Pochwal się swoim łukiem (custom bows;)

Moderatorzy: Morg, GawroN, thrackan, Abscessus Perianalis, Valdi, Dąb, puchalsw

Awatar użytkownika
johnson
Posty: 146
Rejestracja: 20 lut 2012, 12:32
Lokalizacja: NW
Gadu Gadu: 6318866
Tytuł użytkownika: Rebel Inside
Płeć:

Pochwal się swoim łukiem (custom bows;)

Post autor: johnson »

Temat dla tych co nie stawiają siebie za wysoko ponad zwierzętami i czują w sobie drapieżnika ;).
Oczywiście nie neguję przydatności umiejętności robienia miski i znania się na leśnych roślinach (nie mylić miski z łyżką), jednak łuk, strzała i sznurek to jest TO.
Zaczne od zestawienia swoich łuków w kolejności chronologicznej:



Zabrałem się za następny. Kolejny jesion. Tego już chcę wykonać w całości w terenie. Nie mogę teraz wrzucić fotek.
Zapraszam.
Ostatnio zmieniony 14 cze 2013, 10:15 przez johnson, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 832
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

:mrgreen:
pepton
Posty: 7
Rejestracja: 16 sty 2013, 19:13
Lokalizacja: Hrubieszów
Płeć:

Post autor: pepton »

Proponuję rozszerzyć ten temat również o tarcze łucznicze ;-)
Awatar użytkownika
johnson
Posty: 146
Rejestracja: 20 lut 2012, 12:32
Lokalizacja: NW
Gadu Gadu: 6318866
Tytuł użytkownika: Rebel Inside
Płeć:

Post autor: johnson »

pepton pisze:Proponuję rozszerzyć ten temat również o tarcze łucznicze ;-)
Zgadzam się. Karton od pizzy wypchany czymkolwiek daje rade ;)
Annael9
Posty: 91
Rejestracja: 23 lis 2012, 18:25
Lokalizacja: spod lasu
Płeć:

Post autor: Annael9 »

Też bym tak chciała, ale moje niewieście łapki nie potrafią. Chociaż zastanawiam się jak to jest. Oglądałam filmik, w tytule było jak wykonać prymitywny łuk, ale gdy doszło do momentu gdy człowiek ów po wycięciu odpowiedniej gałęzi przymierzył się do jakiejś mechanicznej piły, ja się zniechęciłam i to bardzo. Powinno być prymitywnie. Ot co.
Jesionów w okolicy jakoś nie widzę, może słabo się rozglądałam. Jakie inne drewno byłoby dobre? I jakiej grubości gałąź potrzebujesz wyciąć aby taki ładny łuk wyciosać?
Acha, a to drzewa nie boli jak do niego strzelasz?
Ale filmiki bardzo mi się podobały i łuk też :-)

A sznurek z czego zrobiłeś? Z korzeni, pokrzywy czy ze sklepu?
To może potrafiłabym się nauczyć, zrobić linkę :)
Awatar użytkownika
Niemir
Posty: 86
Rejestracja: 14 cze 2009, 13:18
Lokalizacja: Tomaszów Lub/Lublin
Gadu Gadu: 13993064
Płeć:
Kontakt:

Post autor: Niemir »

Może być nawet brzoza. Na początek będzie łatwo (tak przynajmniej ja sądzę). Drewno raczej miękkie, łatwe do pozyskania. Swój łuk w całości zrobiłem dłutem (bez młotka, tylko struganie) i wygładzanie papierem ściernym. Niestety znajomy przesadził i trzasnął mu w rękach.
Cięciwy skręcałem wiele razy. Z lnianej dratwy. Jeden koniec wiązałem do klamki, sznurek naciągałem, skręcałem patykiem i po pewnym czasie sam zaczynał się zwijać podwójnie. Znajomy zmodyfikował tę technikę i skręcanie patykiem zastąpił wiertarką ;P dużo szybsze i cięciwa skręcona równo i mocno.
Awatar użytkownika
Grigor
Posty: 167
Rejestracja: 25 paź 2010, 18:07
Lokalizacja: Łask- Łódzkie
Płeć:

Post autor: Grigor »

Ludzie, tyle fajnych pomysłów wrzucacie, smaku narobicie a mi na razie czasu brakuje. Kiedyś kupiłem książkę J. Jankowskiego "Kusza i Łuk". Teraz żeś Jurku obudził we mnie drapieżnika, jeszcze trochę się z uczelnią pomęczę i skorzystam z tego zacnego dzieła :mrgreen:
Prawdziwą porażką jest nie przegrać, lecz w ogóle nie podjąć walki.
Awatar użytkownika
johnson
Posty: 146
Rejestracja: 20 lut 2012, 12:32
Lokalizacja: NW
Gadu Gadu: 6318866
Tytuł użytkownika: Rebel Inside
Płeć:

Post autor: johnson »

Annael9 pisze:Jesionów w okolicy jakoś nie widzę, może słabo się rozglądałam. Jakie inne drewno byłoby dobre? I jakiej grubości gałąź potrzebujesz wyciąć aby taki ładny łuk wyciosać?
Acha, a to drzewa nie boli jak do niego strzelasz?
Ale filmiki bardzo mi się podobały i łuk też :-)

A sznurek z czego zrobiłeś? Z korzeni, pokrzywy czy ze sklepu?
To może potrafiłabym się nauczyć, zrobić linkę :)
:) O jesiony nie jest łatwo.Od jesona lepszy jest wiąz a ewentualnie akacja (mi akacja nie podeszła). Gałąź o średnicy 6 - 8 cm. Sznurek miałem ze sklepu. Plecenie zostawiam na przyszłość.
Myślę że drzew to nie boli ;). Dzięki za dobre słowo o łukach i filmikach :).

Grigor No to do roboty.. Nie zostawiaj tego na wrzesień ;)
Awatar użytkownika
lukasz_sp
Posty: 255
Rejestracja: 21 sty 2011, 13:55
Lokalizacja: Olsztyn
Płeć:

Post autor: lukasz_sp »

Myślę że łatwiej będzie znaleźć jesion niż wiąz czy akację... No chyba że piszecie z poza terytorium Polski?
Awatar użytkownika
johnson
Posty: 146
Rejestracja: 20 lut 2012, 12:32
Lokalizacja: NW
Gadu Gadu: 6318866
Tytuł użytkownika: Rebel Inside
Płeć:

Post autor: johnson »

No nie wiem czy można tak to rozsądzać tzn traktować Polske jako całość i mówić co łatwiej znaleźć u kogoś innego w okolicy. Wiem, że za jesionem trzeba się w moim rodzinnym mieście nachodzić, natomiast tu gdzie teraz jestem jest tego jakby więcej. Łuk z jarzębiny też daje rade.
Awatar użytkownika
birken1
Posty: 832
Rejestracja: 11 sty 2010, 18:59
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Płeć:

Post autor: birken1 »

Raczej chodziło o to że akacje w Polsce nie występują.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Robinia_akacjowa ale tego to jest od ... yyyy...ten, no...
dużo znaczy
Awatar użytkownika
johnson
Posty: 146
Rejestracja: 20 lut 2012, 12:32
Lokalizacja: NW
Gadu Gadu: 6318866
Tytuł użytkownika: Rebel Inside
Płeć:

Post autor: johnson »

Birken, coś sie jakasz chłopie.. ;). Jeśli już tłumaczysz co kolega miał na myśli to wytlumacz to z wiązem jeszcze.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tego mam ambicje zrobić tylko za pomocą Marion. Nie musi wyglądać, ważne żeby działał.

Edita:
A tak w ogóle to odkąd mam ten toporek to more używam tylko w kuchni...
Lazau
Posty: 154
Rejestracja: 28 paź 2012, 22:38
Lokalizacja: Domek na skraju lasu
Płeć:

Post autor: Lazau »

Czekaj, niech no tylko skończę ten swój łuk co go robię już ponad pół roku to cię zmiażdżę!
:mrgreen:
Łatwo się robi łuk wiązkowy z tyczek bambusowych - z dobrze dobranych będzie miał dobry power (wiem bo zrobiłem i ciśnie ładnie).
BTW, Johnson - wyjawisz co to za toporek?
Awatar użytkownika
johnson
Posty: 146
Rejestracja: 20 lut 2012, 12:32
Lokalizacja: NW
Gadu Gadu: 6318866
Tytuł użytkownika: Rebel Inside
Płeć:

Post autor: johnson »

Lazau pisze:Czekaj, niech no tylko skończę ten swój łuk co go robię już ponad pół roku to cię zmiażdżę!
:mrgreen:
Łatwo się robi łuk wiązkowy z tyczek bambusowych - z dobrze dobranych będzie miał dobry power (wiem bo zrobiłem i ciśnie ładnie).
BTW, Johnson - wyjawisz co to za toporek?
Czekam na foty i najlepiej filmy z tego jak ten łuk pracuje. Toporek to Masakari-Ono.

Tamten jesion z fotek czeka sobie ukryty gdzieś w krzakach na swoją kolej a w międzyczasie dorwałem kawałek CISU (!!!!) od znajomego z ogrodu. 3 cm gałąź o długości 147cm. Lekko go podstrugałem i "nauczyłem go się wyginać". Niesamowity materiał! Działa znakomicie a roboty przy tym na prawdę mało. Z jesionem trzeba się ostro namęczyć. Cis po prostu wymiata od maleńkości. Szybko, prosto i znakomicie.

[ Dodano: 2013-07-01, 17:05 ]
Edyta

Połamałem tego cisa... Miał tylko 3/4cm średnicy i długość dla kogoś wysokiego na 160cm góra. Ja chciałem zrobić z niego masakratora no i złamał sie równocześnie w dwuch miejscach przy strzale... Trzeba było podstrugać jeszcze troche i oddać komus mniejszych rozmiarów.. Nauczka.

Mimo wszystko cis jako materiał miażdży konkurencje.
Lazau
Posty: 154
Rejestracja: 28 paź 2012, 22:38
Lokalizacja: Domek na skraju lasu
Płeć:

Post autor: Lazau »

Szkoda cisu bo cenny materiał na łuk

[ Dodano: 2013-07-11, 21:29 ]
Johnson, co z tym jesionem w krzakach?
ODPOWIEDZ