Wakanjiki”:
http://www.osaka-taki.com/en/tour_info/ ... hoto03.jpg
Więc co do funkcjonalności to może być różnie.
https://www.instagram.com/whittling_bushcraft/

Cała tajemnica wiedzy puszczańskiej, tkwi tylko i wyłącznie w chęci jej zdobycia. Nie są potrzebne do tego niezmierzone odmęty pierwotnej puszczy. Nie jest potrzebny super sprzęt czy ubranie rodem z kosmicznych technologi. Wystarczy chcieć, oglądać, czytać i próbować. Nie zrażać się niepowodzeniami. Proste - ale to cała tajemnica. Szkoda, że większość adeptów leśnej ścieżki nie potrafi tego zrozumieć...

"Płyń pod prąd - z prądem płyną tylko śmieci "
tre33
Posty: 274
Rejestracja: 10 cze 2013, 10:18
Lokalizacja: południe
Tytuł użytkownika: pseudonim Loretta
Płeć:

Post autor: tre33 »

Bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem. Jest dla mnie naprawdę bardzo pomocne :-)

No i chyba nawet udało mi się złapać jaką koncepcję. Patrząc na przesłane od Was zdjęcia w końcu chyba wyszło. Martwi mnie jednak słabe łączenie pięty- zerknijcie krytycznie:

Obrazek
Obrazek
Obrazek


Proszę się nie sugerować wielkością- buty pokazane na zdjęciach należą do mnie, więc rozmiar ok 48 :oops:
Są bardzo lekkie. Spróbowane przez chwilę zeszłej zimy, mimo złego przyczepienia (też sądziłem, że powinny klapać, a nie być na stałe), spisywały się zachęcająco.
ODPOWIEDZ