Kuchnia polowa Activia

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
hejtyniety
Posty: 686
Rejestracja: 08 maja 2010, 17:50
Lokalizacja: Katowice
Tytuł użytkownika: Warsztat 77 Katowcie
Płeć:

Kuchnia polowa Activia

Post autor: hejtyniety »

Tak po prawdzie, to jest to trochę naciągana kuchnia polowa i z tymi prawdziwymi, z wojska, zbyt wiele wspólnego nie ma. Co prawda jeden kolega coś przebąkiwał, że chce te kuchnie wykonywać w stylistyce wojskowej i ściągać na polski rynek, pytanie tylko po co. Ale przejdźmy meritum!

Obrazek

Konstrukcja kuchni jest prosta, ot koza tylko, że zamiast górnej farelki ma kociołek na zupę. Wykonana jest z cienkiej blachy (ok.1mm), co początkowo budziło moje wątpliwości ze względu na ryzyko szybkiego przepalenia się ścianek. Na szczęście bezzasadnie, ale to tym za chwilę. Garnek ma ok. 14 l, i jest płaskodenny, bo może być dużym ułatwieniem jakby ktoś chciał np. pogrzać zawartość na gazie. Nie ma też problemu, żeby zawiesić go nad klasycznym ogniskiem. Komin z nierdzewki, nie za długi, ale wystarczający, żeby zbierać cały dym (a przy mokrym drewnie kuchnia potrafi mocno zadymić). Na uwagę zasługuje jeszcze fakt, że prześwit między paleniskiem a garnkiem jest niewielki – pierwszą moją myślą było włożenie palnika gazowego, co umożliwiłoby przygotowanie zupy w domu i jedynie pogrzanie jej na miejscu imprezy.

Obrazek

Gotowanie jest proste, łatwo wyczuć kuchnie. Dużym plusem jest fakt, że kuchnia jest strasznie energooszczędna – naprawdę mała ilość paliwa wystarcza do wielogodzinnego gotowania. To właśnie sprawia, że mimo lekkiej konstrukcji i cienkich ścianek kociołek będzie służył długo – nie ma potrzeby grzać go do białości – wystarczy kilka patyków a zupka będzie radośnie bulgotać. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę z ograniczeń które niesie za sobą brak możliwości regulacji wysokości nad płomieniem – łatwo jest przypalić gęste potrawy – kuchnia przeznaczona jest raczej na wodne eintopf’y takie jak grochówa, żur czy inny bogracz-gulasz.

Obrazek

Podsumowując w cenie ok 250zł otrzymujemy bardzo fajne narzędzie pozwalające nam tanio i w każdych warunkach wykarmić całą grupę ludzi. W komplecie znajduje się dopasowana do garna pokrywka i chochla. Dobrym pomysłem jest dołożenie grubych, skórzanych rękawic roboczych – to w końcu otwarty ogień, poza tym kuchnia posiada uchwyty do przenoszenia, więc w razie czego będzie ją czym chwycić. Patrząc na ilość potrzebnego paliwa do jego przygotowania powinien starczyć zwykły sekator – parę patyków i można gotować!
Śląskie Knifesession - każdy pierwszy czwartek miesiąca w barze Dixie w Katowicach, start 17.00
Awatar użytkownika
Marshall
Posty: 694
Rejestracja: 25 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Gdańsk, Łomża
Gadu Gadu: 63140
Tytuł użytkownika: f o t o g r a f
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marshall »

Brak mi rozsądku więc również zakupiłem (Zabawka nr DL188294403).

W ostatni weekend poleciał rosół oraz grochówka. Sprzęt jest rewelacyjny!!
Sent from my Baobab Tree. Marshall® | Adam Marczak
Awatar użytkownika
Michal N
Posty: 1186
Rejestracja: 16 lut 2009, 21:47
Lokalizacja: Warszawa-Mokotów
Gadu Gadu: 9361862
Tytuł użytkownika: Metyl Podgrzybek
Płeć:

Post autor: Michal N »

Normalnie rozpusta :-)
Obrazek
Awatar użytkownika
Prowler
Posty: 782
Rejestracja: 28 wrz 2009, 18:38
Lokalizacja: Białystok
Tytuł użytkownika: motórzysta
Płeć:

Post autor: Prowler »

fajny sprzęcior. Gdybym miał pare groszy w zanadrzu już bym marudził komu trzeba jakie to nam (w domyśle mi) niezbędne :mrgreen: co do regulacji wysokości myślę ,że można by to rozwiązać prostym patentem


ps. (3 ceowniki. Po bokach dokręcamy dwa, połączone jednym z góry, w górnym dziureczka przez którą przekładamy gwintowany pręt zagięty od dołu w hak, na pręcik od góry podkładka i nakrętka motylkowa z dużymi skrzydełkami i gotowe prościej się chyba nie da żeby sensownie było)
Podobno grzeczni chłopcy idą do nieba, a niegrzeczni idą ... tam gdzie chcą
"boga nie ma jest motór"
kanał yt https://www.youtube.com/user/83Prowler/ ... shelf_id=0
Awatar użytkownika
jm48
Posty: 195
Rejestracja: 18 lut 2011, 00:46
Lokalizacja: Chęciny Czerwona G.
Płeć:

Post autor: jm48 »

Doktorku bierzesz to :mrgreen: cudo na zlot?
ślepy herbu ślepowron
Awatar użytkownika
Marshall
Posty: 694
Rejestracja: 25 lut 2011, 23:27
Lokalizacja: Gdańsk, Łomża
Gadu Gadu: 63140
Tytuł użytkownika: f o t o g r a f
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Marshall »

jm48 pisze:Doktorku bierzesz to :mrgreen: cudo na zlot?
Tu mogę robić za PiaR Menedżera / Rzecznika dr Hejtyniety:
- Tak, doktor Hejtyniety zabiera to urządzenie na Zlot Jesienny.
Sent from my Baobab Tree. Marshall® | Adam Marczak
Awatar użytkownika
jm48
Posty: 195
Rejestracja: 18 lut 2011, 00:46
Lokalizacja: Chęciny Czerwona G.
Płeć:

Post autor: jm48 »

:mrgreen: może da się na tym większy - np 25l -30l garnuszek postawić? Wiadomo będzie wyżej... Ale Chili bardziej podatne na przypalenie, no i już nie będzie tak oszczędnie z opałem... Bo inaczej - 3-4 breżniewki... jedną mam (nie od wolfa78)
ślepy herbu ślepowron
Awatar użytkownika
Bubel
Posty: 556
Rejestracja: 08 wrz 2011, 16:20
Lokalizacja: Łódź
Gadu Gadu: 729611
Płeć:

Post autor: Bubel »

to już nie lepiej nad żarem zaimprowizowac ruszt z drutu żebrowanego 12mm? uniwersalnie byłoby <mikro offtop propo zlotu>
Awatar użytkownika
MlKl
Posty: 582
Rejestracja: 19 paź 2010, 12:51
Lokalizacja: Błonie
Płeć:

Post autor: MlKl »

jm48 pisze::mrgreen: może da się na tym większy - np 25l -30l garnuszek postawić? Wiadomo będzie wyżej... Ale Chili bardziej podatne na przypalenie, no i już nie będzie tak oszczędnie z opałem... Bo inaczej - 3-4 breżniewki... jedną mam (nie od wolfa78)
Podpowiadam rozwiązanie - mój gar stoi na trzech nogach od przemysłowego regału - to zimnogięty ceownik z dospawaną płaską stopką. Mogą to być równie dobrze rurki z dospawanymi płaskownikami, wbite w ziemię. Zapewniają stabilną pozycję i swobodę w regulowaniu ognia pod garem.

Rozwiązanie wielokrotnie wypróbowane. :)

Obrazek
Awatar użytkownika
jm48
Posty: 195
Rejestracja: 18 lut 2011, 00:46
Lokalizacja: Chęciny Czerwona G.
Płeć:

Post autor: jm48 »

Za późno żeby zrobić będziemy improwizować :-/ :mrgreen:
ślepy herbu ślepowron
ODPOWIEDZ